Niazgah نیازگاه

دامنه نوسان بورس از امروز تغییر نمود

دامنه نوسان بورس از امروز تغییر نمود

نیازگاه: طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار از امروز (شنبه ۲۵ اردیبهشت) دامنه نوسان بورس به مثبت و منفی پنج درصد تغییر پیدا کرد.


به گزارش روز شبنه ایرنا، مصوبه شورایعالی بورس در خصوص افزایش تدریجی و پیرو مطالعات بود که در این راستا هفته گذشته و در جلسه (۱۹ اردیبهشت ماه) هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن تصمیم گرفت و قرار بر این شد تا تغییر باردیگر دامنه نوسان از امروز (۲۵ اردیبهشت ماه) به مرحله اجرا برسد.
از همین رو دامنه نوسان به جای مثبت ۶ و منفی سه به مثبت و منفی پنج تغییر یافت و اعلام گردید که در آینده با رصد شرایط بازار نسبت به افزایش دامنه اقدام خواهد شد.
همچنین درمورد دامنه نوسان و حجم مبنا در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مقرر شد از امروز (شنبه)حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای همه نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار تهران، بازار اول و دوم فرابورس ایران به ۱۵ میلیارد ریال و همینطور این مقدار در مورد بازار پایه تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب ۱۰ میلیارد، ۵ میلیارد و ۲.۵ میلیارد ریال تغییر یابد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، با شتاب گرفتن روند نزولی شاخص بورس، تصمیمات مهمی از جانب مسئولان حاضر در بازار سرمایه برای کاهش نوسان های بوجود آمده در بازار، کاهش ترس سهامداران از تداوم روند نزولی بازار و ضرر و زیان های سهامداران اعمال شد که در این راستا تغییر دامنه نوسان بورس از منفی و مثبت پنج به مثبت ۶ و منفی دو تاثیرگذارترین تصمیمی بود که در بین مصوبه های شورایعالی بورس قرار داشت.
به دنبال تصمیمات جدید اتخاذ شده، در جلسه ۱۸ بهمن ماه ۹۹ شورایعالی بورس مقرر شد تا از ۲۵ بهمن ماه دامنه نوسان خرید و فروش سهام از مثبت و منفی پنج به منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد تغییر کند.
این تصمیم از اواخر بهمن ماه در بازار به اجرا در آمد و تا حدودی توانست از شدت نگرانی سهامداران برای از دست دادن سرمایه آنها بکاهد.
با اجرای چنین مصوبه ای در بازار اغلب کارشناسان اظهارنظرهای مختلفی را نسبت به این تصمیم شورایعالی بورس مطرح نمودند و معتقد به حذف دامنه نوسان بورس برای ایجاد هر چه زودتر تعادل در معاملات بازار بودند و بارها اعلام نمودند که بازار برای آنکه بتواند هر چه زودتر به روند واقعی خود بازگردد باید مبادرت به حذف یا افزایش دامنه نوسان کرد تا مدت اصلاح زمانی شاخص بورس به زمان کوتاه تری تبدیل گردد.
بعد از مطرح شدن چنین نظراتی از جانب فعالان حاضر در بازار، گمانه زنی هایی برای تغییر باردیگر دامنه نوسان بورس به مثبت و منفی ۶ شنیده شد که این امر منجر به ترس سهامداران و شتاب در روند نزولی شاخص بورس در بازار شد، این در شرایطی است که این مبادرت به مرحله اجرا نرسید و خبر موثقی از آن در بازار منعکس نشد.
با ایجاد شک و تردید سهامداران در بورس از ضرر و زیان های احتمالی و ایجاد هیجان برای خروج از این بازار، بار دیگر تکلیف دامنه نوسان برای مدتی معین از جانب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص شد و اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبادرت به تغییر باردیگر دامنه نوسان از منفی دو تا مثبت ۶ به منفی سه تا مثبت ۶ کردند.
«محمدعلی دهقان دهنوی»، رئیس سازمان بورس بعد از اعلام این خبر درباره زمان اعمال تغییر دامنه نوسان در بازار اظهار داشت: از آنجائیکه این مورد بعد از سه روز کاری قابل اعمال است، از آغاز اردیبهشت دامنه نوسان جدید اعمال می شود و تا آخر اردیبهشت برقرار است، سپس سازمان بورس نسبت به افزایش تدریجی و مجدد تصمیم گیری می کند.
براساس وعده داده شده، دامنه نوسان از یکم اردیبهشت ماه با تغییر همراه شد و مطابق مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دامنه نوسان قیمت سهام در کلیه نمادهای معاملاتی در بورس تهران و بازارهای اول و دوم فرابورس به مثبت ۶ و منفی سه درصد تغییر نمود.

منبع:

1400/02/25
10:43:58
5.0 / 5
311
تگهای خبر: افزایش , اوراق , بازار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی