Niazgah نیازگاه
معاون استاندار:

نرخ فلاكت اعلام شده در كرمانشاه اشتباه است

نرخ فلاكت اعلام شده در كرمانشاه اشتباه است

به گزارش نیازگاه ایرنا- سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با «اشتباه» دانستن نرخ فلاکت اعلام شده استان در فضای مجازی، اظهار داشت: هنوز نرخ بیکاری سالانه ۱۳۹۹ اعلام نشده است که بخواهیم بر اساس آن شاخص فلاکت اقتصادی را محاسبه نماییم.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، برخی رسانه ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مدعی شده اند که استان کرمانشاه بالاترین نرخ فلاکت سال ۹۹ را در کشور داشته است.
آن ها نرخ تورم ۴۰.۱ درصدی و نرخ بیکاری ۱۸ درصدی را با هم جمع و شاخص فلاکت اقتصادی استان را ۵۸.۱ درصد اعلام نموده اند.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه شاخص فلاکت اقتصادی حاصل جمع نرخ تورم سالانه و نرخ بیکاری سالانه است، اضافه کرد: به احتمال زیاد مرکز آمار تا ۱۰ روز آینده، نرخ بیکاری سالانه را منتشر خواهد نمود که برآوردها نشان داده است این نرخ در استان کرمانشاه کمتر از ۱۵ درصد است.
آن چنان که «بهزاد باباخانی» بیان کرد، تا زمان اعلام نرخ بیکاری سالانه همه استان ها، نمی توان نرخ فلاکت کرمانشاه را محاسبه کرد چونکه این شاخص در مقایسه با سایر استان ها مشخص می شود.
«نرخ فلاکت» استان کرمانشاه در دهه ۹۰ نوسان زیادی داشته و گاهی اختلاف آن با نرخ کشوری تا ۱۲.۴ درصد هم رسیده اما در سال ۹۸ وضعیت رفاهی کرمانشاهی ها در مقایسه با میانگین کشور، بسیار نزدیک شده و به ۴۸.۶ درصد رسیده است.
شاخص فلاکت از شاخصهای مهم اقتصادی می باشد که نمایی کلی از وضعیت تورم، کسب و کار، تولید، رشد اقتصادی و حتی جرم و جنایت را نشان داده است.
این شاخص که از حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می آید، مبین وضعیت رفاهی مردم است.
از نظر اقتصاددانان، شاخص فلاکت یک شاخص مهم تلقی می شود چونکه به اعتقاد آنان تورم بالا در کنار بیکاری رو به افزایش، تبعات نامطلوب اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد به صورتی که این شاخص به صورت مستقیم بر آمار جرم و جنایت در جامعه تأثیر می گذارد و هرگونه تغییر در آن با فاصله حدود یک ساله در میزان جرایم بروز می کند.
براساس پژوهش های مختلف علمی، در سال هایی که میزان شاخص فلاکت دارای رشد صعودی بوده، میزان جرم هم دارای روندی مشابه داشته است؛ یعنی بیکاری و تورم (فلاکت) بیشتر مساوی است با جرم و جنایت بالاتر.
کاهش ۲.۵درصدی بیکاری در سال جاری
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه»، نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ هم ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. در سال ۹۸ با تحقق سند جامع اشتغال، سه درصد از بیکاری کرمانشاه کاسته شد و نرخ بیکاری آن بعد از پنج سال باردیگر به ۱۵.۷ کاهش پیدا کرد.
براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۹۹ که اخیرا انتشار یافته، استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۸.۸درصد، کرمانشاه با ۱۸ و آذربایجان غربی با ۱۴.۷درصد، سه استان بیکار کشور هستند.
این در حالی است که نرخ بیکاری میانگین کشوری به ۹.۷ درصد رسیده که نسبت به زمستان سال قبل ۹ دهم درصد کمتر شده است.
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و مختلف اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیشتر از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن مختلف و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در مرز عراق.
کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.منبع:

1400/02/21
13:50:35
5.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی