Niazgah نیازگاه
رییس اتاق بازرگانی مشترك ایران و سوریه در گفت وگو با نیازگاه اعلام كرد:

روند صعودی مبادلات تجاری ایران و سوریه

روند صعودی مبادلات تجاری ایران و سوریه

به گزارش نیازگاه رییس اتاق تجاری مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه تجارت میان دو کشور در راه صعودی قرار دارد، اظهار داشت: هم اکنون سوریه به سمت بازسازی می رود و اقلام حوزه ساخت و ساز، پل سازی و سد سازی، تامین برق و خدمات فنی و مهندسی در صدر لیست صادرات به این کشور از طرف ایران قرار دارد.


«کیوان کاشفی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مبادلات تجاری ایران و سوریه، عنوان کرد: آمارهای تجاری کشور سوریه نشان داده است که رقم تجارت با چین و هند در سه سال قبل تغییری نکرده، اما روند مبادلات کالایی ایران با این کشور صعودی است.
وی با اشاره به اینکه برای صادرات ترکیه به سوریه باید استثنا قائل شد، عنوان کرد: با وجود تحریم کالاهای ترکیه از طرف سوریه، به علت مرزهای مشترک و مسیرهای قاچاق که دولت مرکزی بر آنها تسلط کافی ندارد میزان واردات از این کشور به یک میلیارد دلار در سال می رسد.
رییس اتاق تجاری مشترک ایران و سوریه با اشاره به اینکه با افق تجارت دو کشور فاصله زیادی داریم، تصریح کرد: باید برنامه ریزی ها عملیاتی شود تا شاهد بهبود رقم صادرات و واردات با این کشور باشیم که طی یک سال قبل اقدامات مهمی در این حوزه شروع شده است.
وی ضمن اشاره به بهبود زیرساخت های تجاری برای تجارت دو کشور، اظهار داشت: در مواردی مانند حمل و نقل توانستیم به سطحی مناسب دست یابیم که البته ترکیه به علت همسایگی در این حوزه نسبت به ایران مزیت هایی دارد. ایران مرز مشترک با سوریه ندارد و از مرز عراق هم به درستی و میزان کافی بهره مند نبوده است.
کاشفی خاطرنشان کرد: نقل و انتقال بوسیله مرز دریایی زمان و هزینه بسیاری را به تجارت تحمیل می کند و این مشکلات سبب کاهش مبادلات دو کشور شده است اما اشتیاق بسیاری در تجار دو طرف برای روابط اقتصادی بیشتر دیده می شود.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا برنامه ریزی شده تا نمایشگاه های مختلفی برای آشنایی تجار با کالاهای قابل مبادله برگزار گردد و از طرفی مستقر شدن مرکز تجارت ایرانیان در دمشق نیز در افزایش روابط اقتصادی دو کشور می تواند تاثیر گذار باشد.
رییس اتاق تجاری مشترک ایران و سوریه با اشاره به اینکه پیش بینی ها از دو برابر شدن تجارت دو کشور امسال میلادی (۲۰۲۱) حکایت دارد، عنوان کرد: این در شرایطی است که تحریم ها روند این رشد تجاری را کند کرده است و از طرفی به علت شرایط موجود در سوریه سطح اقتصاد این کشور کوچک شده و از تراز تجاری ۳۰ میلیارد دلاری به پنج میلیارد دلار تنزل پیدا کرده است.
وی ضمن اشاره به اینکه سوریه از کشورهای قدرتمند در بخش تولید به حساب می آید، تصریح کرد: این کشور برای پشتیبانی از تولید داخل همانند ایران قوانین سخت گیرانه ای را برای واردات کالاها اجرائی کرده است.
کاشفی اضافه کرد: این کشور در قسمتی از حوزه های تجاری خودکفا عمل می کند اما به علت وضعیت موجود و اعمال تحریم ها به تعدادی از اقلام دسترسی کمتری دارد بنابراین می توانیم تجارت خود با این کشور را افزایش دهیم.
رییس اتاق تجاری مشترک ایران و سوریه ضمن اشاره به اینکه شرکتها در زمینه تامین بخش عمده ای از این کالاها در حال مذاکره و امضای قرارداد هستند، تصریح کرد: ارسال مواد اولیه، فولاد و پتروشیمی می تواند به افزایش رقم صادرات منجر شود برای اینکه این کشور به مواد اولیه نیاز دارد و ارسال این نوع اقلام می تواند وابستگی بوجود آورد تا حجم ثابتی از صادرات را در هر سال برای ایران به ارمغان بیاورد.
وی با اشاره به اینکه تجارت محصولات کشاورزی یکی از پیش بینی های عملیاتی در مبادلات دو کشور است، عنوان کرد: برنامه ریزی ها به خوبی انجام شده است و در تلاش هستیم تا بر مدار مناسب آن قرار بگیریم.
کاشفی ضمن اشاره به اینکه تراز تجاری ایران و سوریه در سال ۹۹ طبق آمارها ۱۷۰ میلیون دلار بوده است، خاطرنشان کرد: امسال این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید که این روند صعودی در سالهای آینده می تواند تجارت میلیاردی را در پی داشته باشد.
وی اضافه کرد: عمده تجارت ایران و سوریه صادرات به این کشور است که این روند مشکلاتی را در پی خواهد داشت، ایران تنها با سوریه تفاهمنامه تجارت آزاد را امضا نموده است در حالیکه با وجود تعرفه صفر تجاری توافقنامه اجرا نشده و وارداتی قابل توجهی در آمارها به چشم نمی خورد.
رییس اتاق تجاری مشترک ایران و سوریه ضمن اشاره به مقررات ممنوعیت های وارداتی ایران، اظهار داشت: باید واردات از سوریه را در بعضی موارد استثنا قرار دهیم تا روند صعودی تجارت دو کشور ادامه پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد نمایشگاه در مناطق آزاد می تواند راهکاری برای این روند باشد، عنوان کرد: سوریه در قسمتی از تولیدات کشاورزی مانند زیتون و همین طور پارچه و منسوجات برندهای معتبر دارند و در تولیدات نخ و پشم دام زنده نیز می توانند کالاهای باکیفیت مناسب را عرضه کنند.
به گفته کاشفی، تولیدات داخلی سوریه در بخش غذایی و دارویی می تواند بازار مناسبی در ایران به همراه داشته باشد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، برمبنای آخرین اعلام گمرک، در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.منبع:

1400/02/17
17:55:23
5.0 / 5
510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی