Niazgah نیازگاه

سواحل كم عمق خزر در گلستان ظرفیتی بكر برای پرورش ماهی در قفس

سواحل كم عمق خزر در گلستان ظرفیتی بكر برای پرورش ماهی در قفس

طول سواحل دریای خزر در گلستان ۱۲۰ کیلومتر است که بخش زیادی از آن بخصوص در حوزه ۲ شهرستان بندرترکمن و گمیشان عمق کمتر از چهار متر دارد که به اعتقاد کارشناسان شیلات استان قابلیت و ظرفیت بکری برای پرورش انواع ماهیان همچون خاویاری، کفال، کپور و قزل آلا در پِن و قفس است.


صید ماهی از دریای خزر در گمیشان و بندرترکمن گلستان باآنکه قدمت بالایی در میان اهالی این دو شهرستان ساحلی دارد اما با مخاطرات و سختی های خاصی همچون کاهش ذخایر انواع ماهیان و حوادث ناشی از طوفان های دریایی هم همراه بوده است با این وجود در سالهای اخیر و عملی شدن ایده پرورش ماهی در پِن و قفس توانسته ضمن کاهش مخاطرات اشاره شده، رونق باردیگر ای به صید و صیادی و معیشت و اقتصاد سواحل نشینان این استان ببخشد.
طرح پرورش ماهی در پِن (محوطه ای محصور شده با تور و متصل به کف دریا) به جهت عمق کم آب دریای خزر در سواحل گمیشان و بندرترکمن با پیگیری اداره کل شیلات گلستان و همراهی سایر دستگاههای مرتبط، حالا شرایط مناسب و ایده آلی را برای سرمایه گذاری در میان علاقمندان به این نوع پرورش ماهی فراهم نموده است.
به اعتقاد کارشناسان شیلات، مدیریت ذخایر آبزیان و کاهش فشار صید و برداشت از دریای خزر، تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد و افزایش فرصت های شغلی برای ساکنان حاشیه سواحل این دریا در حوزه جغرافیایی گلستان همچون اهداف و مزیت های اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و پن است که لزوم توجه بیشتر به این طرح و رفع برخی موانع پیش رو توسط دستگاههای مرتبط را دوچندان می کند.
در همین راستا کارشناسان اداره کل شیلات گلستان، توجیه فنی طرح پرورش ماهی در سواحل کم عمق دریای خزر حوزه جغرافیای این استان به خصوص در مناطق گُمیشان و بندرترکمن را به صورت دقیق مورد مطالعه قرار داده و به مرحله جذب انبوه سرمایه گذار رساندند به صورتی که طی چند سال گذشته شمار مشارکت متقاضیان علاقه مند به سرمایه گذاری در این طرح افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل شیلات گلستان پیرامون این طرح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد که در افق ۱۴۰۴ تولید ۷۰۰ تن ماهی در پهنه آبی دریای خزر با استفاده از طرح پرورش ماهی در قفس، پیشبینی شده است.
سیدجواد قدس علوی اضافه کرد: این طرح در دو دهه اخیر بعنوان یکی از ظرفیت های بکر توسعه آبزی پروری در کشور عنوان شد که گلستان بعنوان مبتکر این طرح توانسته تولید را از ۵۸ تن در سال ۹۲ به ۱۵۰ تن در سال ۹۹ ارتقا دهد.
وی افزود: حالا ۵۸ قفس (پن) با ظرفیت تولید ۲۰۰ تُن و اشتغال زایی ۶۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در سواحل استان گلستان جانمایی و مشغول فعالیت هستند.
قدس علوی با تاکید برضرورت تسریع و راه اندازی طرح های پرورش ماهی در سواحل دریای خزر حوزه سرزمینی گلستان، خاطرنشان کرد که متولیان و دستگاههای مرتبط باید در جهت رفع موانع تولید و تسریع در روند امور سرمایه گذاران بخش پرورش ماهی در دریا بیشتر از گذشته همکاری داشته باشند.
همچنین به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان قدس علوی در نشست اخیر با مبحث الزامات، نحوه صدور و تمدید مجوز پروژه های طرح پرورش ماهی در دریا که با حضور نمایندگان دامپزشکی و نظام مهندسی این استان برگزار شد، تصریح کرد: پیگیری صدور و تمدید پروانه های بهره برداری پرورش دهندگان از مهم ترین اولویت های شیلات گلستان است که برای تحقق آن تابحال با برگزاری نشست های مختلف با دستگاههای متولی، مجوز پرورش برای ۱۰ متقاضی دریافت شده است.
وی افزود: متقاضیانی که تابحال فعالیتی در این حوزه نداشته و تنها به دریافت پروانه اقدام نموده اند بزودی با تشکیل کمیسیونی در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، پروانه بهره برداری آنها باطل خواهد شد.
مدیرکل شیلات گلستان همینطور ایجاد سایت پشتیبان و اسکله شناور را از دیگر نیازهای مهم طرح پرورش ماهی در دریای خزر برشمرد و افزود: پیگیری لازم توسط این اداره کل برای آغاز عملیات اجرایی ایجاد سایت پشتیبان و اسکله شناور در مناطق مورد مطالعه در دست انجام بوده و انتظار می رود، هرچه سریعتر فعالیت ایجاد دو طرح مزبور آغاز شود.
درهمین پیوند رئیس اداره پرورش ماهی در قفس اداره کل شیلات گلستان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که طرح پرورش ماهی در قفس یکی از ظرفیت های بکر دریای خزر در حوزه این استان به حساب می آید که سرمایه گذاری و توسعه پرورش آن در سالهای اخیر بیشتر شده و آینده درخشانی در رونق اقتصادی سواحل نشینان منطقه دارد.
حسن مومن اضافه کرد: مطالعه این طرح مهم، در چهار منطقه "آشوراده، میانکله، خواجه نفس و عمق دریا" درحوزه استحفاضی استان گلستان انجام شده که در صورت استفاده از تمامی ظرفیت این پهنه ها، امکان تولید هشت هزار تن انواع ماهی در سال و اشتغال زایی برای حدود سه هزار نفر وجود دارد.
وی افزود: حالا ۱۰ شرکت در زمینه پرورش ماهی در قفس فعال می باشند و حدود ۲۰ متقاضی دیگر در نوبت ارزیابی سرمایه گذاری آنها توسط اداره کل شیلات گلستان برای صدور پروانه تاسیس و فعالیت قرار دارند.
مومن افزود: تمامی متقاضیان سرمایه گذاری پرورش ماهی در قفس استان گلستان از بخش خصوصی هستند ضمن اینکه استقبال از جانب متقاضیان بومی هم روبه افزایش است.
رییس اداره پرورش ماهی در قفس اداره کل شیلات گلستان همینطور خواهان حمایت بیشتر از گذشته بانکهای عامل استان در عرضه تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران پرورش ماهیان در قفس برای تهیه اقلام مورد نیاز پرورش همچون قفس، خرید بچه ماهی و قایق، شد.
به گفته وی، سال قبل ۵۸ قفس برای پرورش ماهی به دریا انداخته شده بود که سال جاری پیشبینی می شود این رقم به ۱۰۰ قفس افزایش یابد.
مومن اضافه کرد: متقاضیان سال قبل با پرورش ماهی در هر قفس ۱۲ متری حدود سه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم ماهی از نوع قزل آلا آنهم فقط در نیمه سال دوم تولید کردند.
وی افزود: حالا استقبال متقاضیان برای تولید ماهی در قفس بیشتر در ارتباط با ماهی قزل آلا به جهت داشتن رشد سریع می باشد.
همچنین پیش از این هم رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی در گلستان درباره آثار مثبت توسعه طرح پرورش ماهی در پِن به خبرنگار ایرنا گفته بود که طرح مزبور یکی از طرح های دارای قابلیت توسعه در استان است که اجرای آن می تواند به ایجاد فرصت های شغلی در گلستان کمک زیادی نماید.
عباسعلی آقایی اضافه کرد: استان گلستان به علت قرار گرفتن در منطقه کم عمق دریای خزر، ظرفیت فراوانی برای پرورش ماهی در پِن بخصوص انواع ماهیان خاویاری، کفال و کپور دارد.
به نظر می رسد، مدیریت ذخایر آبزیان، کاهش فشار صید و برداشت از دریای خزر، تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد و افزایش فرصت های شغلی برای ساکنان حاشیه سواحل دریای خزر در حوزه جغرافیایی گلستان همچون اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و پن است که لزوم توجه بیشتر به این طرح و رفع برخی موانع پیش رو توسط دستگاههای مرتبط را دوچندان می کند.
۱۲۰ کیلومتر از ساحل دریای خزر در گلستان قرار دارد که ساکنان حاشیه آن همچون گُمیشان و بندرترکمن به حرفه صیادی اشتغال دارند و از این طریق تأمین معاش می کنند.منبع:

1400/02/17
12:30:10
5.0 / 5
583
تگهای خبر: اشتغال , افزایش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی