Niazgah نیازگاه

دود سركوب قیمت سنگ آهن در چشم سهامداران عدالت!

دود سركوب قیمت سنگ آهن در چشم سهامداران عدالت!

کارشناسان براین باورند که با ورود سنگ آهن به بورس کالا، شاهد شفافیت و کامل تر شدن عرضه زنجیره فولاد در بورس خواهیم بود، اما این کار نیاز به پیش شرط هایی مانند عدم قیمت گذاری دستوری دارد تا نرخ بصورت شفاف تعیین شود؛ اتفاقی که تجربه ثابت کرده دولت با اعمال اینگونه دستورات پای دلالان و رانت خواران را به بازار باز کرده است.


احمد بیات - کارشناس بازارهای کالایی - در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه دولت با قیمت گذاری دستوری قیمت سنگ آهن را طی سالهای اخیر سرکوب کرده است، اظهار داشت: درنهایت دود این کار به چشم سهامدار از سهامدار سهام عدالت گرفته تا افرادی که از بورس سهام شرکت های معدنی را خریده اند که عامه مردم هستند می رود؛ اما عرضه مستمر سنگ آهن در بورس کالا اساسا به سود سهامداران خواهد بود.
وی درباب اینکه ورود سنگ آهن به بورس کالا در نهایت چقدر به نفع مصرف کننده نهایی است؟ عنوان کرد: هر کالایی که به بورس کالا وارد شود از این پیش شرط برخوردارست که برای آن کشف نرخ شفاف و درستی اتفاق بیفتد. بطور قطع ورود سنگ آهن به بورس کالا نیز از این منظر اهمیت مضاعفی دارد، چونکه کشف قیمت در حلقه های مختلف زنجیره فولاد (از سنگ آهن گرفته تا مقاطع ساختمانی و صنعتی) بسیار با اهمیت می باشد.

بیات افزود: نکته ای که باید در نظر داشت این است که طبیعتاً در ابتدای زنجیره فولاد تعداد تولیدکننده های سنگ آهن و همین طور تعداد مصرف کننده ها محدود هستند که همین کار قیمت گذاری را دشوار می کند. حتی گاهی با این مورد مواجه می شویم که کالا بر روی تابلو عرضه می شود اما تقاضایی برای آن وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: نکته دیگری که باید در مورد آن کارشناسی صورت بگیرد این است که چرا برخی کالاها پیش از اینکه وارد بورس شوند، متقاضی دارند اما وقتی روی تابلوی بورس قرار می گیرند، خریداری برای آنها پیدا نمی گردد که بسیار عجیب است و مطمئناً اگر این پرسش اساسی پاسخ داده شود بسیاری از مسائل حل می شود.


شفافیت، مانع برخی عرضه ها!
بیات در ادامه درباره برخی موانع عرضه های بورسی سنگ آهن، اظهار داشت: سازوکاری که برای معامله سنگ آهن در خارج از بورس وجود دارد اگر بخواهم صریح و شفاف بگویم برای تعدادی از تولیدکننده ها سودده تر است چونکه وقتی آمارها به وسیله بورس شفاف می شود برخی اقداماتی که در گذشته در فضای مه آلود بازار سنتی انجام می شد، کنار می رود و بدین سان برخی تولیدکننده ها ترجیح می دهند، اطلاعاتشان را در اختیار همگان قرار ندهند. برخی فروشندگان هم از شفافیت بورس فراری هستند و ترجیح می دهد قیمتی اعلام کنند که برای خریداران جذابیتی نداشته باشد تا بتوانند محصول را در بازار آزاد و با شیوه دلخواه خود به فروش برسانند.


زیان سهامداران از قیمت گذاری سنگ آهن
وی درباب اینکه آیا عرضه سنگ آهن به نفع سهامداران شرکت های معدنی خواهد بود یا خیر؟ عنوان کرد: بطور قطع به نفع آنان و حتی سهامداران فولادی است. اکنون یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که فلان شرکت تولیدکننده شمش فولاد می گوید چرا باید کالا را با قیمت پایه ای که دولت در نظر گرفته عرضه نماید درحالی که متقاضی حاضر است آنرا خارج از بورس با نرخ بالاتر خریداری کند؛ در حقیقت واقعی سازی قیمت سنگ آهن روندی برای اصلاح نرخ کل زنجیره فولاد است و به نفع کل سهامداران این حوزه است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دولت با قیمت گذاری دستوری قیمت سنگ آهن را طی سالهای اخیر سرکوب کرده است که درنهایت دود آن به چشم سهامدار از سهامدار سهام عدالت گرفته تا افرادی که از بورس سهام شرکت های معدنی را خریده اند که عامه مردم هستند می رود.

بیات عنوان کرد: طبیعتاً در هرجایی که سرکوب قیمتی رخ دهد، عموم مردم هستند که زیان می بینند و بطور قطع در جاهایی که دولت سهام دارد بیت المال نیز مورد لطمه خواهد دید که به ضرر کل جامعه است. همین طور با سرکوب قیمت، منافع سهامداران شرکت های خصوصی و خرد نیز به جیب عده ای خاص می رود که از رانت دولتی استفاده می نمایند و منافع آن اصلاً به دست مصرف کننده نهایی که هدف سیاست گذاران هستند، نمی رسد.

این کارشناس بازارهای کالایی اضافه کرد: متأسفانه، تلقی قسمتی از دولت این است که با سیاست قیمت دستوری، محصول را با قیمت ارزان به دست خریدار می رساند اما تجربه نشان داده با این شیوه عرضه ای در بورس صورت نمی گیرد و درنهایت، مصرف کننده مجبور است کالا را با نرخ بازار آزاد و بالاترین قیمت تهیه نماید. اما اگر اجازه داده شود کالا بر طبق مکانیزم عرضه و تقاضا در عرضه های بورسی کشف شود، کالا نیز به قیمت پایین تری به دست مشتری می رسد و سود آن به همه خواهد رسید.

او در آخر اظهار داشت: البته بطور قطع در این میان افرادی که به دنبال رانت و فروش محصول با قیمت بازار آزاد هستند سنگ اندازی خواهند کرد و از قیمت گذاری دستوری دفاع خواهند کرد اما باید با اجرای درست قوانین بورس کالا، اجازه نداد کاری از پیش ببرند.1400/02/15
21:33:22
5.0 / 5
186
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی