Niazgah نیازگاه

رئیس جمهوری دستور ترخیص فوری كالای اساسی را صادر كرد بعلاوه جزییات

رئیس جمهوری دستور ترخیص فوری كالای اساسی را صادر كرد بعلاوه جزییات

نیازگاه: به دنبال گزارشی که بتازگی از طرف معاونت اقتصادی دولت و با نظر دستگاه های مربوطه در ارتباط با موانع ترخیص کالاهای اساسی دپو شده به رئیس جمهوری اعلام شد، وی موافقت خودرا با پیشنهادات مطرح شده اعلام و دستور پیگیری و اجرا را صادر کرده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بتازگی طی جلسه معاونت اقتصادی دولت و دستگاه های مربوطه در حوزه تجارت، مشکلات و موانع اصلی در ارتباط با اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار خصوصاً کالاهای موجود در بندر امام خمینی (ره) مورد بررسی قرار گرفت و همراه با مجموعه ای از پیشنهادات به رئیس جمهوری اعلام گردید.
تازه ترین اعلام ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - به ایسنا حاکی از آنست که رئیس جمهوری دستور فوری بررسی و رفع اشکال رسوب کالاهای اساسی در بنادر و گمرک خصوصاً بندر امام خمینی (ره) را صادر و با پیشنهادات مطرح شده در زمینه ارزی و همین طور موارد مربوط به وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و همین طور گمرک ایران موافقت کرده است.
وی در این رابطه با اشاره به آخرین وضعیت آمار کالاهای اساسی در بنادر اظهار نمود که تا هشتم اردیبهشت ماه سال جاری جمع کالاهای اساسی شامل موجودی و کالای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه به بالای ۵.۲ میلیون تن می رسد که حدود ۳.۸ میلیون تن آن در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است که این مساله بطور ویژه به رئیس جمهور اعلام شده بود.


لزوم تسریع در رویه تخصیص و تامین ارز
ارونقی افزود: بر طبق تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به تایید رئیس جمهور رسیده است قرار بر این شد تا در مورد موانع و مشکلات تامین ارز، بانک مرکزی رویه تخصیص و تامین ارز کالاهای اساسی را تسریع کند.
وی در ارتباط با وظایف محول شده به گمرک نیز توضیح داد که گمرک ایران باید طی فراخوان به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام نماید تا درخواست خودرا به بانک مرکزی ارائه و بانک نیز به فوریت نیز ظرف سه روز کاری از زمان اعلام نسبت به موافقت با درخواست اقدام نماید.
این مقام مسئول در گمرک ایران اظهار داشت: گمرک موظف است در اسرع وقت اطلاعات مربوط به ترخیص کالاها را بصورت برخط در سامانه جامع تجارت قرار دهد.


ترخیص ۹۰ درصدی تمدید گردید
وی همین طور با اشاره به پیشنهاد ارائه شده در مورد ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی و موافقتی که رئیس جمهوری در این رابطه داشته، توضیح داد که پیشنهاد این بود که کارگروه تنظیم بازار موضوع مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی را که قبلا تا اسفندماه سال ۱۳۹۹ وضع کرده بود برای سال جاری نیز تمدید کند که با موافقت رئیس جمهوری قرار شد این تمدید صورت گرفته و ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی در صف تخصیص ارز بدون کد رهگیری بانک برای سال جاری نیز صورت گیرد.
ارونقی تصریح کرد: براین اساس گمرک ایران موظف است از متروکه کردن کالاهای اساسی که ترخیص درصدی شده است تا تعیین تکلیف نهایی این کالا جلوگیری کرده و این امکان را فراهم آورد تا جهت جلوگیری از فساد کالا نسبت به جایگزینی درصدی از کالاهای اساسی جدیدالورود بجای اقلام قبلی اقدام گردد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، مشکلات تامین و انتقال ارز ترجیحی، عدم صدور اعلامیه تامین ارز بصورت اعتباری برای کلیه صاحبان کالا که با رویه اعتباری کالاهای اساسی را وارد بنادر و گمرک کرده اند، طولانی شدن زمان صدور مجوزهای قانونی، تطویل در صدور مجوز بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی، عدم وجود ناوگان حمل و نقل متناسب با موجودی کالاهای ترخیص قطعی شده و همین طور عدم تمکن مالی برخی صاحبان کالا جهت پرداخت حقوق ورودی از مشکلات اصلی اعلام شده در ارتباط با اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار به رئیس جمهوری بود.
منبع:

1400/02/12
14:38:28
5.0 / 5
565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی