Niazgah نیازگاه

چاره كارشناسی برای احیای بورس

چاره كارشناسی برای احیای بورس

درحالی که دامنه روزهای چراغ قرمز بازار سرمایه به سال جدید هم کشیده شده است، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه، با اعلان اینکه مجموع سود خالص شرکت های بورسی و فرابورسی در آخر سال مالی 1399 در حدود 430 هزار میلیارد تومان است، اظهار نمود: هرچند باتوجه به اعتماد از دست رفته و شرایط بازار باید حمایت های چند جانبه صورت گیرد اما می توان بازخرید سهام را یکی از راه حل احیای بازار سرمایه در این روزها دانست.


مجید امروی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه شرکت های بالغ در چرخه عمر که دارای جریان های نقدی مستمر و محدودیت در فرصت های رشد هستند، تمایل به پرداخت بخش قابل توجهی از این جریانات نقدی به سهامداران در غالب سود تقسیمی را دارند، اظهار نمود: دو روش برای پرداخت این جریان نقدی به سهامدار وجود دارد؛ ابتدا روش پرداخت سود تقسیمی و روش دوم بازخرید سهام.
وی افزود: در مقابل، شرکت های رشدی با فرصت های مناسب سرمایه گذاری ترجیح می دهند تا بخش قابل توجهی از جریانات نقدی را در پروژه های جدید سرمایه گذاری کنند.
این کارشناس بازارسرمایه با تاکید بر اینکه بازخرید سهام زمانی اتفاق می افتد که شرکت قسمتی از سهام انتشار یافته خودرا بازخرید کند، توضیح داد: بطور کلی سه حالت می تواند منجر به بازخرید سهام شود. نخست اینکه شرکت با انتشار اوراق بدهی از منابع حاصله برای بازخرید سهام استفاده نماید. دوم نگهداری سهام برای اعطای آن به کارکنان شرکت و سومین حالت زمانی رخ می دهد که شرکت دارای وجوه نقد مازاد باشد.
مزایای بازخرید سهام
امروی درباب مزایای بازخرید سهام نیز توضیح داد: باتوجه به این نکته که اعلام برنامه بازخرید سهام توسط شرکت در پی اعتقاد مدیران به کمتر بودن قیمت سهام از ارزش ذاتی آنست، به صورتی مخابره سیگنال مثبت به سرمایه گذاران شمرده می شود.
وی افزود: زمانی که شرکت سود تقسیمی پرداخت میکند، سرمایه گذار ملزم به دریافت سود نقدی است، درحالی که در بازخرید سهام سرمایه گذار بین نگهداری سهم و فروش سهم به شرکت اختیار خواهد داشت. از طرف دیگر پرداخت سود تقسیمی در کوتاه مدت چسبندگی دارد و از انجا که کاهش سود تقسیمی به منزله سیگنال منفی برای سرمایه گذاران شمرده می شود، مدیریت شرکت علاقه ای به افزایش سود تقسیمی ندارد. بدین جهت اگر افزایش در جریانات نقدی بصورت مقطعی و یکباره باشد مدیریت ممکنست بازخرید سهام را نسبت به پرداخت سود تقسیمی ارجح بداند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: شرکتها می توانند برای رسیدن به سیاست تقسیم سود هدف، از مدل سود باقی مانده استفاده کنند که منجر به ثبات در نسبت سود تقسیمی می گردد درحالی که تعداد سهام بازخرید شده در هر سال می تواند متفاوت باشد. کمک به اعطای سهام به کارکنان شرکت نیز مزیت دیگر بازخرید سهام شمرده می شود. اما باید دقت کرد شرکتها در بازخرید سهام مدیریت و استراتژی داشته باشند تا منجر به کاهش قیمت بعد از بازخرید سهام نشوند.
تسهیل بخشنامه سهام خزانه، به احیای بازار کمک میکند
امروی در ادامه با اعلان اینکه طبق ماده ۱۹۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت خرید سهام توسط خود شرکت ممنوع می باشد، اظهار نمود: اما طبق تبصره ۵ ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موصبه ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰، این امکان با مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار که به تصویب شورای عالی بورس می رسد میسر شد.
وی افزود: در همین راستا شورای عالی بورس در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۱۳۹۴، بخشنامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه را تصویب کرد اما تعدد مواد و تبصره های این مصوبه مانند تبصره دو ماده ۵ آن (در پروسه افزایش سرمایه پیش از شروع پذیره نویسی ناشر باید فاقد هرگونه سهام خزانه باشد) کار را برای شرکتها دشوار کرده و منجر به کاهش کارایی آن شده است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: به نظر میرسد باتوجه به این نکته که طبق گزارشات مجموع سود خالص شرکت های بورسی و فرابورسی در آخر سال مالی ۱۳۹۹ در حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است، تسهیل قانون و استفاده از این پتانسیل درباب تخصیص قسمتی از این منابع به بازخرید سهام در مقابل پرداخت سود تقسیمی بتواند در وضعیت غیر عادی به بازار سرمایه کمک محسوسی تلقی شود.1400/02/01
21:36:00
5.0 / 5
497
تگهای خبر: افزایش , اوراق , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی