Niazgah نیازگاه
كلاب هاوس همچنان بر مدار اختلال می چرخد؛

آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟

آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟

نیازگاه: شبکه اجتماعی کلاب هاوس چهار روز قبل مبتلا به اختلال شد، اختلالی که هیچ نهادی مسئولیت آنرا نمی پذیرد، اما منجر به اولتیماتوم وزارت ارتباطات به سه اپراتورشد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا در ساعات پایانی ۱۹ فروردین ماه زمانی که قرار بود «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی در یکی از اتاق های گفت و گوی شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» درباره مسائل اقتصادی صحبت کند، اختلال در این شبکه شروع شد که واکنش هایی را به دنبال داشت، ​​​​​پس از آن دیگر نه کسی فیلترینگ این شبکه را تایید نمود و نه فردی اختلالش را برعهده گرفت. بعد از آن شب بود که حدودا اظهارنظر قابل اعتنایی نسبت به این مسئله مطرح نشد.
روز اول؛ شایعه
«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات همان شب اعلام کرد، کلاب هاوس فیلتر نشده و اختلال موجود فقط در اپراتور همراه اول پیش آمده و در حال بررسی است. وزیر ارتباطات آن شب از بقیه خواست به این شایعات دامن نزنند که این شایعات چیزی جزو تشویش اذهان نیست.
روز دوم؛ نپذیرفتن مسئولیت اختلال عمدی
روز بعد یعنی ۲۰ فروردین روابط عمومی وزارت ارتباطات ضمن تأیید وجود اختلال در کلاب هاوس، اعلام نمود این اختلال ها عادی نیستند و توسط اپراتورها اعمال نمی شوند. جمال هادیان اشاره کرد: اختلال کلاب هاوس در شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به ما گزارش شده و بررسی ها حاکی از صحت گزارش ها دارد. تا الان می توانم اینگونه بگویم که ادامه اختلال ها عادی نیست.
وی اصرار کرد بحث فیلتر این شبکه حتی کارگروه مصادیق مجرمانه مطرح نشده و صحبتی از آن به میان نیامده است. اپراتورها در پاسخ سازمان تنظیم مقررات، دریافت حکم یا اختلال عمدی را رد می کنند، اما شواهد حاکی از وجود اختلالی جدی است.
هادیان با بیان این مطالب به قانون استناد کرد و اضافه کرد: به هر حال، مبنا قانون است و ایجاد اختلال عمدی طبق قانون مجازات اسلامی تا دو سال حبس در پی دارد. اگر عمدی بودن اختلال انجام شده اثبات شود، مرتکبان این اقدام با مجازات قانونی مواجه خواهند بود.
مدیر کل حوزه ریاست همراه اول شامگاه ۲۰ فروردین ماه در گفت و گو با ایرنا، صدور هر گونه دستور قضایی برای فیلتر کلاب هاوس را رد کرد.
حسین مجلسی راد اضافه کرد: هیچ حکم قضایی یا دستوری از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای همراه اول ارسال نشده است.
روز سوم؛ سکوت مسئولان، بلوای کاربران
با گذشت دو روز از محدودیت دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس که برخی معتقدند نمی توان نام آنرا اختلال گذشت و بطور رسمی شکلی از فیلترینگ بر آن اعمال شده، در سکوت کامل خبری از طرف مسئولان گذشت؛ اما در مقابل، کاربران در فضای مجازی بارها درباره علل اختلال و فیلتر این شبکه گفت و گو کردند.
روز چهارم، اولتیماتوم
وزارت ارتباطات روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد، سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات با ارسال هشداری به سه اپراتور اصلی کشور به آنها ۲۴ ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را برطرف کنند.
بر اساس این گزارش، در این هشدار ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم انگاری کرده مورد استناد قرار گرفته است. متن نامه به این تاکید داشت که در صورت استمرار این اختلال و باتوجه به جمع آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا ارائه و درخواست پیگرد قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.
روز پنجم؛ بی خبری
نامه ای اولتیماتوم به اپراتورها روز شنبه به آنها ابلاغ گردید و الان با گذشت بیش از ۲۴ ساعت هنوز مشخص نیست آنها اختلال را پذیرفته اند یا نه.
پیگیری های ایرنا از مراجع ذیصلاح در این زمینه به نتیجه نرسید.

گرانی خودسرانه بسته های اینترنت
این نخستین مرتبه نیست که اپراتورها منفک از وزارت ارتباطات تصمیم به انجام کاری می گیرند.
تیرماه گذشته دو اپراتور بزرگ کشورتصمیم گرفتند شبانه تعدادی از بسته های اینترنتی خودرا حذف و قیمت برخی دیگر را افزایش بدهند.
آن زمان هم چالش جدی بین وزارت ارتباطات و اپراتورها در گرفت و در نهایت بعد از تعیین ضرب العجل های مختلف، اپراتورها با گران کردن برخی از بسته های خود، بقیه را به حالت قبل برگرداندند.
البته آن زمان نیز اپراتورها ضرب العجل های وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات را جدی نگرفتند تا جایی که وزیر ارتباطات در مقابل این سوال که آیا زور وزارت ارتباطات به اپراتورها نمی رسد اظهار داشت: چرا روزمان نرسد؟ زور ما حتما به اپراتورها می رسد و قیمت بسته های اینترنتی را به قبل برمی گردانیم.منبع:

1400/01/23
20:34:46
5.0 / 5
887
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی