Niazgah نیازگاه

تداوم توسعه ایران با تحقق وعده هایی از جنس عمران و آبادانی

تداوم توسعه ایران با تحقق وعده هایی از جنس عمران و آبادانی

نیازگاه: ایرنا- دولت در مدت حدود هشت سال خدمت همیشه اهتمام بر این داشت تا کشور از قافله جهانی عقب نمانده و چرخ های توسعه همپای عرصه های بین المللی به پیش رود و ایران در زمینه های مختلف حرفی برای گفتن داشته باشد.


گام اول این تلاش از داخل کشور و توجه به مناطق محروم و محرومیت زدایی از شهرها و روستاها برداشته شد و مناطقی که در حوزه هایی همچون گاز، برق، دسترسی به وسایل ارتباطی نوین و نظام سلامت نیاز به توسعه داشتند، در چرخه عمران و آبادانی قرار گرفتند و اینک حاصل تلاش هشت ساله برای مردم ایران، بهره برداری از طرح های کلانی همچون توسعه صنعت ریلی، پتروشیمی، استخراج انواع مواد معدنی، توسعه مترو، گازرسانی و برق رسانی است.
تمامی این موفقیت ها در شرایطی به دست آمد که کشورمان در شرایط سخت اقتصادی به سر می برد اما دولت از ظرفیت ها و توانمندی های موجود به نفع رونق تولید بهره برد و نتیجه این شد که در سایه تحریم ها خیلی از طرح های توسعه ای به ثمر نشست.
در گام دوم نیز دولت کوشش کرد تا با افزایش حجم تجارت بین المللی ضمن بالابردن میزان صادرات غیر نفتی، روابط تجاری ایران را با کشورهای منطقه بهبود بخشد.
اینک و در ماه های پایانی فعالیت دولت دوازدهم، دولتمردان در همین مدت کوتاه باقی مانده از عمر دولت و تدبیر برای تحقق شعار سال که امسال از طرف رهبر معظم انقلاب، سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده و پیگیری برنامه های سال قبل همچنان ساعی هستند تا کاری بر زمین نماند.
برخی از با اهمیت ترین اقدامات دولت در سال جهش تولید که از سال ها قبل شروع شده و خیلی از آنها بهره برداری شده و باقیمانده طرح ها نیز با جدیت مسئولان در حال پیگیری است در گزارش هایی که به همت خبرنگاران مراکز استانی ایرنا تهیه شده مرور می شود تا آحاد جامعه از جزئیات دستاوردها اطلاع پیدا کنند.

آذربایجان شرقی
هشت سال کوشش برای توسعه نظام سلامت آذربایجان شرقی
مرکز تبریز در این گزارش جزئیات اقدامات و تلاشهای دولت در مدت هشت سال قبل در بخش سلامت را ارائه کرده و به تحلیل آمار و اطلاعات در این رابطه پرداخته است.
در بخشی از این گزارش آمده است: راه اندازی مراکز درمانی جدید در شهرستان ها، ساخت ساختمان ۱۱۰ تختخوابی اورژانس و مرکز غربالگری سرطان و نوسازی ۹۰ درصد بیمارستان های موجود استان، همچون مصادیق کوشش برای توسعه و به روزآوری نظام سلامت آذربایجان شرقی در هشت سال گذشته است.
بررسی آمار و اطلاعات و نیز اظهارات مقام های ارشد دانشگاه علوم پزشکی تبریز از آن حکایت می کند که از آغاز شروع به کار دولت تدبیر و امید تا حالا ۴۵۰ هزار مترمربع فضای جدید با صرف یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در آذربایجان شرقی ساخته شده که بیش از ۵۰ درصد آن تا به امروز به بهره برداری کامل رسیده و بقیه نیز بطور متوسط بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ساخت این میزان فضای فیزیکی در حوزه سلامت آذربایجان شرقی، علاوه بر افزایش شاخصهای دسترسی شهروندان در این حوزه حیاتی، زمینه ساز اشتغال بیش از سه هزار نفر نیروی انسانی جدید در ساختار نظام درمانی بهداشتی استان در این سال ها بوده است.
بررسی های خبرنگار ایرنا حاکی می باشد که ۱۱ بیمارستان جدید در طول پنج سال قبل در آذربایجان شرقی افتتاح شده و الان به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت در استان وجود دارد، ضمن اینکه به ازای هر سه هزار و ۵۰۰ نفر نفر یک پزشک در آذربایجان شرقی مستقر است.
تحلیل آمار و اطلاعات موجود همین طور از آن حکایت می کند که تعداد خانه های بهداشت آذربایجان شرقی در سالهای اخیر ۳۰ درصد افزوده شده است، بگونه ای که از یکهزار خانه بهداشت موجود در آذربایجان شرقی، ۳۰۰ خانه بهداشت نوساخت و ۷۰۰ خانه بهداشت دیگر نیز نوسازی شده اند.


۳۰ طرح توسعه ای آذربایجان شرقی برای جهش تولید عنوان گزارش دیگری از این مرکز است که در آن آمده است: اجرای طرح های احیا دریاچه ارومیه و اتمام بعضی از طرح های با بیش از یک دهه قدمت مثل طرح های بهداشت و درمان، راه، آب و تصفیه خانه در آذربایجان شرقی، چشم انداز ترسیم توسعه سایر راه ها را به دنبال دارد و چهره محرومیت را نیز از برخی شهرستان ها که به لحاظ دسترسی به بهداشت و درمان و آب کشاورزی و صنعتی گرفتار کمبود هستند، جبران می کند.
با وجود اینکه در شرایط دشوار تحریم، کمبود اعتبارات و محدودیت های کرونایی، انجام و اتمام طرح های بزرگ عمرانی و خدماتی سخت بوده، اما به هر ترتیب دهها طرح کوچک و بزرگ در آذربایجان شرقی به سرانجام رسید که آثار آن در زندگی مردم خودرا نشان خواهد داد و زمینه مناسبی برای توسعه بیشتر استان در سالهای آینده را فراهم می آورد.
در دولت تدبیر و امید طرح کلانی همچون دو خطه کردن خط آهن میانه - تبریز به انتهای راه نزدیک شده و بنا به وعده مسئولان خردادماه امسال با اختتام این طرح شاهد افتتاح آن و کوتاه شدن ۵.۵ ساعتی مدت زمان مسافرت از تهران به تبریز خواهیم بود که صرفه جویی در سوخت، زمان و ایجاد امنیت و رفاه بیشتر را در مسافرت به همراه دارد.


آذربایجان غربی
مرکز ارومیه در گزارشی با عنوان ۱۳۹۹؛ سال طلایی شکوفایی صنعت پتروشیمی در آذربایجان غربی از سال قبل بعنوان طلایی ترین سال در طول تاریخ صنعت آذربایجان غربی در حوزه پتروشیمی نام برده و افتتاح پتروشیمی میاندوآب و توسعه صدور محصولات این صنعت با استفاده از خط آهن، طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه را از با اهمیت ترین دستاوردهای دولت در این استان برشمرده است.
در ابتدای گزارش می خوانیم: تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی آذربایجان غربی یکی از راهکارهای موثر تحقق بخشیدن به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و مقابله با ضربه پذیری درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز در وضعیت تحریم است.
هر چند صنعت پتروشیمی کشور از خرداد سال ۱۳۹۷ در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت، اما واقعیت این است که حتی در شرایط تحریم فروش محصولات پتروشیمی بسیار سهل تر از فروش نفت می باشد و در واقع صنعت پتروشیمی توانسته کشور را در مقابل خیلی از تهدیدات اقتصادی مقاوم کند.
آذربایجان غربی که سالهای طولانی یکی از استان های غیربرخوردار در حوزه زیرساختی بوده؛ هم اینک با سرمایه گذاری دولت های یازدهم و دوازدهم درحال برخورداری از تمامی امکانات و زیرساخت هاست که در همین راستا توسعه سه مجتمع بزرگ پتروشیمی در آذربایجان غربی مصداقی بر این همت است.
پتروشیمی بعنوان صنعتی تبدیلی که می تواند مانع از خام فروشی منابع پرارزش کشور شود، شاهد احیای و پیشرفت قابل ملاحظه ای طی سالهای اخیر بخصوص در طول دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی بوده و میزان تولیدات آن در این دولت ۳.۵ برابر قبل شده است.


رشد ۷۷۷ هزار تُنی، دستاوردی در راه توسعه معدنی آذربایجان غربی عنوان گزارش دیگری از این مرکز است که به اقدامات دولت تدبیر و امید در ارتباط با استخراج انواع مواد معدنی در این منطقه اشاره نموده است.
در بخشی از این گزارش آمده است: آذربایجان غربی که بعنوان یکی از مناطق غنی معدنی کشور مطرح است، در ابتدای دولت تدبیر و امید سالانه ۱۵ میلیون و ۷۵۷ هزار تُن انوع مواد معدنی را استخراج می کرد که این میزان در سایه توجه دولت یازدهم و دوازدهم به ۱۶ میلیون و ۵۳۴ هزار تُن در سال رسیده است.
تنوع و غنای ذخایر عظیم معدنی، ایران را یکی از کشورهای پرپتانسیل جهان از نظر توانایی تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت کرده است و موقعیت جغرافیایی و وضعیت ژئوپلیتیک ایران در منطقه، امکان صادرات صنایع معدنی را به تمامی نقاط دنیا میسر می کند.
آذربایجان غربی در این بین به لحاظ تنوع مواد معدنی بخش مهمی از ذخایر کشور را در خود جای داده است و از نظر تنوع مواد معدنی با داشتن ۵۱ ماده معدنی جایگاه سوم کشور و از نظر ذخایر معدنی با داشتن یک میلیارد و۲۲۷ میلیون تُن ذخیره مواد معدنی در جایگاه هفتم کشور قرار دارد.
باید به این امر توجه گردد که یکی از با اهمیت ترین و اساسی ترین پایه های اقتصادی هر منطقه و کشوری منابع معدنی بوده و نقش معادن و منابع در رشد اقتصادی انکار ناپذیر است.
در این بین دولت تدبیر و امید توانسته از زمان آغاز به فعالیت خود چرخ رشد توسعه بخش معدن در آذربایجان غربی را به فعالیت دربیآورد و زمینه اشتغال را در این استان فراهم آورد.
رشد ۷۰۰ هزار تُنی میزان استخراج مواد معدنی در آذربایجان غربی نسبت به سال ۱۳۹۲ نشان از توجه دولت تدبیر و امید به توسعه معادن است.البرز
شهرجدید هشتگرد از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان البرز، اولین شهر جدید کشور است که با اهتمام دولت تدبیر و امید سوت قطار شهری در آن به صدا درآمد؛ پروژه ای عظیم، اثر گذار و ماندگار که سبب اشتیاق سکونت و رونق زندگی در این شهر شده است.
مرکز کرج در گزارشی با عنوان متروی شهر جدید هشتگرد پروژه اثرگذار و ماندگار به تشریح این مورد پرداخته و آورده است: زمان تاسیس شهرجدید هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ به اواخر دهه ۶۰ برمی گردد، شهری که برای اسکان جمعیت سرریز پایتخت و مناطق اطراف آن همچون کرج پیشبینی شده بود.
این شهر آنطور که شواهد نشان می دهد، کمتر مورد توجه جمعیت سرریز تهران و مناطق اطراف و حتی مهاجران گوشه و کنار کشور قرار گرفت تا اینکه در سال ۸۷ پروژه مسکن مهر در آن شروع شد که در اوایل کار شمار زیادی برای خانه دار شدن در این پروژه ثبت نام کردند اما به سبب نبود زیر ساخت های مناسب مانند سیستم حمل و نقل آسان و پروژه آب، برق، گاز و تلفن و نیازهای فرهنگی و رفاهی شمار زیادی از ثبت نامی های مسکن مهر انصراف دادند.
دهم دی ماه سال ۹۸ نقطه عطفی در تاریخ توسعه و رونق زندگی در شهرجدید هشتگرد است، افتتاح پروژه ای عظیم که خیلی از متقاضیان مسکن مهر رغبت پیدا کردند تا با وجود بخشی از کاستی ها، روانه این شهر شوند و در آن اسکان بگیرند.
رییس جمهوری اسلامی ایران اولین مسافر قطار شهری گلشهر کرج - شهرجدید هشتگرد بود که با آغاز به کار این پروژه تعداد زیادی از مجتمع های مسکونی منطقه که تا قبل از آن خالی از سکنه بود یک دفعه زندگی در آنها جریان یافت.
با گشایش این پروژه، دستگاههای خدمات رسان مانند شرکتهای آبفا، برق، گاز و مخابرات سرعت عمل را بالا بردند و تامین نیازهای شهرجدید هشتگرد را اولویت کاری قرار دادند.
راه اندازی متروی گلشهر - شهرجدید هشتگرد بارقه امیدی به وجود آورد و بخشی از مسکن مهر از بلاتکلیفی خارج شد، ضمن آنکه بستر برای ساخت مسکن طرح اقدام ملی در این شهر فراهم گردید و در سال ۹۹ کلنگ ساخت بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در این شهر به زمین خورد.


گازرسانی البرز درحال گذر از کوهستان و ورود به چرخه تولید عنوان گزارشی دیگری از مرکز کرج است که در آن به اقدامات انجام شده برای پوشش جمعیتی شبکه گاز استان البرز پرداخته و آمده است: طی هشت سال قبل میزان پوشش جمعیتی شبکه گاز استان را از حدود ۹۵ درصد در سال ۹۲ به بالای ۹۹ درصد در زمان فعلی رساندند ضمن آنکه حالا گازرسانی البرز همزمان با تکمیل آخرین حلقه ها در مناطق کوهستانی وارد مرحله پشتیبانی از ساخته شده است.
با اینکه توسعه مناطق شهری و برخی روستاهای استان البرز به جهت مهاجرت ها و ساخت و سازهای گسترده، روند شتابانی دارد اما مجموعه شرکت گاز استان در دولت تدبیر و امید توانسته با مهندسی و برنامه ریزی مناسب، پروژه ها را یکی بعد از دیگری به سرانجام برساند و شبکه گازرسانی را به مناطق صعب العبور کوهستانی مانند طالقان و بخش آسارا برساند.
استان البرز با جمعیتی حدود سه میلیون نفر و گستره جغرافیایی پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع تا قبل از دهه ۵۰ جمعیت آن حدود ۳۰۰ هزار نفر برآورد شده است؛ در این میان شهرکرج که امروز بعنوان چهارمین کلانشهر کشور شناخته می شود در گذشته دارای یک مرکزیت شهری کوچک و تعدادی روستای پیرامونی بوده است که با آهنگ مهاجرت ها از دهه ۵۰ به بعد، گستره شهری با بلعیدن روستاها پا را از مرزهای کشاورزی و باغی منطقه فراتر گذاشت.
آنچه سبب شده بود تا دستگاههای اجرائی استان البرز همچون شرکت گاز در دهه های گذشته کمتر توفیق خدمات رسانی به مناطق کوهستانی استان مانند شهرستان طالقان و بخش آسارا داشته باشند، توسعه شتابان پروژه های مسکونی قانونی و غیرمجاز در دشت های استان بوده که عمده فعالیتهای زیر ساختی در این مناطق متمرکز شده است.
در این میان شرکت گاز استان البرز با حمایت و پشتیبانی دولت تدبیر و امید در هشت سال قبل کارنامه درخشانی در عرصه خدمات رسانی داشته که افزون بر تامین نیاز پروژه های بیش از ۸۰ هزار واحد مسکن مهر، ده ها واحد مسکونی انبوه سازان و سکونتگاه های غیر رسمی، شعله های گاز را بر بام البرز روشن کرد.


جهش خدمات رسانی برق البرز در سایه تحریم عنوان گزارشی دیگری از این مرکز است که در مقدمه آن آمده است: با این که استان البرز به لحاظ جغرافیایی گستره ای به نسبت کوچک در مقایسه با تمام استان های کشور دارد اما به سبب مهاجرت پذیری بالا میزان خدمات رسانی ها همچون در بخش برق و روشنایی در این استان بالا است.
البرز با وسعتی حدود پنج هزارو ۸۰۰ کیلومتر مربع طبق سرشماری ها جمعیت آن در اوایل دهه ۵۰ شمسی حدود ۳۰۰ هزار نفر برآورد شده است که از این دهه به بعد رشد شتابان جمعیت و مهاجرت ها سبب شد تا جمعیت آن حالا به بیشتر از سه میلیون نفر برسد.
سرعت بالای جمعیت در البرز سبب شده تا خدمات زیر بنایی مانند برق رسانی به تناسب نیازها با سرعت بالایی صورت گیرد چونکه در غیر این صورت تجارب نشان داده که میزان استفاده غیرمجاز از شبکه های برق و لطمه به این شبکه ها روند افزایشی خواهد داشت.
شرکت توزیع برق استان البرز در هشت سال قبل اقدامات موثری برای زیر پوشش قرار دادن جمعیت در مناطق شهری و روستایی، واحدهای مسکونی مهر و انبوه سازان و حتی سکونتگاه های غیررسمی داشته است.
برق رسانی به مناطق شهری و روستایی استان البرز باید به ۲ بخش تقسیم شود، بخش نخست نوسازی و بهسازی شبکه های قدیمی که در این بخش نگهداری، نوسازی شبکه ها و جایگزینی آنها بعنوان فعالیت مستمر و سالانه در دستور کار قرار دارد.
براین اساس نوسازی شبکه های برق و جایگزینی کابل های خودنگه دار با شبکه های قدیمی همچون اقداماتی است که از اواخر دهه ۸۰ در این استان شروع شد و در دولت تدبیر و امید این پروژه با گستردگی و شدت بیشتری استمرار یافته است.
بخش دیگر خدمات شرکت توزیع برق استان، تامین روشنایی و برق رسانی به روستاهای محروم، مسکن مهر و پروژه های انبوه سازی است که از دهه ۸۰ به بعد این استان با حجم گسترده ای از این نوع ساخت و سازها مواجه بوده ضمن آنکه حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی هم از خدمات رسانی برق محروم نمانده اند.

اصفهان
طرح های زیادی در زمینه های مختلف از هشت سال گذشته در استان اصفهان اجرائی شده است اما ۶ طرح شاخص ملی نیز بیش از سایر طرح ها زمینه توسعه و محرومیت زدایی را برای نصف جهان فراهم نموده است.
این موضوع خبرنگار ایرنا در اصفهان را برآن داشت تا با تهیه گزارشی با عنوان توسعه و محرومیت زدایی با اجرای ۶ طرح شاخص دولت در نصف جهان به جزئیات طرح های اجرا شده در این استان به همت دولت تدبیر و امید بپردازد.
مقدمه گزارش این گونه شروع شده است: شیوع کرونا از یک سو و تحریم های گوناگون در سال ۹۹ سبب ایجاد چالش های بی شمار به ویژه در بخش اقتصادی و معیشتی شد اما با اینحال دولت کوشید در افتتاح، تکمیل و بهره برداری طرح های زیربنایی و زیرساختی بیش از قبل و بهتر از گذشته عمل کند تا زمینه توسعه و پیشرفت شهرها و روستاها و به خصوص مناطق محروم فراهم گردد.
افتتاح پروژه های استان اصفهان در سال قبل پررنگ بود از عملیات اجرائی و بهره برداری طرح ملی و ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان گرفته تا طرح های آبرسانی و ساخت مسکن محرومان گام های مثبتی برای رونق اقتصادی و بهبود رفاه مردم به حساب می آید.
استان اصفهان با ۲۴ شهرستان و بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی دارد.
به نظر تحلیل گران و کارشناسان اقتصادی و اجتماعی، عملیات اجرائی و بهره برداری طرح ملی و ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان، تامین سه هزار باب مسکن محرومان، تامین آب پایدار ۱۴۲ روستا، طرح های آبخیزداری ۱۲۴ هزار هکتار، ۹ طرح زیرساختی برق و افتتاح آزادراه شرق اصفهان را می توان در زمره مهم ترین و اثربخش ترین عملکردهای سال قبل دولت در این خطه دانست.
عملیات اجرائی و بهره برداری طرح ملی و ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان همزمان با ۶ استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور اسفند ۹۹ با دستور رئیس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس در اواخر هفته اسفند ۹۹ شروع شد.
با اجرای این طرح ها که در مجموع با لوله گذاری به طول سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر آب خلیج فارس و دریای عمان را به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان منتقل می کند ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار پیشبینی شده است. این طرح ها برای ۷۰ هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت.


بوشهر
افزایش ۱۳۰درصدی ظرفیت سردخانه ای استان بوشهر در سال های ۹۲ تا ۹۹ با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال موضوعی است که خبرنگار ایرنا در بوشهر در گزارشی با عنوان افزایش ۱۳۰درصدی ظرفیت سردخانه ای؛ بارقه امیدی برای کشاورزان بوشهری مورد بررسی قرار داده است.
گزارش با این مقدمه شروع شده است: ۱۶۰ هزار تن خرما و ۲۳ هزار تن میگوی پرورشی بیشترین میزان از تولیدات کشاورزان و آبزی پروران بوشهری را تشکیل می دهد که این استان را در کشور شاخص کرده است و این در حالیست که همیشه کمبود فضای سردخانه ای و فقدان شرایط مطلوب نگهداری محصول گریبان گیر بخش کشاورزی و با اهمیت ترین مطالبه نخلداران بوشهری بوده است.
سردخانه های مجهز برای نگهداری محصولات باغی، زراعی و آبزیان از اولویت های رونق کشاورزی و زمینه ساز رونق اقتصادی می باشد که تحقق این مهم بارقه امیدی برای کشاورزان بوشهری فراهم نموده است.
با همت دولت تدبیر و امید ظرفیت سردخانه ای استان بوشهر از۵۴ هزار تن در بخش خرما و آبزیان در سال ۹۲ به ۱۱۴هزار و ۵۰۰ تن ارتقا یافته است و این امر نه فقط خطر مسمومیت با قرص برنج را در منطقه کم کرد بلکه زمینه ساز حفظ کیفیت محصول و ایجاد اشتغال درمنطقه شد تا بارقه امیدی برای کشاورزان بوشهری شود.


تهران
توسعه شبکه برق تهران با به ثمر نشستن ۳۳ طرح و برنامه مهم عنوان گزارشی است از خبرنگاران در تهران که مورد بهره برداری از ۳۳ طرح و برنامه مهم در طرح های حوزه برق استان تهران در هشت سال قبل به همت دولت نوشته است که بارقه ای از برق امید را در دل مردم این منطقه از کشورمان روشن کرد.
در بخشی از این مطلب می خوانیم: دولت در شرایط سخت تحریمی و شیوع ویروس کرونا، با راه اندازی پویش هرهفته #الف_ب_ایران با هدف امید بخشی به مردم در جهت توسعه طرح های مهم صنعت آب و برق از فرودین ماه سال قبل کوشش کرد تا مردم روز به روز شاهد روز افزونی رشد صنعت برق و انرژی در کشور شوند که در این بین استان تهران نیز از طرح های دولت بی نصیب نماند.
بهره برداری از طرح های مهم صنعت آب و برق در شرایط سخت تحریمی رقم خورد و این امر نشان داد که با تاکید بر توان تولید داخلی و پشتیبانی از بخش خصوصی می توان به رشد صنعت برق در کشور کمک کرد.
همزمان با سی و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، در دوم دی ماه سال گذشته، ۲۳ طرح انتقال، توزیع و تولید پراکنده شرکت برق منطقه ای تهران با اعتباری بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان با همکاری بخش خصوصی و پروژه آبی انتقال آب از سد ماملو به بهره برداری رسید. طرح هایی همچون راه اندازی، توسعه، اصلاح و بهینه سازی شبکه های انتقال و توزیع و راه اندازی هشت نیروگاه تولید پراکنده شرکت برق منطقه ای تهران بود که به صورت ویدیوکنفرانس با دستور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.


خراسان رضوی
اینترنت و توسعه ارتباطات در روستاهای خراسان رضوی عنوان گزارشی است از خبرنگار مرکز مشهد که به اتصال بیش از ۸۰ درصد روستاهای ایران به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت اشاره کرده و در مقدمه آورده است: تا اختتام دولت دوازدهم ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه اینترنت متصل خواهند شد. این در حالیست که دسترسی روستاهای استان خراسان رضوی به شبکه اینترنت بیشتر از میانگین کشوری است.
در زمان حاضر ۲ هزار و ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در این استان وجود دارد که بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را در خود جای داده اند.
برقراری اینترنت در ۸۶ درصد روستاها و ۵۵ درصد آبادی های خراسان رضوی
هم اینک ساکنان ۲ هزار و ۲۲۳ روستای این استان که ۸۶ درصد روستاهای دارای بیش از ۲۰ خانوار استان را شامل می شوند، زیرپوشش شبکه اینترنت هستند و خدمات تلفن همراه نیز هم اینک در ۸۶ درصد روستاهای خراسان رضوی برقرار است همین طور ۹۸ درصد روستاهای این استان از خدمات تلفن ثابت در اماکن مسکونی و عمومی روستا برخوردار می باشند.


سمنان
توسعه کسب و کار، کنترل تورم و کاهش نرخ بیکاری یکی از پیش شرط های تحقق شعار سال ۱۴۰۰ «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» و جلوگیری از لطمه ها و ناهنجاری های اجتماعی است و در این سالها با همراهی و هماهنگی مسئولان استان سمنان در قوای مختلف سبب شد استان سمنان در راه توسعه و شکوفایی قرار بگیرد.
طبق آمارها رسمی سرمایه گذاران ۷۶ هزار میلیارد ریال در چارچوب ایجاد یکهزار و ۸۰۰ پروانه بهره برداری در استان سمنان سرمایه گذاری کردند که این حجم سرمایه گذاری برای حدود ۶۸ هزار نفر در استان اشتغال بوجود آورده و این استان را به قطب صنعت و معدن کشور تبدیل نموده است.
شمار بیمه شدگان الزامی در استان سمنان گواه بر میزان اشتغالزایی است و بر طبق گزارش ها بیمه شدگان الزامی استان سمنان در سال ۱۳۹۸ در حدود ۱۱۸ هزار و ۹۰۰ نفر بودند اما سال ۱۳۹۹ تعداد بیمه شدگان الزامی در استان سمنان به ۱۲۲ هزار و ۱۲۳ نفر رسید که نشان از اشتغالزایی در استان دارد.
این مطلب بخشی از گزارش مرکز سمنان با عنوان سمنان پیشتاز در پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از تولید است که در آن توسعه کسب و کار، و پایین نگهداشتن نرخ بیکاری و تورم بعنوان شاخصهای توسعه اقتصادی و زمینه هایی برای تحقق شعار «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» در این استان نام برده شده است.سیستان و بلوچستان
از سیستان و بلوچستان نیز گزارشی با عنوان پیشرفت ۹۷ درصدی شبکه گذاری گاز در زاهدان منتشر و با اهمیت ترین اقدامات دولت در زمینه گازرسانی به ناقط مختلف این استان برجسته شده است.
در بخشی از مقدمه این گزارش می خوانیم: قبل از سال ۹۲گازرسانی به سیستان و بلوچستان روندکندتری نسبت به سایر نقاط داشت اما با اقدام دولت تدبیر و امید بهره مندی مردم استان از گاز طبیعی برای خانوارهای بیشتری مهیا شد بطوریکه هم اینک ۹۷ درصد شبکه گذاری در زاهدان انجام شده و گاز به درب منزل ۸۳ درصد شهروندان رسیده است.
امروزه نه فقط توسعه بلکه ادامه زندگی نیز نیازمند انرژی است انرژی که با خود صنعت، رشد اقتصادی، رفاه و چیزهای زیادی دیگری را به ارمغان می آورد یکی از انرژی های مهم که به شکلی به جایگاه ایران و موهبت های خدادادی برمی گردد همین گاز طبیعی بوده که این روزها خانه همه ایرانیان را به خود مزین کرده است.
حال وضعیت این نعمت و شرایطش در سیستان و بلوچستان قدری با جاهای دیگر کشور متفاوت بوده در این گزارش ابتدا تاریخچه ای از وضعیت گازرسانی به این استان پهناور بیان و در ادامه ضمن اشاره به روند توسعه گازرسانی در آن اقدامات دولت تدبیر و امید و اتفاقاتی که افتاده بررسی گردید.
گازرسانی به شهرستان های چابهار و کنارک در سواحل مکران نیز بعنوان آخرین صحنه انتقال گاز در جنوب سیستان و بلوچستان با تلاش بخش خصوصی و کمک و توجه ویژه دولت تدبیر و امید در حال اجراست.
مهمترین دستاورد سال ۹۵ افتتاح گازرسانی در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهوری بود که این رویداد مهم بخشی از مردم زاهدان را از گاز طبیعی بهره مند و امید و شادی را برای آنان به ارمغان آورد و این اقدام همچنان تداوم داشته است.
گازرسانی به فاز یک نیروگاه گازی زاهدان در سال ۹۶ و گازرسانی به فاز ۲ این نیروگاه و گازرسانی به شهرک صنعتی زاهدان در سال ۹۷ با اهمیت ترین خدمت دولت تدبیر و امید در ۲ سال گذشته شد.
در سال ۹۸ نیز طرح جامع گازرسانی به روستاها و صنایع در سطح سیستان و بلوچستان، تهیه نقشه اجرای طرح ضربتی گازرسانی به استان با همکاری شرکتهای گاز شهرستان های مختلف و تعریف بیش از ۲۶ پروژه گازرسانی در سطح شهرها، محورهای روستایی و صنایع، گازرسانی به ۲ شهر و چهار روستا و گازرسانی به نیروگاهCHP ایرانشهر، گازرسانی به شهرک صنعتی زاهدان، گازرسانی به CNG زاهدان و مجتمع ۲۵۶ ارتش، اجرای بیش از یکهزارو ۷۴ کیلومتر شبکه گازرسانی در سطح استان، نصب ۱۰ هزار علمک و بهره مندی بیش از ۱۶ هزارو ۵۰۰ خانوار بوده است.


قزوین
رشد ۴۰ درصدی جذب سرمایه گذار در شهرک های صنعتی قزوین عنوان گزارشی است از مرکز قزوین که به تشریح اقدامات دولت در هشت سال قبل برای جذب سرمایه گذار در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین پرداخته است.
در این گزارش آمده است: استان قزوین دارای ۱۳ شهرک و ۶ ناحیه صنعتی است که با تجهیز آنها به زیرساخت های مختلف با استفاده از اعتبارات دولتی، این مکان ها مهیای پذیرش و حضور سرمایه گذاران بخش صنعت شده است.
در هشت سال قبل بواسطه حمایت های دولت از سرمایه گذاران با ارائه تسهیلات، مشوق ها و زمین ارزانقیمت به شکل اقساطی و تقویت زیرساخت ها با وجود مشکلاتی چون تحریم ها شاهد رشد قابل توجه سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین بوده ایم به صورتی که قطار سرمایه گذاری صنعتی در این استان طی این دوره هر ساله شتابان تر و با سرعت بیشتری نسبت به قبل به حرکت خود ادامه داده است.
هم حالا نزدیک به یک هزار واحد تولیدی بهره بردار در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین پروانه بهره برداری دارند که با تکمیل طرح های در دست اجرا و بهره برداری از آنها این رقم به هزار و ۶۰۰ مورد افزایش خواهد یافت.
در این گزارش در مصاحبه با مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین اقدامات و دستاوردهای کسب شده در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین در دوران دولت تدبیر و امید مورد بررسی قرار گرفته است.


لرستان
در حالی که وسعت گلخانه ها و باغات راه اندازی شده در اراضی شیبدار لرستان در گذشته بسیار ناچیز و نزدیک به صفر بود اما حالا در سال پایانی دولت تدبیر و امید این استان حدود ۷۰ هکتار گلخانه و بیش از ۶ هزار هکتار باغ در زمین های شیبدار دارد.
هرچند لرستان استانی چهار فصل به حساب می آید اما طی سالهای گذشته، نیاز این استان به گلخانه، علاوه بر مصرف داخل با چشم انداز صادرات، سبب شد گلخانه هایی راه اندازی شود که حالا محصول آنها به روسیه و اروپا در حال صادرات است.
سطح گلخانه های استان از آغاز دولت تدبیر و امید هفت هکتار بود که حالا به ۶۸ هکتار رسیده و حتی بعضی از محصولات گلخانه ای این منطقه نیز صادر می شود و در زمان حاضر محصولات گلخانه ای این استان با استانداردهای روز دنیا به روسیه و کشورهای حوزه خلج فارس صادر می شود که بسیار رضایتبخش وخوشایند است و علاوه بر این در مجموع ۲۰۰ هکتار طرح گلخانه ای استان در حال تکمیل و یا اجرا است.
طی سالهای گذشته روند سنتی و معیشتی کشاورزی لرستان روبه اقتصاد محوری نهاده و توسعه باغ در اراضی شیبدار با عنایت به توپوگرافی کوهستانی و بارش های مناسب استان به شکل جدی در دستور کار دولت قرار گرفته است.
لرستان بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد، ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان به حساب می آید و پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش های زراعی، دامی و باغی است.
بدون شک ایجاد باغ در اراضی شیبدار گام مهمی در جهت تحقق جهش تولید و افزیش درآمدهای پایدار می باشد که طی سالهای اخیر به خوبی در لرستان مورد توجه بوده و از ظرفیت آن استفاده شده است.
این مطلب بخشی از گزارش مرکز خرم آباد با عنوان ۶۰۷۰ هکتار گلخانه و باغ اراضی شیبدار، کارنامه سبز دولت در لرستان است که ادامه آنرا می توانید با رفتن به سایت خبرهای استانی ایرنا بخوانید.


کرمان
شکوفایی اقتصاد با پشتیبانی از تولید داخلی عنوان گزارشی است از مرکز کرمان که تشدید تحریم ها، شروع جنگ اقتصادی و بحران های ناشی از شیوع کرونا را عوامل چالش زا برای کشورمان در سالهای گذشته دانسته که با همت دولت و پشتیبانی از تولید داخلی طی هشت سال قبل نقاط مختلف کشور بخصوص کرمان را در راه شکوفایی اقتصادی قرار داده است.
در ابتدای این گزارش می خوانیم: دولت در استان کرمان همین طور با پشتیبانی از تولید داخلی با تسهیل امور واحدهای تولیدی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای نجات اقتصاد کشور در شرایط تحریم، گام برداشته و اثرات این سیاست ها سبب مثبت شدن تراز تجاری، اشتغالزایی و سرمایه گذاری ۱۶۰ هزار میلیارد تومانی در حوزه صنعت و معدن استان کرمان طی این سال ها شده است.
تلالو این سیاست ها در شعار سال ۱۴۰۰ نیز مشاهده می شود، مقام معظم رهبری با نام گذاری سالجاری بعنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها علاوه بر اینکه فعالیتهای دولت را در پشتیبانی از تولید داخلی گسترش می دهد، سبب همبستگی بخش های مختلف حاکمیت و جامعه می شود که اساسا در راه غلبه بر تحریم ها و شکوفایی اقتصادی استان کرمان نیز موثر خواهد بود.
۳۵ درصد صنایع این استان داخلی سازی شده و آمار یاد شده در خودرو سازی های کرمان ۴۵ درصد است که این آمار طبق هدف گذاری تا سال آینده ۷۰ درصد می شود پس بخش خصوصی توانمند دولت را به توسعه می رساند.


میراث فرهنگی کرمان عبور از انزوا عنوان گزارش دیگری از مرکز کزمان است که اقدامات دولت در هشت سال قبل در جهت تحولات پر شتاب و دستاوردهای دولت در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را مورد بررسی قرار داده است.
در مقدمه این گزارش آمده است: وجود هفت اثر جهانی، بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی و حدود هفت هزار جاذبه تاریخی و طبیعی، رنگین کمان خوشرنگی از مجموع جاذبه ها را برای علاقه مندان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی به نمایش می گذارد و کرمان را به مقصد مهمی در صنعت مهم گردشگری تبدیل نموده است.
با شروع به کار دولت تدبیر و امید، حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بیش از پیش مورد توجه مسئولان کشوری و استان قرار گرفت و از سال ۹۲، تغییرات مهم و اساسی برای حفظ و نوسعه یخش های مختلف در دستور کار قرار گرفت که به به رغم تمامی فراز و نشیب ها اثر و نتیجه ملموسی را در پی داشته است.
مرمت و بازسازی اماکن و ابنیه تاریخی، توجه به فراهم آوردن و تقویت زیرساخت های گردشگری، ثبت آثار جهانی، احیا و گسترش صنایع دستی و مشاغل مرتبط، ایجاد بستر مناسب و ترغیب برای سرمایه گذاری و فعالیت بخش خصوصی در بخش های مختلف، معرفی و تبلیغات جاذبه های تاریخی و طبیعی استان کرمان از با اهمیت ترین اقدامات زیربنایی و ساختاری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید بوده است.


کرمانشاه
افتتاح چهار طرح کلان و کلنگ زنی نیم میلیون دلاری، دستاورد دولت در کرمانشاه عنوان گزارشی است از مرکز کرمانشاه که با اهمیت ترین رویدادهای سالهای گذشته در این استان که به همت دولت رقم خورده را تشریح کرده است.
در بخشی از این گزارش می خوانیم: سال ۱۳۹۹ برای کرمانشاهی ها هم تجربه های شیرین و امیدآفرین داشت و هم اتفاقات تلخ و آزاردهنده؛ در این سال کرونا بیش از همه آرامش و رفاه مردم را به هم ریخت اما رخدادهای خبرساز در حوزه های سیاسی، اجتماعی و ورزشی هم همچون سرمایه گذاری های کلان در حوزه های صنعتی و تولیدی، کم نبود.
وضعیت بی سابقه بهداشتی سبب توقف برنامه های عمرانی و خدمت رسانی به مردم نشد و در یک سال قبل چندین طرح مهم عمرانی و اقتصادی در کرمانشاه به مرحله بهره برداری رسید.
یکی از این طرح های مهم، افتتاح فاز اول «سامانه گرمسیری» استان بود که در آن ۲۳ هزار هکتار از شبکه های اصلی و فرعی این سامانه روز ۲۳ مرداد ۹۹ با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس به بهره برداری رسید.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری بعنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از راه تونل نوسود به غرب استان کرمانشاه سپس دهلران و مهران در استان ایلام می رساند.
با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.


همدان
شاید احیای باردیگر صنعت فولاد ملایر در شرایط سخت تحریم ها در حد یک معجزه بود، اما تدبیر دولت و همت بلند مدیران اجرائی استان و شهرستان بر آن شد تا بار دیگر تنور صنعت فولاد در ملایر گرم شود و در راه تولید قرار گیرد.
گزارش مرکز همدان با عنوان احیای صنعت فولاد ملایر در شرایط سخت تحریم به بررسی این مورد و جزئیات اقدامات انجام شده توسط دولت تدبیر و امید پرداخته است.
گزارش این گونه شروع شده است: صنعت فولاد ملایر بعد از گذران سال ها و روزهای پُر افت و خیز، امروز به همت دولتمردان در راه رشد و توسعه قرار گرفته است به نحوی که بدون شک می توان این صنعت را یک رکن مهم توسعه یافتگی در این شهرستان به شمار آورد.
اوایل دهه ۸۰ فعالیت اولین کارخانه ذوب آهن آلیاژی و راه اندازی شهرک فولاد جعفری در جنوبی ترین شهر استان همدان شروع و تولید سالانه ۱۰۰ هزار تُن شمش فولاد با اشتغالزایی بیش از ۴۰۰ نفر و همین طور شرکت نورد زاگرس با تولید سالانه ۲۰۰ هزار تُن انواع میلگرد کلاف با اشتغالزایی ۱۵۰ نفر برای صنعت فولاد ملایر هدف گذاری شد.
در بین سالهای ۸۷ و ۸۸ به واسطه نوسانات قیمت در بازار آهن و فولاد، کمبود نقدینگی، مواد اولیه و سرمایه در گردش، آهنگ رشد و توسعه این صنعت کُند شد، تا جایی که اوایل سال ۹۰ صنعت فولاد ملایر به سبب مشکلات عدیده بخصوص بدهی های بانکی رو به تعطیلی گذاشت، تا آنجا که در جهت سیاست های دولت تدبیر و امید در بازگشایی و بازتولید واحدهای تعطیل شده، این واحد بزرگ صنعتی بعنوان یکی از واحدهای مشکل دار و راکد به ستاد تسهیل استان و کشور ارائه شد.
از آنجا که زحمات زیادی برای پا گرفتن این واحدهای بزرگ صنعتی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و مسئولان کشیده شده و به شکلی افتخاری بزرگ برای صنعت استان همدان و حتی غرب کشور به شمار می رفت، در جهت اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید در بازگشایی و بازتولید واحدهای تعطیل شده، با تشکیل ستاد تسهیل و البته با پیگیری های مجدانه مسئولان محلی و استانی، شرکت ذوب آهن آلیاژی ملایر بعنوان یکی از واحدهای مشکل دار و راکد استان همدان در ستاد تسهیل استان و کشور مطرح و مشکلات آن برای بازگشت به چرخه تولید مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
اجرای هزار کیلومتر شبکه گازرسانی، خدمت دیگر دولت در دیار هگمتانه عنوان گزارش دیگری از مرکز همدان است که در مقدمه آن آمده است: برخورداری از گاز طبیعی یکی از شاخصهای مهم رفاه و توسعه یافتگی است که در طول خدمت دولت تدبیر و امید، یک هزار و ۷۱۸ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز در استان همدان اجرا شد و الان یک هزار و ۲۳ روستای بالای ۲۰ خانوار در دیار الوند تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.
گسترش شبکه گاز، یکی از ارکان عدالت در خدمت رسانی به حساب می آید که این امر در توسعه مناطق محروم شهری و روستاها و همین طور کاهش دغدغه های روستاییان و حتی افزایش شاخص سلامت در مناطق محروم موثر است.
گازرسانی به شهرها و روستاها با عنایت به موقعیت جغرافیایی و کوهستانی و سخت گذر بودن بعضی از مسیرها در کنار هزینه بالای اجرای طرح ها در این مناطق، همیشه با چالش هایی روبرو بوده است که به همت گازرسانان یکی بعد از دیگری رفع شده و شعله های امید را با تدبیر خود در خانه های مردم فروزان کرده اند.
بر اساس آمار رسمی، ۹۹.۹ درصد از خانوارهای شهری و روستایی استان همدان شامل ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری و بیش از ۹۹.۸ درصد خانوارهای روستایی این استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار می باشند که این شاخص بیان کننده همت والا در بهبود رفاه و زیست مردم این استان است.
به گفته مسئولان استانی همدان کارنامه گازرسانی در نواحی شهری و روستایی استان همدان بگونه ای است با گازرسانی به همه شهرها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار، همدان بعنوان اولین استان سبز کشور ارائه شد.
به دلیل کم بودن تراکم ساکنان در کانون های جمعیتی، سخت گذر بودن و نداشتن زیرساخت های فنی هنوز کمتر از ۴۰ روستای زیر ۲۰ خانوار استان همدان گازرسانی نشده اند اما با شرایط دشوار اقتصادی در سالهای اخیر اقدامات دولت در جهت گسترش چتر پوشش گازرسانی قابل تحسین بوده است.
اما حالا دورافتاده ترین روستاها در استان همدان نیز به شبکه سراسری گاز طبیعی وصل هستند و روستاییان نیازهای انرژی خودرا از راه گاز تامین می کنند.
استان همدان یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر جمعیت ساکن در ۱۰ شهرستان، ۳۲ شهر و یک هزار و ۷۲ روستا دارد و ۲.۴۲ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.
در دولت تدبیر و امید، نسیم نوید بخش عمران و آبادانی، اشتغال و همین طور رفع دغدغه تامین سوخت مردمان دیار هگمتانه با رنگ و بوی تازه ای وزیدن گرفت و در هفت سال، هر ساله شاهد دستاوردهایی مهم در حوزه گازرسانی بوده است.
مدیرعامل شرکت گاز استان همدان اظهار داشت: با افتتاح دولت یازدهم و از آغاز مردادماه سال ۱۳۹۲ تا ابتدای مردادماه سال ۱۳۹۹، یک هزار و ۷۱۸ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز در این استان اجرا شده است.


هرمزگان
استان هرمزگان با تدبیر و حمایت دولت های یازدهم و دوازدهم توانست ضمن چندین بار رکورد شکنی فولادی، ۱۰ درصد تولید فولاد کشور را در اختیار بگیرد و بعنوان قطب سوم این ماده معدنی و پرارزش مطرح شود.
حرکت و پویایی واحدهای صنعتی بزرگ فولاد در هرمزگان نشان داده است که دولت اجازه نداده چرخ این واحدها در شرایط سخت اقتصادی و تحریم های ظالمانه آمریکا از حرکت بازبماند و همچنان رونق تولید آن حکم فرماست و به طور حتم درسال ۱۴۰۰که بعنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از طرف رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده است، روند تولید و صادرات این ماده معدنی شدت می گیرد.
فولادی ها در هرمزگان با وجود فراهم بودن شرایط طبیعی برای توسعه این صنعت، فعالیت خودرا سه دهه پس از انقلاب شروع کردند و به شکلی موتور قطار توسعه فولاد در هرمزگان در مقایسه با برخی استان های برخوردار کشور دیر به حرکت درآمده است.
اما با این وجود در یک دهه اخیر بخصوص در سالهای اخیر فعالیت دولت تدبیر و امید، طرح های خوبی در جهت توسعه صنعت فولاد در هرمزگان به اجرا درآمده و الان طرح های توسعه تولید فولاد در این استان برای رسیدن به چشم انداز ۱۰ میلیون تن تولید در این عرصه در دست انجام است و سوت طلایی برای تحقق این مهم به صدا درآمده است.
هرمزگان از نظر زمین شناختی در حوزه برخورداری از معادن و کانی هایی همچون کرومیت، آهن و منگنز کانی های فلزی و سنگ گچ، سنگ آهن، سنگ نمک، سنگ های تزیینی و مصالح ساختمانی بطور طبیعی استانی پرظرفیت و مستعد به حساب می آید که تا حالا آنگونه که باید و شاید بخش های مربوطه نتوانسته اند با شکوفایی و بهره برداری بهینه از این ظرفیت، ثروت آفرینی کنند.
این مطلب بخشی از مقدمه گزارش مرکز بندرعباس با عنوان رکورد شکنی فولادی های هرمزگان در سال ۹۹ است که ادامه آنرا می توانید در سایت خبرهای استانی ایرنا بخوانید.روشنایی شعله های گاز هرمزگان با گازرسانی به ۵۲ شهر و روستا عنوان گزارش دیگری از مرکز بندرعباس است که همت و تلاش مجموعه شرکت گاز هرمزگان در گازرسانی به ۵۲ شهر و روستا استان و توسعه و تداوم عملیات گازرسانی به شهرها و روستاها بخصوص دردولت تدبیر و امید را تبیین کرده است.
در بخشی از این گزارش آمده است: درحالی که تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای هرمزگان در سالهای اخیر با وجود اعمال تحریم ها و فشار اقتصادی فراوان شتاب بیشتری گرفته است، اما گازرسانی به سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دیرتر شروع شد، برای اینکه به قول مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، این سه استان گرمسیر بودند و موضوع گاز بعنوان مصرف گرمایشی مطرح نبوده و همین طور این سه استان از شبکه گاز دور بودند، اما حالا و بخصوص در دولت تدبیر و امید گازرسانی در این استان ها شتاب خوبی گرفته است.
استان هرمزگان که خود یکی از منابع غنی سوخت های فسیلی است و به سبب بهره مندی از منابع گاز طبیعی از دیرباز بعنوان یکی از استان های فعال در بخش صنایع پالایشگاهی نفت و گاز و صادرات آن به دیگر استان ها مطرح است، استانی که به نظر می آید مردم ساکن در آن باید از حداقل زیرساخت های صنعتی و معدنی نظیر گاز بطور کامل غنی باشند، سال ها توجیه می شد که وقتی برق هست و این استان نیاز به گازخانگی ندارد؛ ازاین رو گاز تولیدی به استان های دیگر همچون کرمان و فارس منتقل می شد.
هرمزگان همچون استان هایی است که بعنوان سی و یکمین استان در امر گازرسانی خانگی اقدام نموده و در کنار پیچ وخم ها و کم توجهی برخی ارگان ها به زیرساخت های شهری، شرکت گاز این استان بخصوص در دولت دوازدهم با مهندسی و برنامه ریزی مناسب توانست در جهت تداوم عملیات گازرسانی به شهرها و روستاهای این استان بخصوص در سال ۹۹ طرح های گازرسانی خودرا همچون در حاجی آباد، بندرعباس، قشم، خمیر، بستک، پارسیان و رودان را سرعت بخشید به نحوی که درحال حاضر تعداد روستاهای گازدار در استان هرمزگان به ۴۳ روستا و شهرهای گازدار شده به ۹ شهر افزایش پیدا کرده است.
تعهد گازرسانی شرکت گاز هرمزگان در سال ۹۶، پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب بود که با عنایت به افزایش تولید در بخش فولاد و در بخش پالایشگاه نفت این میزان فروش گاز به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرد، همین مهم سبب شد که شرکت گاز هرمزگان در ردیف شرکتهای سودده شرکت ملی گاز قرار بگیرد.


مازندران
عبور آرام رودخانه های مازندران عنوان گزارشی است از مرکز ساری که به تشریح اقدامات دولت تدبیر و امید در رفع دست اندازی های مسیر و حریم رودخانه های مازندران با آزادسازی یکصد کیلومتر حریم و دیواره سازی به طول ۳۰ کیلومتر پرداخته است.
در مقدمه این گزارش آمده است: ۱۲۰ رشته رودخانه به طول هفت هزار کیلومتر در استان مازندران جریان دارد که بنا به اعلام مسؤلان، ۵۰۰ کیلومتر از مسیر بعضی از این رودخانه ها از درون بافت شهرها و روستاهای استان عبور می کند. هرچند عبور رودخانه ها در این راه بر طبق قرارداد طبیعی که وجود دارد مشکل ساز نیست، اما طی سال ها و دهه های اخیر با ساخت و سازها در حریم مسیر، این بخش از طبیعت استان دستخوش دست اندازی شد و خشمش را با جاری کردن سیل و سیلاب به خانه و کاشانه ساکنان اطراف نشان داد، مانند سیلاب های اختتام اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸.
بر اساس آمارها، بر اثر سیل اسفند ۹۷، حدود هفت هزار واحد مسکونی در مازندران خسارت دید که از این تعداد بیش از ۶۰۰ خانه بطور کامل تخریب شد و اغلب آنها نیز در نزدیکی رودخانه های استان قرار داشتند. بنا به اعلام مسؤلان، سیل و سیلاب در آن زمان خسارت بیش از ۲ هزار میلیارد تومانی به بار آورد، خسارتی که ثمره دست اندازی و تجاوز به حریم رودخانه ها و سلب آرامش از آنها بود.
سیلاب ها و طغیان های اخیر رودخانه ها سبب شد تا بررسی وضعیت حریم رودخانه ها و بازپس گیری مسیر از عوامل انسانی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد تا ضمن احترام به طبیعت از خسارت های میلیاردی ناشی از سیلاب های بعدی جلوگیری شود.
مازندران در منطقه آب و هوائی معتدل قرار دارد و سالانه در این منطقه به صورت میانگین ۷۳۰ میلی متر باران می بارد و این استان از لحاظ بروز سیل در کشور رتبه سوم را دارد. همین طور طول رودخانه های مازندران هفت هزار کیلومتر است و بر مبنای آمارهای رسمی الان ۵۰۰ کیلومتر آن در محدوده مسکونی شهرها و حاشیه روستاها قرار دارد.


منبع:

1400/01/21
11:34:05
5.0 / 5
662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی