Niazgah نیازگاه
دستور ویژه وزیر كار

كهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت ماده ۵۶ برای توسعه كمك می گیرد

كهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت ماده ۵۶ برای توسعه كمك می گیرد

به گزارش نیازگاه ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ برای تسریع در اجرایی شدن طرح های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد دستور ویژه داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای پیگیری مصوبات سفر سال قبل هیات بلند پایه وزارت کار به استان با شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار که پناه معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده ویژه وزیر در استان کهگیلویه و بویر احمد حضور داشت آخرین اقدامات انجام شده در مورد بند های تفاهمنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: همچون موارد مورد بحث تسهیل گری در استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ (قانون الحاق مواردی به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت) برای کمک به زیر ساخت های استان در حوزه راه ها و سدها و همینطور تأمین تسهیلات بانکی و استفاده از ظرفیت سازمان های توسعه ای وابسته به آن وزارت خانه برای کمک به افزایش تولید و ایجاد اشتغال در جهت کاهش نرخ بیکاری، ایجاد و تکمیل طرح هایی در حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی و همینطور مراکز ورزشی و تفریحی برای رفاه حال کارگران بوده است.
وی اظهار داشت: یکی از پروژه های مهمی که قول اجرا داده شده بود ایجاد گاوداری صنعتی۶ هزار راسی به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان است که تابحال دو نقطه در شهرستان جدید التاسیس مارگون شناسایی شده و کارشناسان مشغول بررسی مسائل فنی ان هستند.
وی افزود: در صورت تایید مکان، امکان اجرای این طرح در آن شهرستان فراهم خواهد شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: باتوجه به تخصیص بیشتر از ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی از محل بانکهای عامل وابسته به آن وزارت خانه، تخصیص ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی و عشایری به استان علاوه بر تخصیص سهمیه و همینطور اعلام آمادگی بانک رفاه کشور جهت مشارکت در اجرای پروژه های اقتصادی استان تابحال اقدامات مهمی از جانب استان انجام شده است.
وی اضافه کرد: این اقدامات همچون تأمین تسهیلات برای شرکت تعاونی تولید خوراک آبزیان و فرآوری و بسته بندی ماهی به ارزش ۱۲۷ میلیارد تومان است که بانک توسعه تعاون در حال پیگیری مبحث از راه بانک توسعه تعاون کشور جهت چگونگی تأمین تسهیلات و همینطور زمینه مشارکت با بانک رفاه به منظور اجرای این طرح است.
کلانتری با اشاره به اینکه ایجاد سردخانه و توسعه بازارچه صنایع دستی یکی دیگر از پروژه های مهم حوزه اقتصادی استان خواهد بود، اظهار داشت: در این خصوص ۹۰میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است و برپایه پیگیری های انجام شده مقرر شد، تیمی از سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور شامل معاون فنی و بازرگانی آن سازمان جهت هماهنگی و چگونگی اجرای طرح های فوق حداکثر تا هفته آینده در استان حضور یابند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: باتوجه به اعلام آمادگی بانک رفاه کارگران جهت تأمین مالی برای حداقل دو پروژه در سطح استان، تابحال یک طرح توسعه در ارتباط با شرکت سینره با حجم سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد تومان به بانک رفاه کشور معرفی شده است.
کلانتری با اشاره به اینکه از خصوصیات مهم این طرح استفاده از ظرفیت سوله بلااستفاده در شهرک صنعتی فرودگاه یاسوج با متراژ ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیر بنا و در زمینی به وسعت یک هکتار است، اضافه کرد: در صورت راه اندازی این طرح امکان تولید مواد اولیه شوینده ها در سطح استان به منظور تکمیل حلقه های زنجیره ای تولید، تأمین مواد اولیه سایر کارخانجات کشور و همینطور صادرات این محصولات فراهم می شود.
وی عنوان کرد: از طرفی با راه اندازی این طرح از خروج ۵ میلیون دلار ارز که توسط شرکت سینره سالانه هزینه می شود، جلوگیری خواهد شد.
استاندار ضمن اشاره به اینکه تعداد ۲۹ طرح تعاونی به مبلغ ۴۲ میلیارد تومان به بانک توسعه تعاون معرفی گشتند، عنوان کرد: بانک عامل در حال بررسی مدارک متقاضیان است.
کلانتری به احیا واحد راکد صنعتی در شهرستان گچساران با عنوان ماشین سازی پارس وابسته به شستا اشاره نمود و اظهار داشت: جلسات مختلفی با حضور مدیرعامل شرکت در گچساران و شرکتهای پتروشیمی استان برگزار و مقرر شد که شرکت علاوه بر تأمین نیاز این صنایع از راه استان های دیگر بازاریابی لازم را انجام دهد.
وی اظهار داشت: در حوزه اشتغال قرار بود هر فرمانداری ۳ طرح کلیدی به وزارت خانه ارسال نماید که طرح ها از جانب فرمانداری ها دریافت شده و در حال بررسی فنی جهت انعکاس به معاونت اشتغال وزارت متبوع است.
استاندار از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا عملیات اجرایی پروژه ها حداکثر تا یک ماه آینده آغاز شود.
وی از توجه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به توسعه اقتصادی استان و کمک ویژه این وزارت خانه به مردم زلزله زده دنا تشکر و قدردانی کرد.
کلانتری همینطور از پیگیری های دلسوزانه پناه معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجموعه معاونین، روسای سازمان ها و مدیران عامل بانکهای وابسته به وزارت کار و مدیران اقتصادی استان قدردانی نمود.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این دیدار به منظور عملیاتی نمودن مصوبات تفاهمنامه که به عهده آن وزارت خانه بود، اظهار داشت: به منظور تسریع در اجرای پروژه های مهم و تأثیر گذار عمرانی استان برای استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ (قانون الحاق مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت) نشستی در هفته آینده با حضور مسؤلان سازمان برنامه و بودجه کشور، دستگاههای اجرایی همچون راه و شهرسازی و آب منطقه ای و نماینده ویژه وزیر کار در تهران برگزار تا بر حسب اولویت طرح های عمرانی، زمینه استفاده از این ظرفیت قانونی جهت شتاب بخشیدن به اجرای این طرح ها فراهم گردد.
وی تصریح کرد: دستورات لازم جهت اجرایی شدن سایر مصوباتی که در رابطه با حوزه های مختلف آن وزارت خانه است، صادر شد.
باتوجه به اهمیت بالای این تفاهمنامه و نقش مهمی که در توسعه اقتصادی و عمرانی استان ایجاد خواهد نمود پارسال هم نشستی به ریاست وزیر کار و با حضور تمامی معاونان، مدیران عامل بانک ها و موسسات مالی و روسای سازمان های وابسته به آن وزارت خانه و همینطور مسؤلان استانی شامل استاندار، نماینده ولی فقیه در استان، مجمع نمایندگان استان و معاون اقتصادی استاندار برگزار شد.
یک هیات بلندپایه متشکل ار معاونان و روسای سازمانها، صندوق و بانکهای زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک سفر سه روزه در هفته دوم دیماه ۹۹ جهت بررسی مشکلات و بازدید از طرح های نیمه تمام و در دست اجرا به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد.


1400/01/19
23:01:47
5.0 / 5
873
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی