Niazgah نیازگاه
وزیر صنعت:

رشد ۷ درصدی صنعت ایران در وضعیت تحریم

رشد ۷ درصدی صنعت ایران در وضعیت تحریم

نیازگاه: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد 19 شاخه صنعتی کشور و رشد هفت درصدی صنعت ایران در وضعیت تحریم و کرونا؛ بر پیگیری حذف قوانین زائد و موانع تولید با کمک مجلس شورای اسلامی در سال جدید تاکید نمود.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، علیرضا رزم حسینی در گفت وگویی اضافه کرد: ۱۱ سال پی در پی است که نامگذاری سال ها با موضوع اقتصادیست و سه سال اخیر هم به اسامی رونق تولید، جهش تولید و پشتیبانی از تولید و مانع زدایی نامگذاری شده که بسیار بااهمیت است و نشان میدهد که راهبرد ایران در جهت تولید و رونق اقتصاد کشور است.
وی با اعلان اینکه وزارت صنعت بعنوان یکی از واحدهای متولی حوزه تولید، همه تلاش خودرا برای پشتیبانی از تولید انجام می دهد، اضافه کرد: برای سال جدید چند برنامه همچون حمایت جدی از بخش تولید، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوزها در دستور کار قرار دارد.
رزم حسینی اضافه کرد: حالا مجوز تولید در شهرک های صنعتی یک روزه صادر می شود و به دنبال این هستیم که قوانین شهرک های صنعتی را خیلی روان تر نماییم و امسال این کار را خواهیم کرد.
وزیر صنعت افزود: نکته دوم بحث معادن است که بیش از ۶ هزار معدن راکد در کشور داریم یا در اختیار افرادی است که فعالیت نکرده اند. در آخر فروردین ما از طرحی رونمایی خواهیم کرد که این معادن را آزادسازی می نماییم و بوسیله مزایده در اختیار متقاضیانی که اهلیت هم دارند، قرار خواهیم داد.
رزم حسینی درباب عملکرد سامانه جامع تجارت نیز اظهار داشت: نکته دیگر سامانه جامع تجارت است که انتقادهایی به آن وارد می شود. حالا حدود ۷۰ درصد این سامانه کارآمد است و از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در سطح بازار در این سامانه تا حدودی ثبت می شود.
وزیر صنعت افزود: بیش از ۵۵۰ هزار انبار در سامانه تجارت ثبت شده و بیشتر کالاهایی را که مبدا ورودشان مشخص است را می توانیم در این سامانه دنبال نماییم. درباب کالاهایی هم که مبدا تولید مشخص دارند همین طور است؛ به نحوی که تعدادی از واحدهای تولیدی بزرگ ما در این سامانه ثبت شده اند.
وی با تاکید بر اینکه باید واقعیت را بگوییم، اظهار داشت: حدود چهار تا پنج دهه سال عقب افتادگی در این عرصه داریم و باید به صورتی این خلا را جبران نماییم. اطلاعات نزدیک به چهار میلیون کالا را به تدریج وارد سامانه کردن و ارائه و آموزش نرم افزار و سامانه و فرهنگ سازی استفاده از آن کار زمان بری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: البته اتفاق خوبی افتاده است و ۲ ماه پیش در وزارت صنعت بعنوان متولی این کار، امضای الکترونیک در حوزه سلامت را رونمایی کردیم که امروز هم حدودا در همه بخش سلامت اجرائی می شود؛ البته دولت الکترونیک کم کم در همه شبکه دولت پایدار می شود و فکر می کنم که به زودی همه بتوانیم از سیستم دولت الکترونیک بهره مند شویم.
رزم حسینی در خضوص مقاومت هایی که در مقابل تغییرات و نقصان های موجود در بازار و توسعه موانع حقوقی برای مقابله با تعدی به حقوق مردم اظهار داشت: قسمتی از این موارد بر عهده مجلس است که رابطه خوبی هم با کمیسیون صنایع داریم؛ ما بخش مقرارت زدایی، قوانین مزاحم و زائدی را که بر مسیر تولید است؛ تعیین و خدمت مجلس ارائه کرده ایم و امسال هم پیگیری خواهیم کرد تا به کمک مجلس شورای اسلامی آنرا حذف نماییم.
وی به مشکلات ابتدای سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: پارینه همین موقع برای تولید ماسک، مواد شوینده، دستگاه ونتیلاتور و گان که به سبب کرونا مورد نیاز مردم بود مشکل داشتیم. امروز ۲۲ میلیون ماسک N ۹۵ تولید روزانه ایران است و صادر کننده آن هستیم. تولید ونیتلاتور کلا در یک کارخانه در خراسان رضوی انجام می شد، اما در همین چند ماه گذشته کارخانه دیگری در تهران افتتاح شد و ما صادر کننده شده ایم. در همه اقلامی که پیش بینی نشده بود و ما با بحران روبرو شده بودیم، امروز صادر کننده شده ایم و انواع شوینده ها در کشور هست.
رزم حسینی نامگذاری سال قبل با عنوان «جهش تولید» را بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: در بیش از ۱۹ رشته صنعتی رشد داشته ایم. در سال ۹۹ شاخص رشد صنعتی در رشد اقتصادی ایران به بیش از ۷ و نیم درصد خواهد رسید، تا اول اسفند نیز برمبنای اعلام بانک مرکزی ۷ درصد بوده که پیش بینی می نماییم اگر آمار این یک ماه بیرون بیاید به هفت و نیم درصد می رسد.
وی با درخواست از رسانه ها خصوصاً رسانه ملی برای بیان نکات منفی و مثبت اقتصاد ایران به صورت توامان اظهار داشت: توجه کنید که این در وضعیت تحریمی و کرونایی است درحالی که ۲۵۰۰ میلیارد دلار خسارت کرونا برای اقتصاد بین المللی بود و همه کشورها این خسارت را داشتند. در ایران با وجود تحریم رشد اقتصادی هفت و نیم درصدی تجربه کرده ایم.
وزیر صنعت افزود: حدود ۶ میلیارد دلار از ناحیه ممنوع کردن واردات کالاهای غیرضرور که به فرمایش رهبر انقلاب اسلامی رخ داد، صرفه جویی کردیم، سه میلیارد دلار تولید داخلی داشتیم که در مجموع نزدیک به نه میلیارد دلار صرفه جویی داشتیم و ما این روند را ادامه خواهیم داد.
وی اشاره کرد: به دنبال تسهیل تولید داخل هستیم ضمن اینکه این تولیدات باید رقابتی شود و باید به این مساله توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم کالای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید فضای بازار ایران رقابتی شود.
منبع:

1400/01/06
02:42:45
5.0 / 5
627
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی