Niazgah نیازگاه
وزیر اتحادیه اقتصادی اوراسیا:

همكاری راهبردی با ایران در اولویت است

همكاری راهبردی با ایران در اولویت است

«سرگئی گلازیف» وزیر امور همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اوراسیا در نشستی با کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اظهار داشت: همکاریهای راهبردی با ایران اولویت و ترجیح این اتحادیه است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، وزیر امور همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اوراسیا در این دیدار با اشاره به مراحل عضویت ناظر کشورها در اتحادیه اقتصادی اوراسیا از عضویت کشورمان استقبال و آمادگی کشورش برای هرگونه همکاری را اعلام داشت.

وی با اعلان اینکه راهبرد اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا سال ۲۰۲۵ به تصویب رسیده است و به دنبال تحقق راهبرد در عمل هستیم، اشاره کرد: همکاری با جمهوری اسلامی برای ما بسیار جالب و امید بخش هست و این اتحادیه به همکاری با ایران امیدهای زیادی بسته است.
تحقق موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و روسیه بزودی
وزیر امور همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اوراسیا گفت به دنبال آن هستیم که بحث موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تحقق بخشیم و این مساله درحال شکل گیری است.
وی اشاره کرد: با وجود اینکه امسال پویایی خوبی را در حجم تجارت با ایران داشته ایم با این وجود فرصت های زیادی برای همکاری بین ایران و این اتحادیه وجود دارد که ضرورت دارد همه انها را در عمل محقق نماییم.

وزیر امور همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اوراسیا با تاکید بر اینکه همکاری با ایران اولویت و ترجیح ماست، اظهار داشت: مشکل موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از نظر سیاسی حل شده و به امضای روسای جمهوری کشورهای عضو اتحادیه رسیده است اما تنها به خاطر برخی ظرفیت های فنی معطل مانده است که کارشناسان ما در حال رفع آن هستند و
و به دنبال آن باید همکارهای عملی راهبردی را تجربه نماییم.گلازیف برای عضویت ناظر جمهوری اسلامی ایران در این اتحادیه درخواست نمود که هر چه سریعتر تهران درخواست خودرا ارائه کند تا پیش از اینکه معیارهای جدیدی در این اتحادیه اعمال شود و اظهار داشت: امیدواریم هر چه زودتر شاهد عضویت ناظر و پس از آن عضویت دایم ایران در این اتحادیه باشیم.
گلازیف با اشاره به راهبرد دولت روسیه برای دلار زدایی در تعاملات تجاری با سایر کشورها تاکید داشت ما ناگزیر هستیم با همکاری جمعی به استفاده از سایر ارزهای ملی روی آوریم.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در این جلسه با تاکید بر نقش و اهمیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا که روز بروز در جهان به شکوفای بیشتری می رسد و می تواند نقش مهمی را در اینده اقتصادی دنیا ایفا کند از عزم جدی مقامات ایرانی به توسعه همکاری ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا آگاهی داد.

وی ابراز امیدواری نمود دور جدید مذاکرات فیمابین در قالب موافقت نامه تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به زودی برگزار شود.
جلالی با اعلان اینکه در ایران همه مقامات، دولتهای قبلی، فعلی و آینده جمهوری اسلامی در مورد اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجماع و بر ایفای نقش تهران در این سازمان تاکید دارند، اشاره کرد: به همین دلیل موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به سرعت در تهران تصویب شدو یک درخواست ایران از این اتحادیه این است مذاکرات این موافقت نامه هر چه سریعتر شروع شود.سفیر ایران همین طور با تشریح اقدامات انجام شده در جمهوری اسلامی ایران برای عضویت ناظر در اتحادیه مذکور ابراز امیدواری کرد اقدامات اجرائی این مساله هر چه سریع تر شروع شود.

جلالی با اعلان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای تحقق عضویت ناظر در این اتحادیه آمادگی کامل دارد اظهار داشت: دولت ایران دو وزارت خارجه و صمت ایران را برای تحقق عضویت ایران ناظر مامور پیگیری کرده است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه پیش تر، از مصوبه سران کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا برای موافقت نامه تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران آگاهی داد و اضافه کرد: مذاکرات ما با کشورهای عضو این اتحادیه برای اجرائی شدن موافقت نامه تجارت آزاد به زودی شروع می شود تا برمبنای لیست هایی که مبادله می شود، تعرفه های آزاد بین کشور ما و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا برقرار شود.

روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان در سال ۲۰۰۰ اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشکیل دادند. در سال ۲۰۱۵، بعد از ایجاد اتحادیه گمرکی، این اتحادیه اقتصادی جان تازه ای گرفت و الان بسیاری از کشورها برای الحاق به آن درخواست داده اند. اتحادیه اوراسیا ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد. حجم تجارت کشورهای عضو هم رقم قابل توجهی است.

اهمیت توافقنامه های ترجیحی تا جایی است که طبق گزارش سازمان جهانی تجارت تنها در سال ۲۰۱۰ حدود ۶۰۰ نوع موافقتنامه تجارت ترجیحی در دنیا اثرات خودرا بر حجم تجارت جهانی گذاشته است.
برای رسیدن ایران به توافق با اوراسیا نیز راهی طولانی طی شده است. تفاهم اولیه روزهای اول دی ماه سال ۹۴ صورت گرفت.

اشتیاق کشورهای اوراسیا برای تجارت با ایران
یکی از مهم ترین اهداف ایران در پیوستن به اتحادیه اوراسیا دستیابی به بازار۱۴۰ میلیون نفری روسیه است و این مساله، برای روس ها نیز اهمیت بالایی دارد. تا جایی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور اظهار داشته بود: «مسکو خواهان پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و همین طور درباره امکان ایجاد منطقه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا تحقیقاتی انجام شده است.»

انیل ابرایف، عضو هیات رییسه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا ماه گذشته در همایشی ویدئویی، ایران را یکی از شرکای مهم برای اتحادیه اوراسیا توصیف کرد و اظهار داشت: ما به دنبال برقراری تجارت آزاد با ایران هستیم و روابط فی مابین، روزبه روز افزایش خواهد یافت.
او با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۰ به سبب پدیدار شدن اپیدمی کرونا، سال دشواری برای تجارت در سطح جهان بوده است، افزود: به رغم این دشواری ها حجم صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا، ۳۰ درصد رشد داشته و در عین حال صادرات به ایران نیز رو به افزایش است.
او با اعلان اینکه به زودی مذاکرات برای موافقت نامه تجارت آزاد شروع می شود، افزود: در قالب این مذاکرات، می خواهیم از ابزارهای تعرفه ای و غیرتعرفه ای برای ساده سازی روابط تجاری، سرمایه گذاری و ارائه خدمات فی ما بین، استفاده نمائیم.
ابرایف در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات مالی و لجستیکی فی درخلال باید با همکاری یکدیگر مرتفع شود، افزود: اطمینان دارم که ما توانایی حل این چالش ها را دارا هستیم. باید تاکید کنم که توسعه روابط در قالب تفاهم نامه، دستاوردهای مهمی را برای اتحادیه اوراسیا و ایران به دنبال خواهد داشت.


1399/12/29
14:17:22
0.0 / 5
882
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی