Niazgah نیازگاه
یك كارشناس:

منتظر ركود ۴ تا ۶ ساله در بازار مسكن باشیم

منتظر ركود ۴ تا ۶ ساله در بازار مسكن باشیم

یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه فقط در بخش مسکن لوکس با مقداری افت قیمت روبرو شده و کاهش قیمت در حالت کلی نداشته ایم اظهار داشت: اگر انتظارات تورمی و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ایجاد نشود باید منتظر رکود ۴ تا ۶ ساله در بخش مسکن باشیم اما به علت تورم ۴۰ درصدی خدمات و دستمزد در سال آینده نمی توان انتظار داشت قیمت مسکن در بخش تقاضای واقعی کاهش پیدا کند.


سید محمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در صورتیکه اتفاق خاصی در بازارهای پولی نیفتد، جهش قیمت ارز نداشته باشیم و در واقع مباحثی که به نگرانی دو طرف عرضه و تقاضای مسکن منجر می شود را در سال آینده شاهد نباشیم باید بپذیریم که مسکن وارد رکود عمیق ۴ تا ۶ ساله خواهد شد.
وی ادامه داد: معتقدم بجز بخشهایی از شهر تهران که با حباب قیمت مسکن مواجه بود و در ماههای اخیر مقداری تخلیه شده، قیمت مسکن در کل کشور کاهش نداشته است. سازندگانی که مسکن لوکس می سازند به رسم عادت، حاشیه سود بالایی را متصور می شوند. حالا اگر در چند ماه پایانی سال شاهد کاهش قیمتهای پیشنهادی هستیم به علت کاهش انتظارات تورمی و حاشیه سود بالایی است که در مسکن گران قیمت وجود داشته است. اما این چشم انداز مثبتی را برای کلیت بازار مسکن تداعی نمی نماید. اینکه تصور نماییم قیمت مسکن در آینده برای متقاضیان واقعی کاسته می شود دور از ذهن است.
این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: در جاهایی که قیمت تمام شده ساخت با قیمت فروش مسکن تفاوت چندانی ندارد کاهش قیمتها توجیه نخواهد داشت. به هر حال قیمت زمین و نهاده های ساختمانی طی دو سال قبل رشد قابل ملاحظه ای داشته است. حتی در یک سال قبل قیمت بخشی از مصالح ساختمانی مثل میلگرد و سیمان بیشتر از چهار برابر شده است.
به قول مرتضوی، امکان دارد برخی از واحدهای کلیدنخورده که با قیمتهای قبل ساخته شده با نرخهای پایین تری ارائه شود. یعنی مالکانی که پیش از دو سال گذشته آپارتمانشان به اتمام رسیده دستشان برای ارائه تخفیف بازتراست. ولی در پیش فروش با عنایت به نرخهای سرسام آور مصالح، سازندگان نمی توانند با قیمتهای پایینتر از هزینه ساخت، واحدهای خویش را به فروش برسانند. در واقع در ساخت و سازهایی که امروز انجام می شود سازنده راهی جز این ندارد که تورم انتظاری را در قیمتهای پیش فروش لحاظ کند.
وی پروژه های دولتی را در ایجاد کنترل بازار مسکن، ناکارآمد دانست و اظهار داشت: دولت کاملا در ساخت مسکن، ارائه بسته ها و مشوقها برای فعالان این بخش ناتوان است. دولت نه در مسکن ملی و نه بازآفرینی بافتهای فرسوده توفیق چندانی نداشته است. طبیعی است که در این شرایط با عنایت به این که قیمت زمین کاهش نمی یابد و نرخ مصالح افزوده می شود خبری از کاهش قیمت مسکن نیست. شما وعده های نمایندگان مجلس را طی یک سال قبل ببینید چند بار گفتند قیمت فولاد را کاهش می دهیم ولی هر بار که مصاحبه کردند یک افزایش قیمت در فولاد را شاهد بودیم و به نظر نمی رسد که مصالح در سال آینده با کاهش قیمت مواجه شود.
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ضمن اشاره به رکود معاملات مسکن خاطرنشان کرد: در سال های گذشته هم چرخه رونق و رکود مسکن به همین شکل بوده است. معمولا پس از چند سال رکود، تحول ناگهانی در قیمتها و افزایش معاملات را در یک بازه زمانی کوتاه مدت شاهد می باشیم. پس از یک دوره ۱.۵ تا ۲ ساله بازار به سمت متعادل شدن و ثبات پیش می رود. سپس وارد رکود ۴ تا ۶ ساله می شود تا زمانی که گروههای مصرف کننده توان مالی خویش را بالا ببرند و در بازار مسکن حاضر شوند. ازاین رو رکود معاملاتی کنونی خیلی عجیب و غریب نیست. آنچه اهمیت دارد این است که دولت راهکارهایی بیندیشد تا در دوره رکود، تولید مسکن افزایش پیدا کند؛ چونکه این دوره بهترین زمان برای رشد ساخت و ساز است.
مرتضوی تصریح کرد: در سال های گذشته شاید تا این اندازه شاهد افت معاملات مسکن نبودیم. یک دلیلش می تواند تحولات اجتماعی، کاهش تولدها و کاهش ازدواجها باشد. بنابراین تقاضای مسکن سال به سال در حال کاهش است.
مسکن در تهران متری ۲۸.۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۲۸.۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۷.۲ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۹۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد.
منبع:

1399/12/28
13:48:50
0.0 / 5
745
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی