Niazgah نیازگاه
با تصویب مجلس انجام می شود:

درآمدزایی برای صداوسیما از جیب مردم

درآمدزایی برای صداوسیما از جیب مردم

با اقدام مجلس در تصویب افزایش ۱۰ درصدی حق السهم دولت از اپراتورها، بهای اینترنت به صورت چشم گیر گران می شود و درآمد آن به صداوسیما تعلق خواهد گرفت؛ این در شرایطی است که به دلیل انتشار کرونا نیاز مردم به اینترنت افزایش قابل توجهی یافته است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بامداد امروز وزیر ارتباطات از مصوبه ای اطلاع داد که تصویب آن به گران شدن بسته های اپراتورها منجر می شد. «محمدجواد آذری جهرمی» از نمایندگان مجلس خواست به این مصوبه رای ندهند تا بار این گرانی به دوش مردم نیفتد. هنوز چند ساعتی از این توئیت نگذشته بود که در مجلس، این طرح به تصویب رسید.
پیگیری های ایرنا نشان داده است اگر این ۱۰ درصد از سهم درآمدی اپراتورها کسر و برای تولید محتوای فضای مجازی به صدا و سیما تعلق پیدا کند، بسته های اینترنت حداقل ۴۰ درصد گران خواهد شد.

نماینده مخالف مصوبه: باید از فشار وارد شدن به مردم جلوگیری کنیم
در مذاکرات امروز مجلس، «سارا فلاحی» نماینده مجلس درباره مخالفت با تصویب این مصوبه اظهار داشت: معتقد هستم که نمایندگان دیگر هم دارای عقلانیت انقلابی هستند، آنها می دانند ما باید به مردم تکیه نماییم. افزایش حق الامتیاز و حق السهم از درآمد اپراتورها، حامل تبعات مختلفی است.
فلاحی که امروز در واکنش به تصویب این مصوبه بعنوان مخالف صحبت کرد، اضافه کرد: قرارداد بین اپراتورها و دولت ۱۰ ساله است و ورود ما به این قرارداد و نقض آن شرعی و قانونی نیست. این که به یکی از مراجع بگوییم باید سهم را اضافه کند، اصلا درست نیست.
در همین شرایط دولت ۲۸ درصد سهم اپراتورها را دارد که به خزانه واریز می شود، ۳ درصد سهم uso (خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فن آوری اطلاعات) اگر در این بین۱۰ درصد هم مجلس اضافه شود در نهایت ۴۱ درصد درآمد از بین می رود. ۴۰ درصد دیگر هم در اختیار دولت می باشد. حالا سوال من این است که چه چیزی برای اپراتورها باقی می ماند؟ چه انگیزه و پولی باقی می ماند که در مناطق محروم و روستایی که زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی نیاز دارند، صرف کنند.
این نماینده اضافه کرد: خیلی از نمایندگان متعلق به مناطق محروم و توسعه نیافته هستند و اگر این بند مصوب شود، خدمات اطلاعاتی و ارتباطی در مناطق روستایی انجام نخواهد شد. با تصویب این مصوبه اپراتورهای بزرگ ما دیگر نمی توانند به پروژه های ملی خدمات بدهند. اگر تعرفه ها بالا بروند، به مردم فشار می آید در حالیکه ما در مجلس نشسته ایم تا از فشار وارد شدن به مردم جلوگیری نماییم. این مصوبه ضربه مهلکی به اپراتورها وارد خواهد نمود.

توقف توسعه اینترنت در مناطق محروم با مصوبه مجلس
معاون وزیر ارتباطات بعد از مصوبه مجلس اعلام نمود: مصوبه امروز مجلس، سبب گران شدن قیمت اینترنت و توقف توسعه مناطق محروم خواهد شد.
«حسین فلاح جوشقانی» اضافه کرد: درآمد اپراتورها مستقیما به تعرفه وابسته است و افزایش درآمد خزانه و پرداخت به صداوسیما حتما با رشد قیمت اینترنت مواجه خواهد شد.

گرانی اینترنت برای مردم؛ درآمد برای صدا و سیما
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، این مصوبه درباره حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور (اپراتورهای خدمات دهنده مخابراتی) به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل واریز می شود. منابع حاصل به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال با هدف پشتیبانی از تولید و محتوا و فعالیتهای فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه می شود.
باید توجه داشت که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن به صورت انحصاری برعهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) صدا و سیما است.
اولین قدمی که انتظار می رود بعد از تصویب این مصوبه از جانب اپراتورها برداشته شود، گران کردن بسته های اینترنت است. چیزی که با عنایت به تورم ها همین هم اکنون هم گران است. ضمن این که تصویب این مصوبه در شرایط کنونی که احتیاج به اینترنت چندین برابر گذشته شده و به حیات انسان ها ربط دارد، شاید خیلی به صلاح مردم نباشد.منبع:

1399/12/05
23:57:33
0.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی