Niazgah نیازگاه

مدیركل عشایر خراسان رضوی خواهان توزیع نهاده برمبنای پلاك گذاری دام شد

مدیركل عشایر خراسان رضوی خواهان توزیع نهاده برمبنای پلاك گذاری دام شد

ایرنا- مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی اظهار داشت: تخصیص حجم نهاده های مورد نیاز برای تغذیه دامها در این استان می بایست در تناسب با عملیات پلاک گذاری و هویت بخشی دام صورت گیرد.


محمد نبوی فرد روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: هم اینک "توزیع و تخصیص نهاده های دامی برمبنای میزان پلاک گذاری دام" با اهمیت ترین مطالبه جامعه عشایری این استان است.
وی "توزیع و تخصیص نهاده های دامی را برمبنای پلاک گذاری دامها" در سطح استانها با هدف تسریع در عملیات هویت بخشی جمعیت دامی کشور، بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی اعلام و بیان کرد: تا حالا دو میلیون و ۶۰۰ هزار راس "دام سبک" در خراسان رضوی پلاک گذاری شده که ۴۵۰ هزار راس آن معادل ۱۷ درصد این دامها متعلق به عشایری استان است.
مدیرکل عشایر خراسان رضوی مجموع جمعیت "دام سبک" موجود در این استان را هفت میلیون و ۸۰۰ هزار ذکر و بیان کرد: بر این اساس ۳۴ درصد دامهای سبک خراسان رضوی تا حالا پلاک گذاری و در سامانه مربوطه ثبت شده است.
وی افزود: همین طور ۳۰۲ هزار و ۸۲۱ راس دام از مجموع ۳۴۱ هزار راس "دام سنگین" موجود در خراسان رضوی معادل ۸۹ درصد تا حالا پلاک گذاری شده است.
نبوی فرد اظهار داشت: حداکثر تا اختتام امسال همه جمعیت دامی متعلق به عشایر در خراسان رضوی با پلاک گذاری، دارای هویت می شود.
وی اضافه کرد: خراسان رضوی تا حالا در عملیات پلاک گذاری بمنظور هویت بخشی دامهای سبک و سنگین، در سطح کشور رتبه نخست را دارد.
مدیرکل عشایر خراسان رضوی اشاره کرد: با آنکه روند هویت بخشی به دامها در این مقیاس صورت گرفته و همچنان ادامه دارد اما هنوز کار توزیع علوفه بین همه دامداران به همان روال گذشته انجام می شود.
عشایر با ۱.۵ درصد از کل جمعیت ایران و نگهداری، پرورش و پرواربندی ۲۸ درصد دام سبک کشور، ۲۵ درصد مواد پروتیینی خصوصاً گوشت قرمز و محصولات لبنی و همین طور ۴۰ درصد صنایع دستی ایران را تولید می کنند.
عشایر خراسان رضوی نیز با هفت هزار و ۵۰۰ خانوار جمعیت در قالب ۳۵ طایفه، دارا بودن ۹۹۰ هزار راس دام، تولید سالانه ۱۲ هزار تن گوشت قرمز، ۱۷ هزار تن فراورده های دامی شامل شیر، روغن، پشم، کرک و کود حیوانی و ۴۱ هزار و ۸۰۰ مترمربع صنایع دستی شامل گلیم، قالیچه، فرش و تابلو فرش نقش به سزایی در اقتصاد این استان دارند.


1399/11/23
22:39:36
0.0 / 5
1097
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی