Niazgah نیازگاه

بهمن هم آمد و بازار مسكن رونق نگرفت

بهمن هم آمد و بازار مسكن رونق نگرفت

بازار مسکن در هفته های نزدیک به انتها سال که از آن بعنوان شب عید یاد می شود چنگی به دل نمی زند. واسطه های ملکی می گویند که سال های قبل معمولا از نیمه بهمن ماه معاملات در بازارمسکن مقداری بالا می رود اما امسال به نظر نمی رسد کسادی از بازار دست بردارد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، ظاهرا همه چیز در بخش مسکن به زلف مذاکرات سیاسی گره خورده و فعالان بازار املاک در تهران می گویند متعاملین در انتظار شرایط آینده هستند. البته خریداران واقعی از مدتها پیش حضور شایان توجهی در بازار مسکن نداشتند و سرمایه گذاران نیز در وضعیت فعلی که قیمت ارز به ثبات رسیده، ریسک خرید آپارتمان را نمی پذیرند.
هم اکنون دو نوع برداشت از وضعیت آینده بازار ملک وجود دارد؛ گروهی معتقدند اگر تورم سیستماتیک ۳۰ درصد را در نظر بگیریم باید در سال آینده شاهد مقداری افزایش قیمت خانه باشیم. گروه دیگر اما با خوشبینی به وضعیت اقتصاد کلان، افزایش سرانه، رشد درآمدهای نفتی، کاهش نرخ ارز و در نظر گرفتن این واقعیت که توان طرف تقاضا در بازار مسکن به شدت سرکوب شده و ظرفیتی از این بابت برای رشد قیمتها وجود ندارد چشم انداز بازار مسکن را باثبات ارزیابی می کنند.
رصد وضعیت بازار در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه نیز نشان میدهد که نرخهای پیشنهادی افزایش نداشته اما کاهش هم نداشته است. این در حالیست که ۱۵ روز پیش از آن قیمتها حدود ۵ درصد کاهش یافته بود. از جانب دیگر تمایل برای فروش مسکن که از تعداد آگهی های ملکی قابل مشاهده می باشد پایین آمده و از کاهش ۹ درصدی حکایت دارد.
صرف نظر از نوسانات جزئی ماهانه، بازار مسکن در حالت کلی به ثبات قیمت و رکود معاملاتی رسیده است. با این وجود هنوز سایه نرخهای کاذب بر این بازار سنگینی می کند. همچون ابزارهای در اختیار دلالان، قیمت سازی در فضای مجازی و معاملات صوری است. البته قیمتهای بالاتر از عرف مناطق در سایتها قابل مشاهده نیست اما تعداد فایلهای با نرخهای نجومی هنوز بالاست.
حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن ـ با بیان اینکه در بهمن ماه نیز با کسادی معاملات مواجهیم اشاره کرد: در بهمن سال های گذشته که به شب عید نزدیک می شدیم معمولا معاملات افزایش پیدا می کرد. یکی از دلیلهای این بود که متقاضیان می خواستند از تورم سال آینده مصون بمانند. اما الان حدودا به نیمه بهمن رسیده ایم و بازار در رکود قرار دارد. علت این است که متقاضیان واقعی توان خرید ندارند و سرمایه گذاران هم باتوجه به ثبات نرخ ارز برای خرید مسکن ریسک نمی کنند. این سبب شده که قیمت مسکن به ثبات نسبی برسد. در سایر کالاها نیز شاهد ثبات نسبی قیمت هستیم.
وی ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و اظهار داشت: مقطع کنونی می تواند شروع یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین المللی گرفتار شوک نشود و شاهد افزایش قیمت ارز و طلا نباشیم. بعد ممکنست به تدریج سرمایه ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد.1399/11/19
20:32:19
0.0 / 5
813
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی