Niazgah نیازگاه

دو تابلوی جدید در راه فرابورس

دو تابلوی جدید در راه فرابورس

زمزمه های راه اندازی بازار هدف در فرابورس از چندی پیس به گوش مبرسد و این مساله یکی از اقداماتی بود که وعده آن از طرف رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار نیز داده شد. بازاری که مقرر است بعنوان یکی از بازارهای فرابورس ایران متشکل از دو تابلوی اصلی و فرعی ایجاد شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بحث ورود شرکت های خصوصی به بازار سرمایه بعنوان یکی از اصلی ترین اولویت ها در جلسات حدود دو ماه پیش شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی عنوان شد و در این راستا اتاق تجاری وعده داد مقدمات لازم برای این مساله را فراهم آورد.
براین اساس حسین سلاح ورزی، یکی از اعضای شورای عالی بورس و همین طور نایب رئیس اتاق تجاری ایران مدتی پیش در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: به زودی تابلوی جدیدی با نام «بازار هدف» راه اندازی می شود که در آن طیف وسیعی از کسب و کارهای نوین و دانش بنیان (حتی در مقیاس استارت آپی) امکان پذیرش خواهند داشت.
وی پیش بینی کرده با اجرای این طرح راه تازه ای برای تامین مالی کسب و کارهای نوآورانه در ایران گشوده خواهد شد. براین اساس فرابورس اعلام نموده است که آخرین دستورالعمل و شرایط پذیرش شرکتها در این بازار به زودی اعلام می شود و مقرر است خیلی از پرونده هایی که برای فرابورس ارسال می شود و شرایط بازار اول و بازار دوم را احراز نمی کنند در بازار هدف پذیرش شود.
موضوعی که حسن قالیباف اصل، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه تودیع خود به آن اشاره و اعلام نموده که مقرر است این بازار راه اندازی شود.
بازار هدف چیست؟
بازار هدف بعنوان یکی از بازارهای فرابورس ایران متشکل از دو تابلوی اصلی و فرعی ایجاد خواهد شد. شرکت های دارای چشم انداز روشن از رشد و سودآوری که شرایط پذیرش در بازارهای اول و دوم فرابورس را ندارند، می توانند برمبنای شرایط پیش بینی شده در مقررات که نسبت به شرایط پذیرش در دو بازار یاد شده ساده تر است، در این بازار و هر یک از تابلوهای آن پذیرش شده و اوراق بهادار آنها با شرایط متفاوتی که برای هر تابلو متناسب با خاصیت شرکت های پذیرفته شده در آن در نظر گرفته شده است، معامله شوند.
درواقع بازار هدف، بمنظور رفع موانع و مشکلات شناسایی شده در بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس ایجاد و جایگزین این بازار خواهد شد.
راه اندازی بازار هدف در چه مرحله ای قرار دارد؟
بگفته مریم صفاریان، سرپرست مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار و نحوه‌ی انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، بمنظور ایجاد بازار هدف مصوب شد.
بر این اساس و به نقل از سایت سازمان بورس و اوراق بهادار، به سبب ماهیت شرکت های پذیرفته شده در بازار هدف، فقط سرمایه گذاران واجد شرایط شامل اشخاص حقیقی و حقوقی که برمبنای ضوابط و معیارهایی از قبیل سواد مالی، تجربه کاری و سابقه فعالیت در بازار سرمایه می توانند در این بازار فعالیت کنند.
نخستین شرکت کدام است؟
مدتی پیش اعلام گردید که شرکت پیشگامان فناوری دانش آرامیس با نام تجاری " تپسی" بعد از ارزیابی کارشناسی به صورت مشروط در بازار دوم فرابورس پذیرش شده و مقرر است حسابرسی ویژه ای در مورد این شرکت صورت گیرد و چنانچه شرایط پذیرش در بازار دوم را کسب نکرد، پذیرش در بازار هدف به این شرکت پیش بینی شده است و ممکنست تپسی اولین شرکتی باشد که در بازار هدف پذیرش خواهد شد.1399/11/11
13:24:45
0.0 / 5
900
تگهای خبر: اوراق , بازار , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی