Niazgah نیازگاه
جهانگیری:

بورس نهادی مستقل است ولی دولت از بازار سرمایه حمایت می كند

بورس نهادی مستقل است ولی دولت از بازار سرمایه حمایت می كند

به گزارش نیازگاه معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بورس نهادی مستقل است ولی دولت همیشه از بازار سرمایه حمایت می کند، اشاره کرد: دولت وظیفه دارد ضمن پشتیبانی از بازار سرمایه همه تلاش خودرا برای رفع نگرانی سهامداران و جلوگیری از لطمه دیدن آنها به کار گیرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز شنبه در دیدار با مدیران هلدینگ ها و شرکت های حقوقی فعال در بازار سرمایه گفت: دولت نمی خواهد و نباید در قوانین، مقررات و سازوکارهای بورس دخالت داشته باشد، در عین حال مردم نیز برای حضور در بازار سرمایه باید به سازوکارهای اقتصادی آن توجه کنند و از نظر و مشورت کارشناسان و صاحبنظران برای ورود به این بازار توجه نمایند. مدیریت بازار سرمایه نیز باید سازوکاری تدوین کند تا اشخاص حقیقی با آگاهی دراین زمینه اقدام نمایند.
معاون اول رئیس جمهوری با اعلان اینکه سازوکار بورس کاملاً سازوکاری اقتصادی می باشد، اضافه کرد: تصمیمات شورای عالی بورس برای دولت معتبر است و رسالت دولت در این مقطع حمایت و پشتیبانی از این تصمیمات و روش های منطقی و عقلایی اتخاذ شده است برای اینکه نهاد بورس در مقطع کنونی نشان داده که می تواند محل مناسبی برای تامین منابع مالی بنگاه های دولتی، عمومی و خصوصی باشد.
جهانگیری با اشاره به افزایش تعداد سهامداران بورس در کشور گفت: هرگونه قانون و مقرراتی که در دولت و مجلس شورای اسلامی در مقطع کنونی تدوین می شود باید با توجه کامل به مسایل بازار سرمایه صورت پذیرد و نباید اقدامی صورت گیرد که بر سرنوشت بیش از ۴۰ میلیون سهامدار خرد تأثیر منفی بگذارد، ضمن آن که باید از هر گونه دخالت غیرکارشناسی در بازار سرمایه به خصوص در مقطع کنونی اجتناب شود.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: پیش بینی ها این است که باتوجه به تحولات بین المللی، اقتصاد کشور در آینده شرایط بهتری داشته باشد و به سمت ثبات جلو برود. گزارش ها و روندهای اعلام شده از وضعیت بنگاه های اقتصادی نیز نشان میدهد که تولیدات اینگونه بنگاه ها نسبت به زمان مشابه سال قبل از رشد قابل توجهی برخوردار است، خوشبختانه روند رشد اقتصادی کشور در شش ماهه ابتدایی سال مثبت بوده و انتظار داریم در آخر سال رشد اقتصادی کشور وضعیت بهتری پیدا کند.
جهانگیری با درخواست از شرکت های حقوقی و مدیریت سازمان بورس برای ایجاد ثبات و صیانت از بازار سرمایه در مقطع کنونی اظهار داشت: با هماهنگی دو طرف و نیز استفاده از ابزارهای اقتصادی دیگر می توان ضمن پشتیبانی از بازار سرمایه، نیازهای مالی هلدینگ های بزرگ اقتصادی کشور را نیز مرتفع کرد.
در این جلسه وزیر اقتصاد و دارایی با گزارشی از وضعیت بازار سرمایه و مقایسه آن با سال قبل از اتفاقاتی نظیر بازارگردانی شرکتها و انتشار اوراق تبعی بعنوان نقطه عطفی در بازار سرمایه کشور یاد کرد و اظهار داشت: امسال بازار سهام چیزی بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای شرکت های دولتی، عمومی و خصوصی تامین سرمایه کرده است.
فرهاد دژپسند با اشاره به تحولات اخیر و تأثیر اخبار داخلی و خارجی بر بازار بورس کشور خواهان هماهنگی و همکاری مجموعه دستگاهها و سهامداران حقوقی شرکت های بزرگ برای حفظ مانایی و پویایی بازار سرمایه شد و اظهار داشت: در کنار آمادگی برای عرضه اولیه تعداد زیادی از بنگاه ها باید تلاش نماییم تا فضای نااطمینانی و نگرانی به بازار بورس کشور تزریق نشود.
در این جلسه که وزرای نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد و دارایی، رئیس اوراق بورس بهادار و رئیس سازمان تامین اجتماعی نیز حضور داشتند، ابراهیمی عضو هیات رئیسه سازمان بورس گزارشی از آمار بازاری دوره سی و نه هفته ای از شروع سال تا حالا درباب ارزش بازار به تفکیک صنایع بورسی، عرضه های اولیه، تعداد نمادهای بورسی دارای بازارگردان، میزان خرید و فروش حقیقی ها و حقوقی ها ارائه کرد و اظهار داشت: پیشبرد بازار سرمایه منوط به مولفه هایی نظیر اعتماد قسمتی از سمت دولت، تأثیر ارز بر بازار، قیمت گذاری های دستوری و القای بی اعتمادی به بازار، تعیین تکلیف سهام عدالت و مدیریت ریسک تغییر قوانین و مقررات است.
در این جلسه نمایندگان برخی شرکت های اصلی بورس کشور دغدغه ها، نگرانی ها و پیشنهادهای خود برای صیانت از بازار سرمایه را ارائه کردند.منبع:

1399/10/20
22:31:13
0.0 / 5
992
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی