Niazgah نیازگاه
مطابق اعلام وزارت راه و شهرسازی؛

نیمی از درآمد تهرانی ها خرج مسكن می شود

نیمی از درآمد تهرانی ها خرج مسكن می شود

نیازگاه: سهم بخش مسکن در هزینه خانوار در کل کشور 36 درصد و در شهر تهران 49 درصد است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی که اخیرا روند ارائه آمار کشوری مسکن را آغاز نموده در گزارشی تازه روند تحولات مسکن با تاکید بر اقتصاد کلان را ارائه و به شاخصهایی همچون نوسانات قیمت مسکن و ارز، سهم ارزش افزوده بخش مسکن و سهم بخش مسکن در هزینه خانوار پرداخته است.
این گزارش نشان میدهد در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ سهم بخش مسکن در هزینه خانوار به بالاترین میزان خود یعنی ۳۶ درصد رسیده که نسبت به سال ۱۳۸۸ به میزان ۳.۴ درصد افزایش یافته است. این شاخص برای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹ درصد بوده است. باتوجه به این آمار و لحاظ این مساله که قیمت مسکن از سال ۱۳۹۶ به بعد گرفتار جهش شده احیانا مسکن بیش از ۴۹ درصد هزینه های خانوارها را در بر می گیرد.
چند روز قبل محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در یک نشست خبری اعلام نمود که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در کشور ۱۵.۲ میلیون تومان است که در این بین شهرهای تهران با میانگین متری ۲۷.۸ میلیون تومان، اهواز با متوسط ۲۳.۵ میلیون تومان، شیراز ۱۱.۴ میلیون، اصفهان، ۱۱.۴ میلیون و زنجان ۱۰.۹ میلیون تومان در هر متر مربع به ترتیب پنج شهر گرانقیمت کشور هستند. شهرستان یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد با متوسط قیمت ۳.۲ میلیون تومان در هر متر مربع کمترین قیمت را در میان شهرهای مرکز استانها به خود مختص کرده است.
بتازگی نیز دفتر اقتصاد مسکن وابسته به وزارت راه و شهرسازی گزارشی از تحولات بازار مسکن با تاکید بر اقتصاد کلان ارائه کرده که حاکی از آنست سهم ارزش افزوده بخش مسکن از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸، به ۴.۷ درصد کاهش یافته است. همچنین، سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر تهران و در تمامی مناطق شهری کشور از سال ۹۲ تا ۹۵ روند نزولی داشت و از سال ۹۵ تا حالا اندکی روند صعودی شده است.
آمارها در بخش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان های مسکونی، نشان میدهد که در سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ سود تولید مسکن از ۷۰ به ۱۲۰ رسید و در سال ۹۷ و ۹۸ سود تولید مسکن به ترتیب در دو سال متوالی به ۶۴ و سپس ۶۰ درصد کم شد.
آمار سهم بخش مسکن و ساختمان در ایجاد اشتغال در کشور سهم پایینی است و روند نزولی را طی کرده است. گزارش ها حاکیست که سهم مسکن و ساختمان در اشتغال در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سالهای ۱۳۸۸تا ۱۳۹۸ از ۱۳.۱ درصد به ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است.
تحولات قیمت مسکن در شهر تهران نیز صعودی است. بررسی ها حاکیست که میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران، روند صعودی دارد. بطوریکه میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در ۸ ماه نخست سال ۹۸ معادل ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان بوده و در ۸ ماه نخست امسال این رقم به ۲۷ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان رسیده است.
تحولات قیمت مسکن در شهر تهران نیز اختلاف فاحشی را نشان میدهد. برمبنای بررسی های انجام شده معاملات آبان ماه امسال حاکی از میانگین متوسط خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معادل ۵۹ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان در منطقه یک دارد و این رقم برای منطقه ۱۸شهر تهران معادل ۱۱ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان است.
بررسی شاخص حباب قیمتی در بازار مسکن شهر تهران نیز حاکی از افزایش شایان توجه اجاره بها دارد. بنا بر اعلام کارشناسان، یکی از فاکتورهای نشان دهنده وجود حباب قیمتی در بازار مسکن، نسبت میانگین قیمت به میانگین اجاره بها هر مترمربع مسکن می باشد. برمبنای مطالعات انجام شده از سال ۱۳۹۸، این شاخص افزایش چشمگیری داشته و به عدد ۲۳ رسیده است. در ۸ ماه نخست سال جاری نیز معادل ۳۷ درصد بوده است که بیش از دو برابر میانگین بلندمدت است. برمبنای آمارها میانگین بلندمدت این شاخص برای شهر تهران ۱۸ است.
منبع:

1399/09/30
13:37:25
5.0 / 5
764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی