Niazgah نیازگاه

روز خوب بورس های جهانی

روز خوب بورس های جهانی

به گزارش نیازگاه بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعودی بودند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، برخی خبرها از آن حکایت می کند که رهبران جمهوری خواه و دموکرات به نقطه نظر مشترک اولیه بر سر اجرایی شدن بسته محرک جدید اقتصادی رسیده اند که مقرر است حمایت مالی جدیدی از کسب و کارها و افراد بیکار شده بر اثر کرونا فراهم آورد. همینطور مقرر است دولت فدرال پرداخت های مستقیمی برای تقویت توان حمایتی دولت های محلی انجام دهد. این بسته که دومین بسته بزرگ حمایتی بعد از بسته سه تریلیون دلاری قبلی است حدود ۹۰۰ میلیارد دلار اعتبار خواهد داشت.
از طرفی بانک مرکزی آمریکا با انتشار گزارشی اعلام نمود که شرایط نسبت به پیشبینی قبلی این نهاد بهتر شده است اما نباید انتظار آخر بحران اقتصادی را تا آخر سال جاری داشت. این نهاد رشد اقتصادی سال جاری آمریکا را منفی ۲.۴ درصد پیشبینی کرده است که نسبت به برآورد قبلی در ماه سپتامبر ۱.۳ درصد بهبود داشته است. در سال آینده رشد اقتصادی آمریکا طبق پیشبینی این گزارش ۴.۲ درصد خواهد بود که از گزارش قبلی ۰.۲ درصد بیشتر شده است. پیشبینی می شود نرخ بیکاری سال جاری ۶.۷ درصد باشد که در سال اینده این رقم به پنج درصد کاهش پیدا خواهد نمود.
شاخص خوشبینی به اقتصاد آمریکا در ماه دسامبر به ۴۹ واحد رسیده که یک واحد کمتر از رقم ماه قبل و کمترین شاخص ثبت شده در طول سه ماه اخیر به حساب می آید. از سوی دیگر رشد تولیدات صنعتی آمریکا تا ماه نوامبر به ۰.۴ درصد افزوده شده است که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از پیشبینی های قبلی کارشناسان بوده است.
روند توزیع واکسن های ساخت شرکت فایزر در آمریکا بعد از مدت ها انتظار در ایالت های مختلف آمریکا شروع شد اما مقرر است اولویت دریافت واکسن با پرسنل کادر درمان، سالمندان و قشر صدمه پذیر باشد. با این وجود انتظار می رود تا آخر فصل بهار کار واکسیناسیون بخش قابل توجهی از افراد دارای اولویت طول بکشد و بنابراین ماه های ابتدایی سال نو میلادی هم شاهد تداوم محدودیت های کرونایی خواهد بود. انتظار می رود ۸۰ درصد افراد دارای اولویت در آمریکا تا قبل از فرا رسیدن فصل تابستان واکسینه شده باشند.
با وجود آغاز واکسیناسیون در بعضی از کشورهای جهان، سرعت انتشار کرونا در خیلی از مناطق در سطح نگران کننده ای باقی مانده و همین مسئله سبب شده است تا سرمایه گذاران و معامله گران با کمی ترس و احتیاط رفتار کنند. در نیویورک اندرو کومو- فرماندار این ایالت ضمن اشاره به اوج گیری شمار مبتلایان به کووید-۱۹ گفته است رستوران ها و کافه ها به صورت موقت تعطیل خواهند شد. محدودیت های کرونایی در دیگر مناطق بخصوص در اروپا هم ادامه دارد و همین مسئله سبب بروز اعتراضات خیابانی در بعضی از کشورها شده است.
بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود اعضای اتحادیه اروپا با اجرایی شدن یک بسته نیم تریلیون یورویی دیگر برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا موافقت کرده اند. پیش از این اتحادیه اروپا ۱.۳۵ تریلیون یورو برای پشتیبانی از اقتصادهای اروپایی اعتبار تخصیص داده بود و بدین ترتیب حمایت های مالی در سطح اتحادیه اروپا تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد نمود. این اقدام اروپا در شرایطی انجام می شود که قاره سبز با موج دوم همه گیری کرونا روبرو شده و تلفات باردیگر رو به افزایش رفته است.
شکست مذاکرات برگزیت بیشتر از هر زمان دیگری به خطری برای آینده اقتصادی اروپا تبدیل گشته است. با وجود آن که چندین دور مذاکرات تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده اما اختلاف طرفین بر سر طیف وسیعی از موارد نظیر سطح دسترسی به بازارهای مالی و بانکی، ماهیگیری در آب های ساحلی و تعرفه های گمرکی تابحال مانع از امضای یک توافق جامع پسابرگزیت شده است.
انتظار می رود که تصویب و اجرایی شدن بسته جدید محرک اقتصادی در آمریکا تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه به طول بیانجامد. با وجود توسعه واکسن مقابله با کرونا، هنوز خیلی از بخش های اقتصادی آمریکا با مشکلات مالی مواجهند.
تابحال بیشتر از ۷۴ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۲۱۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۵۲ هزار و ۵۱۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۳۱۳ هزار و ۶۰۲ نفر، برزیل با ۱۸۳ هزار و ۷۳۵ نفر، هند با ۱۴۴ هزار و ۴۸۷ نفر، مکزیک با ۱۱۵ هزار و ۹۹ نفر و ایتالیا با ۶۶ هزار و ۵۳۷ نفر بوده است.
تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت - اظهار داشت: هنوز به صورت واضح شاهدیم که نوسانات بازارهای مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است اما اینکه این واکسن ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردیدهایی وجود دارد و وجود این شک و تردیدها هم به بازار سیگنال های متناقض می دهد.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۱۵۴.۵۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۶ درصد افزایش تا سطح ۳۷۰۴.۰۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵ درصد صعود در سطح ۱۲ هزار و ۶۵۸.۱۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۷۰.۹۱ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۵۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۶۵.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۳۱ درصدی در سطح ۵۵۴۷.۶۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۶ درصد پایین رفت و به ۸۱۳۹.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۲۶ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۷۵۷.۴۰ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۹۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۴۶۰.۵۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۱۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۵۳.۸۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۲ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۶۷۹.۲۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۴۷.۸۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۵۵ درصدی به ازای ۵۱.۰۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با جهش ۱.۱۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۲.۸۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۲.۳۴ درصدی به ازای ۲۵.۵۸ دلار مبادله شد.1399/09/28
12:33:30
5.0 / 5
781
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی