Niazgah نیازگاه
رییس كمیسیون انرژی :

بهبود اقتصاد صنعت برق اولویت كمیسیون انرژی مجلس است

بهبود اقتصاد صنعت برق اولویت كمیسیون انرژی مجلس است

به گزارش نیازگاه رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برق را زیربنای همه فعالیت ها و اولویت نخست این کمیسیون برشمرد و اظهار داشت: عزم این کمیسیون کوشش برای بهبود فضای مالی و اقتصاد صنعت برق است.


به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، "فریدون عباسی" در نشست بررسی احکام پیشنهادی بخش برق در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به میزبانی شرکت توانیر، برق و آب را بعنوان اولویت نخست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معرفی و با تکیه بر ضرورت اجتناب از بخشی نگری، حل مسایل با نگاه ملی و کلان را حایز اهمیت دانست.
وی خواهان بهره گیری از ظرفیت های صنعت برق در معرفی چالش ها و برون رفت از مسایل و تهیه نقشه راه با همکاری مشترک بخش خصوصی، دولت و مجلس شورای اسلامی شد.
عباسی ضمن اشاره به جایگاه صنعت برق بعنوان صنعت زیربنایی، همه زیرساخت های کشور شامل پالایشگاه ها و تاسیسات نفتی، صنایع، مراکز خدماتی و بیمارستان ها را وابسته به برق عنوان نمود و این را هم اظهار داشت: نمایندگان مجلس برای رفع همه تحریم ها همچون تحریم صنعت برق کشور که پیشران همه صنایع و فعالیت ها در کشور به حساب می آید، تلاش می کنند.
عباسی، صفر شدن بدهی صنعت برق تا سال ۱۴۰۱ را موضوعی منطقی بیان کرد و ضرورت خوداتکایی صنعت برق در تأمین منابع و مصارف، رها شدن مدیران این صنعت از مسایل روزمره و پرداختن به دورنما و مسایل اساسی این صنعت در دهه های آتی و همینطور تقویت تحقیق و توسعه را مورد تاکید قرار داد.
وی ادامه داد: تغییر نرخ ارز برای پیمانکاران و فعالان صنعت برق آزاردهنده و بعضاً با ورشکستگی همراه است؛ این مساله چاره دارد و باید تدابیری برای آن اندیشیده و به مرحله اجرا دربیاید.
در ادامه این نشست که با ارائه مسایل و پیشنهادات بخش برق در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و در ۳ سرفصل شامل بهبود فضای مالی صنعت برق با ۱۰ پیشنهاد، توسعه صنعت برق با ۶ پیشنهاد و نوسازی صنعت برق با دو پیشنهاد همراه بود.
مدیرعامل توانیر با ارائه گزارش تبصره های پیشنهادی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به رئیس کمیسیون انرژی مجلس، نقش صنعت برق در توسعه کشور را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: صنعت برق از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در بخش های مختلف تولید، انتقال، توزیع، شرکتهای تولید کننده، پیمانکاران و مشاوران افتخارات ارزشمندی را حاصل کرد و با وجود ۲.۲ برابر شدن جمعیت تاکنون، اغلب شاخصهای صنعت برق بین ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد یافت.
متولی زاده ضمن اشاره به هدفگذاری پوشش صد درصدی برق رسانی در دنیا تا سال ۲۰۵۰ میلادی، از تحقق کامل این شاخص در کشور اطلاع داد و خاطرنشان کرد: تنها موضوعی که صنعت برق کشور از دنیا و سایر بخش ها عقب افتاده، بحث اقتصاد برق است و ارزش قیمت برق نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر از ۸۰ درصد کاهش یافته و به پایین ترین میزان در ۴۲ سال قبل رسیده و بیشترین میزان یارانه بخش انرژی در دنیا هم به کشور ما اختصاص دارد.
مدیرعامل توانیر، نزدیک ترین کشور به ایران به لحاظ قیمت برق را ونزوئلا معرفی نمود که قیمت برق آن دو برابر و در کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان و عراق بیشتر از ۱۰ برابر ایران است.
به قول وی، ناترازی اقتصاد صنعت برق و رفتار مصرفی سبب شده که اختلاف میان درآمد و هزینه های صنعت برق با شیب تند افزایش یابد و مجموع بدهی صنعت برق به تولیدکنندگان برق به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل توانیر اضافه کرد: سال ۸۳ بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان بابت تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی برق از دولت طلب داریم که با بدهی به پیمانکاران برابر و قابل تهاتر است و در این ارتباط بند "و" تبصره ۵ همچون احکام در رابطه با صنعت برق در بودجه ۱۴۰۰ است که تصویب آن نقش بسزایی در تسهیل روند تسویه مطالبات پیمانکاران دارد.
وی قیمت تمام شده هرکیلو وات ساعت برق را ۱۶۰ تومان و قیمت فروش را ۸۰ تومان اعلام نمود و اظهار داشت: توانیر باید بابت خرید برق تولیدی نیروگاه هسته ای ۲۰۰ تومان، نیروگاه های برق آبی بالای ۱۰۰ تومان، نیروگاه های حرارتی بالای ۸۰ تومان و نیروگاه های تازه تاسیس و دارای قرارداد خرید تضمینی ۲۷۰ تا ۳۰۰ تومان بپردازد و همزمان بار بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومانی هزینه بخش های تولید، انتقال و توزیع برق را بر دوش بکشد.
متولی زاده همچون راهبردهای توانیر برای پیشگیری از افزایش بدهی ها را کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها ذکر کرد و ضمن اشاره به ۳۷ میلیون مشترک صنعت برق و خصوصی سازی ۶۰ درصد نیروگاه ها، خواهان استفاده از شیوه عرضه و تقاضا در بازار به جای مداخله دولت در تعیین نرخ برق برای هزار مشترک بزرگ صنعتی که ۵۰ درصد برق کشور را مصرف می کنند، شد.

مدیرعامل توانیر پیرامون اصلاح شبکه های فرسوده برق اظهار داشت: پیشنهاداین است که سهام اموال و دارایی هایمان را عرضه و منابع حاصله را مستقیم در بازسازی شبکه های فرسوده مورد استفاده قرار دهیم، که منجر به تحولات اساسی می شود.
وی ادامه داد: برای ایجاد زیرساخت های برق شهرک های صنعتی، چاره نخست، تأمین ۶۰ درصد منابع مورد نیاز از سوی شرکت شهرک های صنعتی و استانی و ۴۰ درصد از منابع داخلی صنعت برق است و یا اینکه صنایع انرژی بر به تشخیص وزارت نیرو برای تأمین برق مورد نیاز خود، ملزم به راه اندازی نیروگاه شوند.
متولی زاده طرح تعویض چهار میلیون کولر گازی پنجره ای هر یک با ۳.۵ کیلووات مصرف با کولرهای اسپیلت را از اقدام های موثر در بهینه سازی مصرف انرژی بیان کرد که نیازمند حمایت است و با اجرای طرح تعویض هر کولر معادل دوخودروی فرسوده صرفه جویی به همراه دارد و تعویض چهار میلیون کولر یک بیستم هزینه سرمایه گذاری و معادل ۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید است.
نماینده شرکت تولید برق حرارتی هم در این جلسه ضمن اشاره به ۷۸۰۰ مگاوات نیروگاه در حال ساخت، اظهار داشت: ادامه رشد مصرف به راه اندازی ۲۱ هزار مگاوات نیروگاه دیگر نیاز است و باید توجه گردد که راه اندازی یک واحد گازی باآماده شدن تمام شرایط و تأمین مالی ۱۸ ماه و یک واحد بخار سه سال به طول می انجامد و بادست دادن زمان، خاموشی به ما تحمیل می شود.
مبحث اعطای مجوز به همه نیروگاه های خصوصی و تولید پراکنده جهت استفاده از گاز طبیعی و برق تولیدی در استخراج رمز ارزها با رعایت دستورالعمل ها و استانداردهای مشخص شده همچون پیشنهادهای شرکت تولید برق حرارتی در این جلسه بود.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، محمدحسن متولی زاده مدیرعامل توانیر، محمد نژاد رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی، قاضی زاده عضو هیات مدیره توانیر و نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، شرکت تولید برق حرارتی، سندیکای صنعت برق، اتاق بازرگانی و پیمانکاران و مشاوران در این جلسه حاضر بودند.منبع:

1399/09/23
15:13:07
5.0 / 5
798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی