Niazgah نیازگاه
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی:

قیمت مرغ همچنان رو به كاهش است

قیمت مرغ همچنان رو به كاهش است

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اظهار داشت: حالا قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار رو به کاهش است که امیدواریم این کاهش سبب ضرر مجدد تولیدکنندگان نشود.


«محمدعلی کمالی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به صورت میانگین در کشور ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان است در نتیجه قیمت مرغ در بازار با نرخ حدود ۲۳ هزار تومان باید به دست مصرف کنندگان برسد.
وی اظهارداشت: حالا طبق مصوبه دولت گوشت مرغ منجمد کیلویی ۱۵ هزارتومان، گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای کیلویی ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و در بازار آزاد ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان است.
مرغداران با مشکل نقدینگی روبرو هستند
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی خاطرنشان کرد: حالا قیمت مرغ زنده روند رو به کاهش را طی می کند این درحالی است که همچنان تولیدکنندگان با مشکل نقدینگی در تأمین نهاده های مورد نیاز تولید با نرخ های مصوب و آزاد روبرو هستند.
وی اظهار داشت: در ۱۵ روز گذشته دو محموله نهاده طیور در سامانه بازارگاه جانمایی شده اما خیلی از مرغداران به علت نداشتن نقدینگی امکان دریافت نهاده ها را نداشته اند به صورت مثال برخی مرغداران با وجود اینکه سن گله شان به ۳۰ تا ۳۸ روز رسیده اما تابحال نهاده ای دریافت نکرده اند.
وی افزود: در صورت تخصیص نهاده هم مرغدار با سن گله ۳۸ روزه تنها سه روز مهلت دارد تا پول نهاده مورد نیاز را بپردازد درحالی که برخی مرغداران پول نقد در دسترس ندارند تا در یک مدت زمان کوتاه واریز نمایند.
کمالی اضافه کرد: این در شرایطی است که در سیستم بازارگاه به محض اینکه نهاده به تولیدکننده ای تعلق می گیرد باید بلافاصله پول آن برای دریافت واریز شود تا نهاده تعلق گیرد در غیر اینصورت مرغدار باید وارد نوبت شود.
وی افزود: سامانه بازارگاه به نحوی طراحی شده که برپایه سامانه قرنطینه دامپزشکی مرغدارانی که جوجه ریزی کرده اند، مشخص می شوند و تولیدکننده با مشاهده اسمش در این سامانه باید پول نهاده را تهیه نماید اما در موارد زیادی تولیدکننده جوجه ریزی داشته اما نام او وارد سامانه بازارگاه نشده است.
به گفته وی، البته امکان دارد این ایراد از سامانه قرنطینه دامپزشکی باشد که نام تولیدکنندگان در حین پرورش دیرتر در سامانه بازارگاه جاگذاری می شود.
تولیدکنندگان درگیر سامانه های مختلف
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اظهار داشت: حالا مرغداران ما درگیر چند سامانه مختلف راه و ترابری، انبارها، قرنطینه دامپزشکی، مدیریت اطلاعات صنعت طیور (سماصط) و بازارگاه هستند.
وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان برای ورود به سامانه ها گرفتار مشکل هستند اظهارداشت: این درحالیست که بخشی از مرغداران و تولیدکنندگان ما سطح علمی بالا و دانش کار با کامپیوتر را ندارند.
وی اضافه کرد: تمامی سامانه های مذکور هیچ همخوانی با یکدیگر ندارند ازاین رو برای مرغداران مشکل ساز شده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالیکه قیمت هر کیلوگرم ذرت بیشتر از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیشتر از ۱۵ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می رسد.
طی دو تا سه هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار سراسر کشور به دلیل کاهش جوجه ریزی در مهرماه سال جاری ناشی از کمبود نهاده ها با نرخ مصوب بین ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسید.
طی روزهای اخیر شرکت پشتیبانی امور دام کشور مبادرت به توزیع یک هزارو ۵۰۰ تا دو هزار تن گوشت مرغ در بازار سراسر کشور کرده که از این میزان ۹۵۰ هزارتن گوشت مرغ گرم و مرغ منجمد در بازار استان تهران با نرخ های مصوب گوشت مرغ گرم ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد ۱۵ هزار تومان عرضه می شود.


1399/09/16
20:47:08
5.0 / 5
798
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی