Niazgah نیازگاه

مبلغ و تضمین های وام كرونا ویژه گردشگری

مبلغ و تضمین های وام كرونا ویژه گردشگری

به گزارش نیازگاه به دنبال تصویب تسهیلات جدید پشتیبانی از گردشگری از مبلغ ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان، معاون گردشگری مبلغ وام هر یك از گروه های شغلی گردشگری و تضمین ها و وثیقه های مورد نیاز برای دریافت این وام را اعلام نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، این تسهیلات که مصوبه مهرماه ستاد مقابله با کرونا را دارد به کلیه کسب و کارهای گردشگری با عنایت به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می یابد. بر این اساس، تاسیسات گردشگری می توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه بهره مند شوند.
مبلغ این وام به تفکیک برای راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، شرکت های حمل و نقل گردشگری ۸۰ میلیون تومان، موسسات آموزش گردشگری ۶۰ میلیون تومان، شرکت های عامل تطبیق ۵۰ میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق ۱۶ میلیون تومان، اقامتگاه های بومگردی و سنتی برپایه تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، هتل ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلیون، و هتل آپارتمان ها، متل ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.
همینطور سفره خانه های سنتی و واحدهای پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع های گردشگری و آب درمانی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برپایه نوع و درجه واحد بین ۱۰۰ میلیون تا ۳۵۰ میلیون تومان می توانند دریافت نمایند.
مبلغ وام پشتیبانی از گردشگری برای هر یک از رسته های شغلی ۱ ارزیابان و عوامل تطبیق ۱۶ میلیون تومان ۲ راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان ۳ شرکت های عامل تطبیق ۵۰ میلیون تومان ۴ موسسات آموزش گردشگری ۶۰ میلیون تومان ۵ شرکت های حمل و نقل گردشگری ۸۰ میلیون تومان ۶ اقامتگاه های بومگردی (به حسب تعداد اتاق، مساحت و درجه) از ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان ۷ هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر (به تفکیک درجه و اتاق) از ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان ۸ سفره خانه سنتی، پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، آب درمانی (زیرنظر وزارت گردشگری) از ۱۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان ۹ هتل (به حسب ستاره و تعداد اتاق) از ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان ۱۰ دفتر خدمات مسافرتی از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان
با وجود تصویب این تسهیلات اما معاون گردشگری از مشمولان دریافت این تسهیلات درخواست نمود فعلا به بانک ها رجوع نکنند. بنا بر اظهارات فعالان گردشگری، بانک ها نسبت به ابلاغ این مصوبه ابراز بی اطلاعی می کنند، ولی تیموری گفته: لازم است ابتدا اطلاعات واحدها توسط ادارات کل استانی در اختیار معاونت گردشگری قرار گیرد و سپس در سامانه کارا بارگذاری شود و در مرحله بعد ثبت نام افراد انجام پذیرد.
مهلت ثبت نام برای دریافت تسهیلات جدید تا آخر آذرماه تعیین شده است. بنابر اظهارات معاون گردشگری، نیاز است برای تسریع در پرداخت تسهیلات کرونا فعالان گردشگری چنان چه در چارچوب راهنمایان گردشگری و یا دفاتر خدمات مسافرتی جای می گیرند در سامانه دفاتر به نشانی ta.mcth.ir اطلاعات خویش را بارگذاری کنند و در صورتیکه در گروه سایر واحدها قرار دارند با ورود به سامانه تاسیسات گردشگری معروف به «جانا» به نشانی myst.mcth.ir اطلاعات مربوط را ثبت کنند.
معاون گردشگری با انتشار متن مصوبه جلسه سی و نهم ستاد ملی کرونا درمورد تسهیلات کسب و کارهای صدمه دیده در حوزه گردشگری اعلام نمود: این تسهیلات از محدودیت های متعارف در تسهیلات بانکی {شامل بدهی غیرجاری متقاضی و ذی نفعان، رعایت نسبت مالکانه، مفاد «دستورالعمل رعایت شاخصهای مالی در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به اشخاص حقیقی و حقوقی توسط بانکهای دولتی به منظور بهره مندی از تسهیلات، عرضه استعلام مالیاتی مبحث تبصره (۱) ماده (۱۸۶) قانون مالیات های مستقیم و چک های برگشتی متقاضی و ذی نفعان (که از تاریخ ۱۳۹۹/۱/۲۰ لغایت ۱۳۹۹/۳/۳۱ بوجود آمده است) مقرر در ماده (۵) مکرر الحاقی به قانون صدور چک} (به استناد مصوبه جلسه مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ ستاد ملی مبارزه با کرونا) مستثنی خواهد بود.
تضمین ها و وثیقه های درنظر گرفته شده برای متقاضیان این تسهیلات هم به این شرح است:
ردیف مبلغ تسهیلات نوع وثیقه سقف مبلغ وثیقه ۱ تا ۱۶ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک ۱.۵ برابر اصل و سود تسیهلات ۲ ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + یک ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند) ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات ۳ ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + ۲ ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند) ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات ۴ ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + ۳ ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند) ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات ۵ از ۲۰۰ میلیون تومان بالاتر ارائه تضمین صادره از جانب صندوق های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک عرضه وثایق متعارف ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات
معاون گردشگری همینطور گفته است: چنان چه تاسیسات گردشگری در سری قبل مبلغ کمتری گرفته باشند می توانند مابه التفاوت آنرا از بانک دریافت نمایند.
پیش تر مبلغ این تسهیلات برای بخش گردشگری از ۶ میلیون تا ۱۶ میلیون تومان بود که در ازای حفظ شغل اختصاص می یافت. رقم پایین این وام با عنایت به میزان خسارت های تحمیلی ویروس کرونا به صنعت توریسم با اقبال چندانی روبه رو نشد. در مصوبه جدید بازپرداخت این تسهیلات و بدهی هایی همچون مالیات سال های گذشته، حق بیمه کارفرمایی، اقساط بانکی، قبوض حامل های انرژی و بازپرداخت اقساط وام اول کرونا تا آخر سال جاری به تعویق افتاده است.
منبع:

1399/08/09
23:27:36
5.0 / 5
1185
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی