Niazgah نیازگاه
گزارش نیازگاه از دو حقوقی های صندوق بازنشستگی كشور؛

34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند

34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند

۳۴ هزار و ۱۴۵ نفر ماهیانه دو حقوق از صندوق بازنشستگی دریافت می كنند كه میزان دریافتی برخی آنها به بیشتر از ۱۰ میلیون تومان در ماه هم می رسد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، برپایه قانون بعد از فوت بازنشسته، بازماندگانش مشمول دریافت مستمری بازماندگان هستند. طبق ماده ۸۶ «قانون استخدام کشوری»، وراث قانونی متوفی، عبارتند از «فرزندان، زوج یا زوجه دائمی، مادر و پدری که در کفالت متوفی بوده اند و همینطور نوادگانی که پدر و مادرشان فوت شده و در کفالت متوفی هستند».
البته، قانون برای هر یک از وارثان قانونی، شرایطی را هم تعیین کرده است. بعنوان نمونه، فرزندان یا نوادگان پسر، باید کمتر از ۲۰ سال سن داشته باشند. این افراد، تنها در صورتیکه بر مبنای مدارک معتبر، در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، مشغول به تحصیل باشند، می توانند از مستمری بازماندگان تا رسیدن به ۲۵ سالگی استفاده کنند.
اما افرادی هستند که علاوه بر مستمری خود، همزمان حقوق همسر و پدر و مادرشان هم ماهیانه به حساب آنها واریز می شود. جالب است بدانید تنها در صندوق بازنشستگی کشور که آمار آن در این گزارش آمده است با یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۳۴۳ حکم بازنشستگی، ۳۴ هزار و ۱۴۵ نفر دو حقوق بازنشستگی می گیرند. به این صورت که همسر علاوه بر حقوق ماهیانه خود مستمری شوهر فوت شده را دریافت می کند یا فرزندان همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خویش را دریافت می کنند.
همانطور که گفته شد تا اردیبهشت سالجاری یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۳۴۳ حکم بازنشستگی در صندوق بازنشستگی ثبت شده است که از این تعداد ۲۵۷ هزار و ۶۹۵ نفر فوت شدند و یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۶۴۸ پرونده دیگر هم شامل افرادی می شود که بازنشسته یا از کار افتاده هستند.
برابر قانون، حقوق فرد متوفی به وراث وی می رسد، براین اساس فرد می تواند تک یا چند وارث باشد. آمارهای صندوق بازنشستگی نشان داده است که ۱۸۹ هزار و ۹۳۹ نفر تک وارث هستند به این شکل که به همسر، فرزند، مادر، پدر، نوه و خواهر حقوق می گیرند. برابر آمار ۱۴۱ هزار و ۸۶۵ زن (همسر)، ۴۲ هزار و ۴۸ فرزند دختر و چهار هزار و ۴۰ فرزند پسر جزو تک وارثانی هستند که حقوق مستمری دریافت می کنند.
بررسی ها نشان داده است ۶۷ هزار و ۷۵۶ نفر فوت شده عضو صندوق بازنشستگی که حقوق مستمری دارند بین ۲ تا ۱۲ وارث دارند که باید حقوق به حسابشان واریز شود.
در خصوص افراد بازنشسته یا از کارافتاده صندوق بازنشستگی کشور هم می توان اظهار داشت که به ترتیب یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۲۷۹ نفر بازنشسته و ۱۳ هزار و ۳۶۹ نفر از کارافتاده هستند.
حقوق ۱۰ میلیونی دو حقوقی های بازنشسته
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، در جامعه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور رکوردهایی وجود دارد که زن و مرد هر دو عضو صندوق هستند و حقوق مرد بعد از فوت به حساب همسر واریز می شود، ازاین رو امسال ۳۰ هزار و ۹۴۴ زن دو حقوق بازنشستگی دارند.
براساس این گزارش، ۴۴۷ نفر از این زنان، ماهیانه در مجموع (حقوق بازنشستگی خود و همسر) بیشتر از ۱۰ میلیون تومان و ۲۷ هزار و ۹۱۳ نفر بیشتر از ۶ میلیون تومان دریافت می کنند.
همچنین سه هزار و ۲۰۱ فرزند دختر و پسر هستند که همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خویش را که فوت شده اند دریافت می کنند.
نزدیک به ۲ هزار فرزند دختر دو حقوق بازنشستگی می گیرند
در قانون استخدامی کشوری آمده است: فرزندان و نوادگان اناثی که شوهر، حرفه و شغل نداشته باشند می توانند از حقوق مستمری پدر و مادر بازنشسته خود استفاده کنند. براین اساس الان یک هزار و ۸۷۷ دختر تک ورثه حقوق بازنشستگی پدر و مادر خویش را دریافت می کنند. مجموع حقوق آنها بین پنج تا ۶ میلیون تومان است.منبع:

1399/07/25
15:33:35
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی