Niazgah نیازگاه
سردار محمد:

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اوج تحریم ركورد توتال در صنعت نفت ایران را شكست

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اوج تحریم ركورد توتال در صنعت نفت ایران را شكست

به گزارش نیازگاه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: با نزدیك شدن به زمان بهره برداری از پروژه NGL غرب كارون، ركورد شركت توتال در صنعت نفت كشورمان به دست متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) شكسته شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از سپاه نیوز، سردارسرتیپ دوم پاسدار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه اعلام نمود: این پروژه در امتداد تحقق دستور رهبر معظم انقلاب در جریان بازدید از پارس جنوبی در سال های گذشته وارد مرحله اجرائی شده است و ایشان با اشاره به فلرهای روشن در این منطقه، از مسئولان وزارت نفت خواسته بودند که این مشعل ها هرچه سریعتر خاموش شود تا هم آلودگی زیست محیطی ایجاد نشود و هم بتوان از این گاز که سوزانده می شود، استفاده بهینه کرد.
وی گفت: پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت در غرب کارون موسوم به ‏NGL کارون، ابرپروژه ای نفتی است که با عملیاتی شدن آن، گازهای استخراج شده از چاه های نفتی که تقریباً از زمان نخستین مراحل استخراج نفت در مسجد سلیمان، اقدام مهم و جدی برای راندمان بهینه از آنها انجام نشده و فقط سوزانده می شدند، تبدیل به گاز قابل استفاده در شبکه گازرسانی شهری و مواد اولیه صنایع پتروشیمی خواهند شد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت: این اقدام علاوه بر جلوگیری از مشکلات زیست محیطی و در برداشتن حدود 500 میلیون دلار درآمد سالانه برای کشور، یک دستاورد بزرگ دیگر نیز به همراه دارد و آن، شکسته شدن رکورد شرکت معروف و بزرگ نفتی دنیا یعنی توتال است که با امتیازهای خاص در سال های گذشته در کشور فعالیت داشته است بدون آن که سود خاصی نصیب کشورمان کند.
سردار محمد در توضیح این مطلب اضافه کرد: شرکت توتال در یکی از پروژه های قبلی خود در جنوب کشور، به رکورد 3 درصد پیشرفت فیزیکی در ماه رسیده بود و تا سال ها، بعضی از این موضوع، بعنوان یک اتفاق مهم و نشان دهنده کیفیت و سرعت عمل این شرکت بدعهد اروپایی یاد می کردند. اما سرعت عمل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) سپاه با وجود شدیدترین تحریم های ظالمانه در یک ابرپروژه نفتی با 3.5 درصد پیشرفت فیزیکی ماهانه، رکورد جدیدی در صنعت نفت کشورمان ثبت کرده تا مشخص شود توان فنی و اراده متخصصان کشورمان، بالاتر از پیمانکاران خارجی است و این حاصل تلاش و همدلی همه ارکان طرح، شامل کارفرما، مشاور و پیمانکار بوده است.
وی با اشاره به اینکه ایران در سال 2019، در جایگاه چهارم کشورهای جهان از نظر سوزاندن گاز مشعل بوده و 13 میلیارد مترمکعب گاز همراه نابود شده و کاهش درآمدهای کشور و آلودگی زیست محیطی را به دنبال داشته است، اظهار داشت: این مساله برای متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه قابل قبول نبود که شدت سوزاندن گاز در کشورمان، 10 برابر برخی کشورهای همسایه باشد؛ چونکه بعنوان مثال، میزان گاز طبیعی تولیدی در پالایشگاه فاز 1 پارس جنوبی در سال 2015، حدود 9 میلیارد مترمکعب بوده و چنین حجم قابل توجهی، هدر رفته است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اعلان اینکه از اواسط سال گذشته، روند پیشرفت این پروژه سرعت قابل قبولی پیدا کرد، گفت: با روند فعلی و تا قبل از اختتام امسال، فاز اول این ابرپروژه، عملیاتی خواهد شد که علاوه بر درآمد قابل توجه ارزی، موجبات اشتغال زایی پایدار برای جوانان و متخصصان کشور در سال جهش تولید را فراهم می آورد.
به گفته سعید محمد، هم اکنون حدود 3200 متخصص و نیروی کار که عمده آنها از جوانان بومی خوزستان محسوب می شوند، در پروژه NGL کارون مشغول به کار هستند و با شروع به کار رسمی آن، بخش قابل توجهی از ظرفیت بدون استفاده پتروشیمی های ماهشهر، به چرخه تولید باز می گردند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت خوراک کارخانه در فاز اول 250 میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به 500 میلیون فوت مکعب در روز خواهد رسید اضافه کرد: خوراک این مجموعه صنعتی، گازهایی هستند که ده ها سال است در طبیعت رها شده و به محیط زیست لطمه می رساندند، اما با بهره برداری از این پروژه، روزانه حدود 100 هزار بشکه سیتوپلاس یعنی مواد اولیه پتروشیمی تهیه می شود که در اختیار صنایع مربوط قرار خواهد گرفت.
محمد در ادامه اشاره کرد: در پروژه NGL کارون روزانه ۳۴۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین و ۴۱ تن گوگرد جامد تولید خواهد شد که علاوه بر افزایش تولید این محصولات در کشور، امکان درآمد ارزی برای کشور را فراهم می آورد. در کنار این اقدامات مهم، گام بلندی نیز برای بهبود کیفیت هوای این مناطق برداشته خواهد شد که سال هاست ساکنان آن، دود ناشی از سوزاندن گازهای فلر را استنشاق می کنند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) از به کارگیری بیش از 370 وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین برای اتمام این پروژه مهم آگاهی داد و افزود: بیش از 156 هزار متر مکعب بتن ریزی، 265 کیلومتر کابل کشی برق، 240 کیلومتر راه اندازی خط لوله و نصب 26 هزار تن استراکچر فلزی در این پروژه انجام شده است که باتوجه به شرایط آب و هوایی استان خوزستان و حساسیت فنی و صنعتی پروژه، در جای خود قابل اهمیت و توجه است.
وی رکوردشکنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)به عنوان یک پیمانکار ایرانی در صنعت پیچیده و خاص نفتی را حاصل نگاه به توانمندی های داخلی و اطمینان به جوانان متخصص در اوج تلاش دشمنان برای تحریم صنعتی و نفتی جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: اگر این ظرفیت در سال های آینده به درستی عملیاتی شود، علاوه بر اشتغال قابل توجه، درآمدزایی ارزی بسیار زیادی را به همراه دارد و هیچ کشوری نمی تواند محصولات با ارزش ایرانی را تحریم یا از بازار منطقه و جهان حذف کند.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری( مد ظله العالی) در ارتباط تصویری با مجموعه های تولیدی در تاریخ 17 اردیبهشت 99 که تاکید کرده بودند در جهش تولید بعضی از بخش ها مانند بخش نفت و توسعه ظرفیت پالایشگاهی پیشرو هستند، تصریح کرد: باتوجه به این تدابیر، این عرصه ها در اولویت تکمیل توسط قرارگاه سازندگی قرار گرفته اند برای اینکه ارتقای ظرفیت تولید فرآورده های نفتی در کشور و توسعه ظرفیت های پالایشگاهی، جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با تحریم ها قدرتمندتر می کند که این مساله نیز مورد تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب بوده است.
منبع:

1399/07/15
23:05:35
5.0 / 5
1240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی