Niazgah نیازگاه

برداشت برنج رتون از شالیزارهای مازندران شروع شد

برداشت برنج رتون از شالیزارهای مازندران شروع شد

نیازگاه: برداشت شالی رتون و یا ˮ دونوج ˮ مازندرانی از سطح حدود 55 هزار هكتار شالیزارهای استان شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، اولین برداشت رتون امسال در منطقه دابودشت شهرستان آمل انجام شد.
برنج رتون یا دونوج با پرورش ساقه های شالی باقی مانده در شالیزارها بعد از برداشت کشت اول به دست می آید. شالیکاران مازندران برنج به دست آمده از شالی دونوج را بهترین نوع برنج می دانند و با قیمت بالاتر از برنج کشت اول و یا حتی برنج باردیگر نشاء می فروشند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که حدود۷۰ درصد مزارع پرورش رتون و کشت مجدد به مرحله خوشه دهی رسیده است، اظهار داشت: برداشت شالی دونوج از شالیزارهای دشت هراز واقع در شهرستان ها آمل، فریدونکنار، بابل و بابلسر شروع شده است.
شالیکاران حوزه آبریز هراز هر ساله حدود ۴۵ روز زودتر از مناطق شرقی استان شالیزارهای خودرا زیر کشت می برند.
مجید بهادری میانگین برداشت محصول شالی طارم محلی در کشت رتون را ۲ تا ۲.۵ تن اعلام نمود و اضافه کرد: به سبب تداوم گرما وضعیت تولید رتون نیز رضایتبخش است و در واقع این نوع کشت که بمراتب هزینه کمتری نسبت به کشت اول و یا باردیگر نشاء دارد، سبب افزایش درآمد کشاورزان می شود.
برنج طارم محلی دونوج بعنوان کیفی ترین برنج با حدود ۲۰ درصد قیمت بیشتر از برنج کشت اول در بازار خرید و فروش می شود و علت بالا بودن قیمت برنج دونوج در مقایسه با دیگر ارقام، تولید آن به صورت بیولوژیکی و استفاده نکردن از سموم، برخورداری از ارزش غذایی زیاد، کیفیت بهتر و داشتن عطر و طعم مناسب تر است.
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی های مازندران نشان میدهد که هم اکنون برنج کشت اول هر کیلو ۲۲هزار تومان به صورت عمده فروشی در استان خرید و فروش می شود. پیش بینی می شود برنج رتون نیز با قیمت ۲۵تا ۲۶ هزار تومان وارد بازار استان شود.
معاون جهاد کشاورزی مازندران وضعیت رویشی و خوشه بندی شالی در کشت مجدد را نیز مطلوب توصیف کرد و افزود: اگر وضعیت گرمای هوا مناسب باشد تا اواخر مهر ماه شاهد برداشت محوصل این نوع کشت هم خواهیم بود.
وی با اعلان اینکه وجود آب فراوان سبب شد تا امسال نیز همانند سال قبل کشت باردیگر برنج در سطح حدود ۵۶هزار هکتار مورد استقبال شالیکاران قرار بگیرد در عین حال گفت: با این تفاوت که امسال هجوم آفت نسل سوم و چهارم کرم ساقه خوار بیشتر بوده و در نتیجه شالیکاران برای مقابله شیمیایی با این آفت ؛متحمل هزینه بیشتری شدند.
کشت دوم برنج به روش نشاء مجدد همانند کشت اول نیازمند صرف هزینه های شخم و شیار، دستمزد نشاکاری، آبیاری و سمپاشی و دیگر کارهای ضروری برای نگهداری است ولی امسال تابحال هزینه ها برای تهیه سموم و کم اثر بودن آن در از بین بردن آفت کرم ساقه خوار هزینه اضافی زیادی را به کشاورزان تحمیل کرده است.
بهادری به انتها برداشت محصول شالی در کشت اول استان مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: ۲۱۴ هزار و ۳۲۶ هکتار از زمین های زراعی استان به کشت اول برنج اختصاص یافت که در ۱۶۷ هزار و ۶۲۴ هکتار ارقام محلی و ۴۶ هزار و ۷۰۲ هکتار ارقام اصلاح شده کشت شد.
به گفته این مسئول جهاد کشاورزی مازندران امسال تا ۹۵درصد از شالیزارهای استان به روش مکانیزه به وسیله کمباین های مخصوص برداشت شده است.
مازندران سالانه با تولید حدود یک میلیون تن، ۴۲درصد برنج کشور را تامین می کند.


1399/07/10
13:19:41
5.0 / 5
1654
تگهای خبر: افزایش , بازار , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی