Niazgah نیازگاه

1500 خودرو وارداتی متروكه شد

1500 خودرو وارداتی متروكه شد

با آخر زمان تعیین شده برای تعیین تكلیف خودرو های وارداتی حدود ۱۵۰۰ دستگاه از آنها كه مجوز قانونی برای ترخیص را دریافت نكردند، متروكه شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، ۲۶ شهریورماه آخر آخرین فرصت برای تعیین تکلیف خودرو های وارداتی موجود در گمرک بود و طبق اعلام گمرک ایران دیگر امکان اظهار و ترخیص خودرو ها وجود نداشت.
از حدود ۱۲ هزار و ۲۶۰ دستگاه خودرویی که طی سال های گذشته وارد و با عنایت به تغییر مقررات واردات خودرو و ممنوعیت ثبت سفارش آن و همینطور تغییر شرایط ارزی در گمرک و بنادر مانده بودند، از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ طی رایزنی های صورت گرفته دولت مهلتی را برای تعیین تکلیف این خودرو ها طبق ضوابطی مشخص کرد که به تدریج این مهلت تا چهار دوره تمدید گردید و آخرین مهلت آن از ۲۶ خرداد تا ۲۶ شهریورماه سال جاری بود.
این در شرایطی است که در فرصت آخر حدود ۳۷۰۰ دستگاه دیگر در گمرک باقی مانده بود که بیشتر از ۲۰۰۰ دستگاه دارای پرونده قضایی بودن و طبق مصوبه هیات وزیران برای ترخیص هیچ نیازی به تمدید زمان نداشت و فقط پس از حکم برائت امکان ترخیص داشتند، اما از طرفی حدود ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش بوده و باید برای ترخیص آنها وزارت صمت نسبت به باز کردن ثبت سفارش اقدام می کرد. در عین حال که بیشتر از ۷۰ دستگاه خودرو های ساخت و سفارش آمریکا بودند که طبق ضوابط واردات خودرو، واردات آنها ممنوع بود.
در حالی زمان آخر به پایان رسیده که خودرو های فاقد مجوز برای ترخیص مشمول قوانین متروکه شدند. تازه ترین گزارش لطیفی - سخنگوی گمرک ایران- از این حکایت دارد که حدود ۱۵۰۰ دستگاه به علت دارا نبودن مجوزهای لازم و آخر مهلت های قانونی متروکه خواهند شد و برای تشریفات قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرند که از این تعداد ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش است.
همینطور در نیمه اول سالجاری گمرک مبادرت به ترخیص ۱۱۹۰ دستگاه انواع خودرو به ارزش ۲۲ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۴۹۰ دلار کرده است که از این تعداد ۶۷۰ خودرو متعلق به شرکت رامک خودرو بود که به علت داشتن شاکی در گمرک متوقف بودند اما با هماهنگی قضایی از گمرک خارج شد تا مقام قضایی خارج از گمرک به مبحث رسیدگی کند.
مابقی خودرو های ترخیص شده هم خودرو های متوقف در گمرکات کشور بودند که تشریفات گمرکی آنها در مهلت قانونی گذشته به پایان نرسیده بود و با مصوبه اخیر هیات وزیران فرصت اتمام تشریفات گمرکی برایشان فراهم شده بود.
در حالی ۱۵۰۰ دستگاه خودرو متروکه اعلام شده که با عنایت به ممنوعیت واردات آنها و مغایرت با مقررات واردات، احتمال اینکه به ضبط دولت درآید وجود دارد.
منبع:

1399/06/28
20:35:53
5.0 / 5
1819
تگهای خبر: دستگاه , دولت , گمرك , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی