Niazgah نیازگاه

عبور از پیك تابستان 99 با افزایش یك هزار و 600 مگاواتی ظرفیت تولید برق

عبور از پیك تابستان 99 با افزایش یك هزار و 600 مگاواتی ظرفیت تولید برق

نیازگاه: راه اندازی و راه اندازی هشت واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۱۶۰۰مگاوات علیرغم مشكلات ناشی از تأمین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز اجرای طرح های نیروگاهی، در دوره یكساله منتهی به اوج بار سال ۱۳۹۹، سهم شایانی در تأمین برق پایدار شبكه سراسری كشور در تابستان سال جاری به همراه داشت.


صنعت نیروگاهی کشور با عملکرد درخشان خود در چند سال قبل و در دولت تدبیر و امید الان به یکی از پایه های اساسی توسعه کشور بدل شده است.
صنعت نیروگاهی توانسته با افزایش ظرفیت تولید و همینطور بهره برداری پایدار و مؤثر نیروگاه های موجود، در شرایط حساس همچون اوج مصرف برق در فصل گرم، بستری مطمئن برای تأمین انرژی بخش های خانگی، صنعت و خدمات فراهم آورد.
تابستان سال جاری هم با اجرای برنامه ۰۹۹ که با هدف عبور موفق از دوره اوج بار سال ۱۳۹۹ بعنوان یکی از برنامه های مهم بخش برق وزارت نیرو برنامه ریزی شده بود، صنعت برق و نیروگاهی کشور با تأمین بار مصرفی همزمان به میزان ۵۸ هزار و ۲۵۴ مگاوات در این راه موفق عمل کرد. این در شرایطی است که تحریم های ظالمانه و تنگناهای اقتصادی نه تنها باعث توقف اهداف و برنامه های صنعت برق نشد، بلکه با سرلوحه قراردادن سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی بیشتر از گذشته با تاکید بر توان و ظرفیت داخلی موفق به مدیریت صحیح منابع و پاسداری از سرمایه های کشور شده است.
شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در اینباره اعلام نمود: راه اندازی و راه اندازی ۸ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۱۶۰۰مگاوات باوجود مشکلات ناشی از تأمین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز اجرای طرح های نیروگاهی، در دوره یکساله منتهی به اوج بار سال ۱۳۹۹، واحدهای ۱ و ۲ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد به ظرفیت ۳۲۴ مگاوات، واحد ۱ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات، واحد ۱ بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، واحد ۱ بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، واحد ۱ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۰ مگاوات و واحد ۱ بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و فاز دوم واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو با ظرفیت ۳۱۰ مگاوات در جمع به ظرفیت ۱۲۸۱ مگاوات با سرمایه گذاری و تلاش بخش دولتی و خصوصی راه اندازی وبهره برداری شد که سهم شایانی در تأمین برق پایدار شبکه سراسری کشور در تابستان سال ۱۳۹۹ به همراه داشت.
در سه واحد بخار سیکل ترکیبی در نیروگاه های پرند، عسلویه و ارومیه به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات انرژی الکتریکی بدون استفاده از سوخت اضافی تولید می شود.
ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی موجود به ظریت ۱۲۲ مگاوات
یکی از برنامه های شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در سال های اخیر استفاده حداکثری از منابع و افزایش کارایی دارایی ها از راه ارتقاء توان عملی نیروگاه های موجود است. در این راستا با انجام تغییرات در واحدهای گازی و سیکل ترکیبی در ۵ نیروگاه شهدای پاکدشت، اسلام آباد غرب، قدس، بسطامی و زاگرس، درجمع ۱۲۲مگاوات به ظرفیت تولید این نیروگاه ها افزوده شده است.
سرمایه گذاری لازم جهت این اقدام ها، کمتر از ۱۰درصد سرمایه گذاری مورد نیاز جهت راه اندازی نیروگاه جدید است.
رفع محدودیت های تولید واحدهای بخاری موجود به ظرفیت ۲۱۸ مگاوات
در راستای افزایش بهره وری عوامل تولید، رفع محدودیت های تولید واحدهای نیروگاه های بخاری موجود از سال های گذشته در دستور کار این شرکت قرار داشته است.
در این راستا با انجام اصلاحات و بهسازی های لازم در ۵ نیروگاه شازند، رامین اهواز، اسلام اباد اصفهان، نکا و بندرعباس، جمعاً ۲۱۸ مگاوات به ظرفیت تولید این نیروگاه ها افزوده شده است.
سرمایه گذاری لازم جهت این اقدام ها، کمتر از ۱۰% سرمایه گذاری مورد نیاز جهت راه اندازی نیروگاه جدید است.
انجام تعمیرات اساسی و دوره ای نیروگاه های حرارتی به میزان ۹۰ هزار مگاوات
به منظور حصول اطمینان از کارکرد مناسب واحدهای حرارتی در دوره اوج بار، همه ساله انجام تعمیرات اساسی و دوره ای، بازدید مسیر داغ و اتاق احتراق واحدهای مختلف حرارتی در نیروگاه های خصوصی و دولتی از مهر ماه تا آخر اردیبهشت ماه سال بعد در دستور کار قرار دارد.
در این راستا در دوره منتهی به خرداد ۱۳۹۹ درمجموع ۹۰ هزار و ۳۵۵مگاوات تعمیرات توسط متخصصان توانمند داخلی در نیروگاه های حرارتی موجود باوجود همه محدودیت های مالی و مشکلات دوران شیوع بیماری کرونا، با موفقیت صورت پذیرفته است.
کاهش دوره تعمیراتی در واحدهای نیروگاهی به خصوص در دوره اوج گرما که با تلاش شبانه روزی بیشتر از ۱۱ هزار نفر پرسنل متخصص در گرمای طاقت فرسای بیشتر از ۵۰ درجه سانتیگراد موفق به راه اندازی واحدهای حادثه دیده شده اند.
جمله این موارد می توان به اقدام های کارکنان زحمتکش تعمیرات در نیروگاه نکا اشاره نمود. دستیابی به ساخت داخل ۸۰ درصد از تجهیزات و لوازم یدکی نیروگاه ها تنهابا تکیه بر توان داخلی و با همکاری مراکز دانش بنیان و تحقیقاتی رقم خورده است.
رکورد تولید همزمان نیروگاه های حرارتی
تولید حداکثری نیروگاه ها در تأمین حداکثر نیاز مصرف همزمان شبکه به میزان ۵۷ هزار و ۸۸۷ مگاوات که نیروگاه های حرارتی با ۴۸ هزار و ۸۶۴ مگاوات تولید همزمان و رشد ۳.۳ درصدی نسبت به سال قبل، بیشترین رشد و سهم را به خود مختص کرده است.
نیروگاه های حرارتی موفق شدند در دوره اوج گرما رکورد تولید ۴۹ هزار و ۸۵۳ مگاوات را رقم بزنند.
بیشتر از ۸۶ درصد برق مورد نیاز دوران پیک مصرف سالجاری توسط نیروگاه های حرارتی تأمین شد. همینطور از آغاز سال تا نیمه مردادماه بیشتر از ۱۴۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه های کشور تولید شده که سهم نیروگاه های حرارتی از این رقم حدود ۱۲۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده و حاکی از افزایش ۱۱ درصدی تولید نیروگاه های حرارتی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.
سال گذشته در این بازه زمانی حدود ۱۱۴ میلیارد کیلووات ساعت در نیروگاه های حرارتی تولید شده بود که با تمهیدات صورت گرفته در این زمان شاهد افزایش ۱۲ میلیارد کیلووات ساعتی تولید این واحدها در سال جهش تولید بوده ایم.
تحقق ضریب آمادگی ۹۹ درصدی نیروگاه های حرارتی در دوره اوج بار
با توجه به اقدام های انجام گرفته در جهت تعمیرات و بهسازی واحدها و هماهنگی های صورت گرفته با بهره برداران نیروگاه های حرارتی، امسال ضریب آمادگی واحدهای حرارتی در دوره اوج بار به ۹۹ درصد بالغ شد که بیشترین سهم را در تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز شبکه سراسری به همراه داشت.
آمادگی نیروگاه ها نسبت به پیک سال قبل ۱.۶ درصد رشد داشته است.
افزایش ۰.۵ درصدی راندمان نیروگاه های حرارتی معادل ۳۸.۶ درصد که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱.۳ درصد رشد داشته از دیگر موفقیت های این حوزه به حساب می آید.
به عبارت دیگر در دوره اخیر با رشد میزان تولید برق حرارتی بیشتر از رشد میزان مصرف سوخت فسیلی بوده است.
این مهم با راه اندازی واحدهای بخار سیکل ترکیبی در دوره اخیر محقق شده که بعنوان یکی از سیاست های مهم وزارت نیرو در دستور کار قرار دارد.
یکی دیگر از اقدام های شاخص شرکت، تأمین سوخت مورد نیاز واحدهای حرارتی دولتی و خصوصی (اعم از سوخت گاز و سوخت مایع) با همکاری وزارت نفت در دوره اوج بار سال ۱۳۹۹ بوده است.
از ابتدای سال، محدودیت هایی در تأمین سوخت گاز طبیعی برای نیروگاه ها وجود داشته که با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی با شرکت ملی پخش و پالایش فراورده های نفتی، بدون هرگونه اختلالی، تداوم تولید در نیروگاه ها صورت پذیرفت.منبع:

1399/06/17
12:36:59
5.0 / 5
1913
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی