Niazgah نیازگاه

جزئیات تجارت خارجی و واردات 5 میلیارد دلاری كالاهای اساسی

جزئیات تجارت خارجی و واردات 5 میلیارد دلاری كالاهای اساسی

در پنج ماه ابتدایی سال جاری بیشتر از ۱۳ میلیون تن واردات كالا انجام شده كه بالغ بر ۱۰ میلیون تن آن كالاهای اساسی بوده است، گرچه راهكارهایی برای ترخیص سریع كالاها در دستور كار قرار گرفت ولی همچنان مشكل تأمین ارز عامل اصلی ایستایی كالا به حساب می آید.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در جریان تجارت خارجی ایران در ماه های گذشته آخرین آمار از این حکایت دارد که در پنج ماه ابتدایی سال جاری ایران حدود ۱۳ میلیون و ۸۳۴ هزار تن واردات داشته که ارزش دلاری آن به ۱۳ میلیارد و ۷۰۷ میلیون دلار می رسد که معادل ۱۲ میلیارد و ۶۴ میلیون یورو است.
در مقابل ۳۸ میلیون و ۶۶ هزار تن صادرات به ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار انجام شده که معادل یورویی آن ۹ میلیارد و ۵۷۱ میلیون یورو است.
اما در سال های اخیر در تجارت خارجی و در حوزه واردات همواره چالش ترخیص کالا وجود داشته و با وجود رایزنی ها و مصوباتی که در ارتباط با تسهیل ترخیص کالا از گمرک در دستور کار قرار گرفته، همچنان این مشکل به صورت کامل حل نشده است، به هر صورت در چند ماه اخیر مبحث ترخیص کالا به شکل جدی تری مورد پیگیری دستگاه های مربوطه قرار گرفت و پس از آن با موافقت دولت مصوباتی در جهت تسهیل ترخیص کالا بخصوص کالاهای اساسی به مرحله اجرا رسید.
یکی از مسائل مربوط به ترخیص کالاهای مشکلات ارزی و دریافت اعلامیه ارز بود و تا هنگامی که این مشکل حل نمی شد گمرک امکان ترخیص نداشت، ازاین رو در ارتباط با کالاهای اساسی مصوب شد تا به محض دریافت مجوز و اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری امکان ترخیص فوری داشته باشند. در مورد کالاهای غیر اساسی هم قرار بود تا وزارت صمت بنا بر تشخیص خود نسبت به ترخیص آنها دستورات لازم را صادر کنند.

موجودی ۳.۲ میلیونی کالای اساسی
اما آخرین گزارش مربوط به وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرک که از جانب گمرک ایران در ارتباط با کالاهای اساسی، غیر اساسی غیر کانتیری و کالاهای کانتیری اعلام شده است نشان داده است که از آغاز سال جاری بیشتر از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی وارداتی به ارزش بیشتر از پنج میلیارد دلار از گمرک ترخیص شده است و هم اکنون میزان موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرک به بیشتر از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن می رسد که بالغ بر دو میلیون تن آن در بندر امام خمینی دپو شده است.
آنطور که ارونقی - معاون فنی گمرک - می گوید «مشکل اصلی در کالاهای که هنوز ترخیص نشده به ارز برمی گردد و در انتظار تأمین ارز هستند. این در شرایطی است که بعضی از این اقلام به صورت اعتباری خریداری شده و به بنادر منتقل شده و اسناد مالکیت هم در اختیار خریدار است و در مورد بخشی از این کالاها هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده است. »

عدم تمایل به ترخیص تا تأمین ارز
اما چندی قبل بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک توافق کردند که ترخیص پنج قلم کالای اساسی شامل ذرت، جو، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام بدون عرضه کد رهگیری بانک امکان ترخیص سریع داشته باشند، اما اعلام معاون فنی گمرک از این حکایت دارد که ظاهرا صاحبان این کالاها علاقه ای به ترخیص اقلام تا زمانی که تأمین ارز آن صورت نگرفت ندارند.
هم اکنون هم تعداد شناورهای منتظر در لنگرگاه بنادر ۱۶ فروند حاوی ۷۳۶ هزار تن کالای اساسی و تعداد شناورهای در حال تخلیه در بنادر ۶ فروند حاوی ۸۵ هزار تن کالای اساسی هستند که در حال تخلیه شبانه روزی قرار دارند.

تامین ارز مشکل اصلی ترخیص ۳.۴ میلیون تن کالای غیر اساسی غیر کانتینری
اما بخش دیگر کالاها مربوط به کالاهای «غیراساسی غیرکانتینری» است که بیشتر از ۸۰ درصد آنرا مواد اولیه یا واسطه ای واحدهای تولیدی، ماشین آلات در رابطه با تولید، تجهیزات پروژه های راهبردی و ملی تشکبل می دهد که میزان این کالاها در بنادر و گمرک به بیشتر از سه میلیون و ۴۸۰ هزار تن می رسد.
طبق گفته ارونقی، «اصلی ترین مشکل جهت ترخیص این اقلام، قرار نگرفتن درصف تخصیص ارز و عدم تایید منشأ ارز این کالاها است. این در شرایطی است که هیچ اختیاری به گمرک در مورد ترخیص اقلام در صف تخصیص ارز حتی به صورت درصدی داده نشده و این امر سبب ایستایی در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای این دسته شده است. از سویی تشخیص اولویت ترخیص کالاهای این دسته در رابطه با تولید، با وزارت صمت است که لیست اقلام مربوطه توسط گمرک و وزارتخانه احصاء و به بانک مرکزی اعلام شده که درصورت «تأیید منشأ ارز»، ترخیص این کالاها در حداقل زمان ممکن انجام می شود.»

وضعیت کالاهای کانتینری
همینطور دسته دیگر کالاهای موجود در گمرک و بنادر کالاهای کانتینری هستند که تعداد این کانتینرها به بیشتر از ۲۳ هزار دستگاه می رسد که البته گزارش گمرک از این حکایت دارد که امکان دارد داخل این کانتینرها کالاهای اساسی و یا غیراساسی غیرکانتینری هم موجود باشد که در انتظار تأمین ارز قرار دارند.
منبع:

1399/06/15
23:47:27
5.0 / 5
1628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی