Niazgah نیازگاه
وزیر نیرو:

اوج تابستان بدون اعمال خاموشی سپری شد

اوج تابستان بدون اعمال خاموشی سپری شد

به گزارش نیازگاه وزیر نیرو با بیان این كه اوج تابستان گرم سال جاری بدون خاموشی ناشی از كمبود تولید پشت سر گذاشته شده، اظهار داشت: انجام مدیریت خوب و برنامه ریزی شده، اوج بار تابستان سال جاری كه در روز ۳۱ تیر رخ داد، به شب منتقل شد.


به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» به مناسبت هفته دولت اضافه کرد: برنامه ای را از سال گذشته همین موقع با عنوان ۰۹۹ طراحی کردیم؛ یعنی با وجود تحریم ها و کمبودها و این که به صورت طبیعی سالیانه برای حدود یک میلیون مشترک جدید باید تأمین برق شود، می خواهیم که در تابستان ۹۹ خاموشی ما صفر باشد.
وی افزود: حالا در کشور بزرگی که ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و حدود ۹۰۰ هزار کیلومتر شبکه های انتقال و توزیع برق به همراه صدها دستگاه و تجهیزات مختلف پست و غیره در صنعت برق وجود دارد، با برنامه ریزی دقیق و تلاش همه فعالان این صنعت در سازمان دولت و بخش خصوصی اوج بار سال جاری بر مبنای آنچه گذشت ۳۱ تیر ۹۹ بود و برای اولین بار در ۱۰ سال قبل این اوج بار در شب صورت گرفت.
همچنین در روز به قدری خوب مدیریت و برنامه ریزی شده بود که اوج بار به شب منتقل و بدون خاموشی پشت سر گذاشته شد و در عین حال میزان انرژی بیشتری را هم نسبت به سال قبل ارائه شد.
اردکانیان تصریح کرد: علاوه براین در صنایع بزرگ حدود ۱۱ درصد و در کل کشور ۴.۵ درصد عرضه انرژی بیشتری داشتیم و تعهدات صادراتی که در این شرایط یک منبع ارزی و برای صنعت برق و شرکت های دست اندرکار در دولت و بیرون از آن راهگشاست، به خوبی انجام شد.
وی توضیح داد: امروز در شرایط کرونا که تأمین برق نقش بسیار تعیین کننده ای در تداوم خدمت رسانی به مردم، در بیمارستان و بخش درمان داشت، در بخش آب هم به علت چنین شرایطی در بعضی شهرها نسبت به سال قبل مصرف آب آشامیدنی و بهداشت حتی تا حدود ۴۰ درصد افزایش یافت.
اردکانیان خواهان پیشگیری از هدررفت آب توسط مردم در عین رعایت موارد بهداشتی شد و درباره بهای آب و برق اظهار داشت: سه سال پیش مصوبه ای از دولت دریافت شد که هر سال آب و برق برای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند، هفت درصد افزایش پیدا کند و به غیر از این هم عمل نشد و تلاش و برنامه ریزی ها براین اساس است، کسانی که بیشتر از الگو مصرف می کنند، آنها هم تشویق شده و به جرگه رعایت کنندگان الگوی مصرف بپیوندند که کشور از حیث آب و برق با مشکل روبرو نشود.
وزیر نیرو اضافه کرد: چنانچه مشترکانی تصمیم گرفتند که تا مدتی کماکان پر مصرف باشند، دولت تصویب کرده که آنها ۱۶ درصد افزایش تعرفه داشته باشند.
وی تصریح کرد: حالا بابت هر ۱۰۰۰ لیتر آب در شهرها حدود ۵۰۰ تومان و در روستاها نصف این قیمت دریافت می شود، همینطور در حالیکه قیمت تمام شده یک کیلووات ساعت حدود ۱۴۰ تومان است، به طور متوسط نصف این مبلغ را در بخش خانگی دریافت می شود.
اردکانیان پیرامون پنل های خورشیدی اظهار داشت: کسانی که چه در مقیاس کوچک (کیلوواتی) و چه در مقیاس بزرگ(مگاواتی) برق خورشیدی تولید می کنند و حدود هزار مگاوات آن در کشور در مدار قرار دارد، قرارداد خرید تصمینی امضا می شود و آنچه خریداری می شود، چندین برابر قیمتی است که برق مصرفی خود آنهاست و فروخته می شود.
وی با اشاره به اینکه طبیعی است که برای ادامه دادن این معامله باید منابع مالی کافی در اختیار صنعت برق باشد، اظهار داشت: سال جاری تصمیم گرفته شد که در مقیاس وسیع تری بتوان مردم را برای راه اندازی پنل های خورشیدی کوچک تر و مقیاس های کیلوواتی تشویق کرد و با ترتیب هایی که فراهم شده می توانیم آن انگیزه را برای هموطنان برقرار نماییم تا بخصوص پرمصرف ها بتوانند بخشی از برق مصرفی خودشان را توسط همین پنل ها فراهم نمایند.
وزیر نیرو درباره بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و دانش آموخته های دانشگاهی در چارچوب یک طرح جهت استفاده از پنل های خورشیدی هم اظهار داشت: حالا این کار شروع شده است، شرکت های گوناگونی وجود دارند که خود، این پنل ها را می سازند و به کسانی که برای تولید نیروگاه های خورشیدی سرمایه گذاری کلان می کنند، طبق مقررات ابلاغی در صورتیکه از پنل های داخلی استفاده کنند تا ۳۰ درصد برق تولیدی را گران تر خریداری تا به سمت استفاده از این پنل ها سوق داده شوند.
اردکانیان همینطور درباره پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: انتظار می رود سال جاری بتوانیم با تعهدی که انجام شده ۲۵۰ پروژه در این پویش به پایان برسد و تابحال ۵۷ پروژه آن افتتاح شده و بقیه پروژه ها هم امید است در زمان و موعد خود به پایان برسد و مردم از نتایج آن بهره مند شوند.منبع:

1399/06/01
22:50:41
5.0 / 5
1648
تگهای خبر: افزایش , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی