Niazgah نیازگاه

ماشین خلق نقدینگی در نظام بانكی را خاموش كنید

ماشین خلق نقدینگی در نظام بانكی را خاموش كنید

نیازگاه: دو تن از كارشناسان اقتصادی به بررسی موضوع سركوب قیمت ها در اقتصاد پرداختند. به اعتقاد آنان نظام بانكی منشاء افزایش تورم است و بجای كنترل یا سركوب افزایش قیمت ها كه معلول تورم هستند، باید ماشین خلق نقدینگی در نظام بانكی كشور خاموش شود.


میثم هاشم خانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه امسال تورم بیش از نیمی از کشورهای دنیا زیر ۳ درصد خواهد بود، اظهار داشت: اگر تمام بخش های اقتصادی کشور اصلاح و تحریم ها هم رفع شوند، تولیدکنندگان داخلی باز هم نمی توانند با تولیدکنندگان کشورهایی که تورم آنها زیر ۳ درصد است، رقابت کنند برای اینکه برای آنها سالی ۳ درصد قیمت تمام شده تولید بالا می رود اما در ایران این میزان سالی ۱۰ برابر است.
هاشم خانی اضافه کرد: مهم ترین سیاست کشورهای توسعه یافته برای نگه داشتن تورم به نرخ زیر ۳ درصد، استقلال بانک مرکزی آنها است. همین طور این کشورها تنها اقدامی که در امتداد مدیریت قیمت ها انجام داده اند، خاموش کردن ماشین نقدینگی در بانک مرکزی بوده است.
وی با اعلان اینکه تعیین دستوری قیمت ها یا دستکاری آنها به هیچ وجه اقدام درستی نیست اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته تورم پدیده ای تلقی می شود که تنها در سیستم بانکی افزایش می یابد و در نتیجه، تنها بانک مرکزی می تواند تورم بالا را کنترل کند. لازم به ذکر است که چه با قیمت تعیین کردن و چه نکردن، تورم در کشور ما تغییری نکرده و در سطح بالایی قرار دارد.
بگفته هاشم خانی، کنترل قیمت دلار تاثیری بر نرخ تورم ندارد برای اینکه نرخ دلار تحت تاثیر عرضه و تقاضا تعیین می شود و یکی از علل افزایش قیمت دلار نیز همین تورم است. وقتی پول چاپ می نماییم یا اجازه می دهیم بانک ها اقداماتی مشابه چاپ پول انجام دهند و بانک مرکزی هم کنترلی در این امر ندارد، نرخ تورم زیاد می شود.
کاهش نرخ بهره در بازار بین بانکی مهمترین ابزار کنترل تورم
دراین زمینه کامران ندری نیز معتقد می باشد در شرایطی که با تورم بالا و فشار حداکثری بر اقشار لطمه پذیر جامعه روبرو می باشیم، دولت می کوشد بعضی از قیمت ها همچون قیمت کالاهای اساسی را سرکوب کند که این رفتار قابل فهم است اما در اقتصادی به وسعت کشور امکان سرکوب وجود ندارد برای اینکه شاید بتوان قیمت چند قلم کالا را کنترل کند اما کنترل قیمت تمام کالاها بطور دستوری برای دولت ممکن نیست و دولت باید علت تورم را شناسایی کند تا بتواند افزایش قیمت ها را کنترل کند.
این تحلیلگر اقتصادی در ادامه بهترین ابزار سیاسی بانک مرکزی برای کنترل تورم را نرخ بهره در بازار بین بانکی دانست و اظهار داشت: این ابزار بستری را برای اجرای هدف گذاری تورم فراهم می کند؛ بدین سبب نرخ بهره و همین طور نرخ ارز دو متغیر مهم هستند که می توان تورم را با آنها کنترل کرد.
وی اشاره کرد: با وجود تحریم ها نرخ ارز گرچه در کنترل تورم موثر است اما کنترل آن به سبب تحریم­ ها با سختی روبه رو شده است، برای اینکه قبل از تحریم­­­­­­­­­ ها عمده توان بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز به ارزهای صادرات نفتی مربوط بود که حالا این توان کم شده است. باید از یک ابزار جایگزین دراین زمینه استفاده گردد که آن هم نرخ بهره بانکی است و به اعتقاد من تابحال بانک مرکزی از این ابزار برای کنترل نرخ ارز استفاده مناسبی نکرده است.



1399/05/24
22:56:31
5.0 / 5
1797
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی