Niazgah نیازگاه

شاخصهای بورسی اروپا و آمریكا بالا رفتند

شاخصهای بورسی اروپا و آمریكا بالا رفتند

برخلاف بورس های آسیایی، همتایان اروپایی و آمریكایی آنها روز خوبی را سپری كردند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، در تازه ترین دور از اختلافات متحدان دو سوی اقیانوس آتلانتیک، احتمال یک جنگ تجاری جدید بین آمریکا و اتحادیه اروپا شدت گرفته است.
بعد از آن که فرانسه اعلام نمود بر تصمیم خود برای اعمال مالیات بر فعالیت غول های فناوری در این کشور اصرار دارد، آمریکا هم اعلام نمود در اقدامی متقابل بر روی محصولات وارداتی خود از فرانسه در زمینه محصولات آرایشی-بهداشتی و کالاهای لوکس تعرفه اضافه وضع خواهد نمود. ارزش مجموع این اقلام وارداتی که مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهند شد حدود ۱.۳ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
از طرفی اما تنش ها بین چین و آمریکا و متحدانش سر مسئله هنگ کنگ بیشتر از پیش بالا گرفته است. وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای از تحریم چهار مقام عالی رتبه امنیتی چینی و هم چنین اداره امنیت عمومی منطقه خودمختار سین کیانگ چین اطلاع داده است. وانگ یی- وزیر خارجه چین گفته است سطح تنش در روابط بین آمریکا و چین به سطح کم سابقه ای رسیده است.
انگلیس هم اعلام نمود غول فناوری هوآوی چین را از پروژه توسعه شبکه اینترنت نسل ۵ این کشور کنار خواهد گذاشت. اسکات موریسون- نخست وزیر استرالیا از اتخاذ تسهیلات جدید برای اعطای اقامت دایم به اتباع هنگ کنگی اطلاع داده است. پکن همینطور نسبت به تبعات اقدام جاستین تردو- نخست وزیر کانادا - در صدور دستور تعلیق موافقت نامه استرداد مجرمان با هنگ کنگ اخطار داده است.
توماس بارکین- رئیس دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در ریچموند گفته است که احیانا نرخ بیکاری در آمریکا باردیگر افزایش یابد که این مسئله می تواند سبب شود تا رکود، بیشتر از میزان مورد انتظار طول بکشد. نرخ بیکاری آمریکا در دو ماه اخیر نزولی بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوشبینی به آینده می خواهند مصارف خویش را بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیشبینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
از طرفی در شرایطی که به نظر می آید تا تولید واکسن کرونا فاصله داشته باشیم، شمار مبتلایان این ویروس مرگبار در جهان بار دیگر سیر صعودی به خود گرفته است و در آمریکا رکورد مبتلایان در طول یک روز شکسته شده است. در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا وضعیت بار دیگر در سطح اخطار یا قرمز قرار گرفته باآنکه شمار تلفات به نسبت روزهای قبل پایین تر آمده است.
ماری نیکولا - مدیر سبد دارایی در موسسه " پاین بریج اینوستمنت" - اظهار داشت: فکر می کنم که اقتصاد جهانی در حال ورود به یک فاز احیای رشد است که می تواند چندین سال ادامه داشته باشد هر چند که ریسک هایی هم وجود دارد. دولت ها و بانکهای مرکزی با ابزارهای متنوع خود به پشتیبانی از بازارها ادامه می دهند.
تابحال بیشتر از ۱۳ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۶۶۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۸۶ هزار و ۸۹۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۴۰ هزار و ۱۴۰ نفر، برزیل با ۷۵ هزار و ۵۲۳ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۵۳ نفر، مکزیک با ۳۶ هزار و ۹۰۶ نفر و ایتالیا با ۳۴ هزار و ۹۹۷ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۸۷۰.۱۰ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۹۱ درصد صعود تا سطح ۳۲۲۶.۵۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۹ درصد افزایش در سطح ۱۰ هزار و ۵۵۰.۴۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود که رشد اقتصادی این کشور در ۱۲ ماه منتهی به می برای اولین بار از زمان ثبت آمارهای رشد در سال ۱۹۷۹ به منفی ۲۴ درصد رسیده است. رشد اقتصادی در خیلی از بخش های مهم اقتصادی این کشور هم اکنون در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد.
اندرو بیلی- رئیس بانک مرکزی انگیس گفته است که بازگشت تدریجی میزان فعالیتهای اقتصادی به سطوح قبل از بحران شروع شده اما بانک مرکزی نگران مشاغل از دست رفته است.
کمیسیون اروپا در گزارشی اخطار داده است رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که پیشتر تصور می شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی سال جاری ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منفی ۸.۳ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تابحال بوده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۸۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۹۲.۶۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۱.۸۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۳۰.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۲.۰۳ درصدی در سطح ۵۱۰۸.۹۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۸۴ درصد بالا رفت و به ۷۴۸۷.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
لی که کیانگ- نخست وزیر چین با اشاره به در پیش بودن یک نبرد سخت اقتصادی هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی گفته روند احیای اقتصاد به صورت تدریجی شروع شده است. وی با تاکید بر تداوم حمایت های مالی لازم از بازار توسط دولت اظهار داشت که متعهد به کاهش مالیات ها و ارائه تسهیلات ارزان و مناسب به کسب و کارها هستیم.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۷۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۷۷۰.۳۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۷۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۴۶.۴۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۴.۷۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۲۰.۵۹ واحد بسته شد.
هلن کیایو- کارشناس ارشد مسایل اقتصادی چین در بنک آو امریکا اظهار داشت: مشکل این است که حتی اگر اقتصاد چین هم به تدریج بهبود یابد، شرایط برای بیشتر نقاط دیگر جهان هنوز وخیم است و این می تواند فشار زیادی به اقتصاد صادرات محور چین وارد کند و جلوی یک احیای سریع را بگیرد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۱۰.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۴۰.۸۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۱۱ درصدی به ازای ۴۳.۵۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۷.۲۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱ درصدی به ازای ۱۹.۶۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/04/26
13:37:14
5.0 / 5
2117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی