Niazgah نیازگاه

سونامی بدهی در جهان

سونامی بدهی در جهان

كارشناسان درباب بروز سونامی بدهی در جهان بعنوان یكی از نتایج بیماری مرگبار كرونا هشدار داده اند كه تابحال خیلی از كشورهای مختلف را با مشكلات فراوانی روبرو كرده است.


به گزارش وبسایت نشریه آمریکایی «فوربس»، به دنبال شیوع بیماری کرونا در ۶ ماه گذشته، اقتصاد جهانی با بحران های مالی فراوانی روبرو شده و آینده اقتصاد جهان در هاله ای از ابهام فرو رفته است.
دولت ها هم اکنون با هدف مبارزه با نتایج این بیماری مرگبار، تدابیری را همچون بودجه ای ویژه برای پشتیبانی از مشاغل و پرداخت حقوق معوقه کارگران در نظر گرفته اند.
در میان کشورهای مختلف میزان بدهی در آمریکا بیشتر از سایر نقاط جهان بعنوان یکی از نتایج بحران کرونا رو به افزایش گذاشته است.
کارشناسان اخطار داده اند چنانچه آمریکا موفق نشود بحران بدهی خویش را حل و فصل کنند، این کشور با عواقب خیلی سخت تری از کرونا روبرو خواهد شد.
نکته قابل توجه این است که میزان بدهی کشورهای توسعه یافته بعد از بحران جهانی اقتصاد در بیشتر از یک دهه گذشته همچنان رو به افزایش نهاده است.
بنابر اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) میزان بدهی آمریکا از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۸۹ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت.
این رقم در انگلیس از ۴۴ درصد در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۱۱۱ درصد در ۲۰۱۹ رسید. بدهی فرانسه هم در بازه زمانی مذکور از ۸۱ درصد به ۱۳۴ درصد افزایش یافت.
این ارقام نشان داده است حتی قبل از بروز بحران مالی کرونا هم شماری از کشورها با بحران بدهی در حال دست و پنجه نرم کردن بودند.
پیش بینی شده است میزان بدهی آمریکا بر مبنای تولید ناخالص داخلی حتی از رقم ۱۰۶ درصد در سال ۱۹۴۵ میلادی در انتها جنگ جهانی دوم فراتر رود.
خبرگزاری رویترز هم امروز در گزارشی اعلام نمود نتایج مطالعات صورت گرفته بر روی ۹۰۰ شرکت برتر جهان نشان داده است میزان بدهی شمار زیادی از شرکت ها در سرتاسر جهان امسال میلادی با افزایش ۱۲ درصدی به حدود ۹.۵ تریلیون دلار رسیده است. بر طبق این گزارش افزایش بدهی شرکت های تجاری با هدف افزایش منابع مالی جهت مقابله با بیماری مرگبار کرونا صورت گرفته است.

گفتنی است میزان بدهی شماری از شرکت های بزرگ جهان هم پارسال میلادی به جهت اجرای طرح هایی مانند ادغام و مالکیت حدود ۸ درصد افزایش پیدا کرد، ولی بدهی های جدید سالجاری با قبل کاملا متفاوت می باشد و هدف اصلی آن تاب آوری در شرایط بحران مرگبار کرونا است.
در میان شرکتهای مختلف در جهان که بیشترین بدهی را ثبت کرده است، آمریکا در بالای جدول قرار دارد. میزان بدهی شرکت های آمریکایی حدود ۳.۹ تریلیون دلار برآورد شده است که این رقم نیمی از بدهی شرکتی جهان را به خود اختصاص می دهد. بعد از آمریکا، آلمان با ۷۶۲ میلیارد دلار بدهی از نظر میزان بدهی در جایگاه دوم در جهان قرار می گیرد.
سازمان بین المللی پول هم گزارش «چشم انداز اقتصادی ۲۰۲۰»، بر این باور است امسال میلادی میزان بهبود اقتصادی در جهان «جزیی» است. این نهاد مالی بین المللی همینطور میزان رشد اقتصادی جهان را ۸.۵ درصد برآورد کرده است که به جهت بروز ابهام در آینده اقتصاد جهانی این رقم امکان دارد کمتر هم باشد.
از دیگر سو، کمیسیون اروپا هم اعتقاد دارد شیوع بیماری مرگبار کرونا سبب بروز سخت ترین شوک اقتصادی به کشورهای اروپایی از زمان «رکود بزرگ» در دهه ۱۹۳۰ میلادی شده است.
بر اساس پیش بینی این کمیسیون اقتصاد حوزه یورو هم با کاهش ۷.۵ درصدی و یا شاید حتی بیشترروبرو شود.
گفتنی است در بین کشورهای اروپایی، اسپانیا، یونان، ایتالیا و پرتغال که اقتصاد صدمه پذیری دارند با بیشترین بحران روبرو خواهند شد.


1399/04/23
20:37:17
5.0 / 5
2370
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی