Niazgah نیازگاه

برقراری استعلام الكترونیك بین سازمان های ثبت اسناد و بورس

برقراری استعلام الكترونیك بین سازمان های ثبت اسناد و بورس

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از الكترونیكی شدن استعلام ها بین این سازمان و سازمان بورس بر مبنای تفاهم نامه امضا شده اطلاع داد.


به گزارش روز شنبه قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان در مراسم انعقاد تفاهم نامه سازمان ثبت و سازمان بورس با تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: این تفاهم نامه در اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جهش تولید و در اجرای تاکیدات ریاست قوه قضاییه است و بعنوان یکی از محورهای تحول در قوه قضاییه خویش را موظف به پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی میدانیم و موظف هستیم با هر دستگاهی که در جهت اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از تولید حرکت می کند حمایت نماییم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: بازار سرمایه نقش مهمی در تولید دارد. بر این اساس تفاهم نامه ای که منعقد شد خدمت رسانی به مردم تسریع و تسهیل می شود و همینطور به سرعت و بهبود فضای کسب و کار هم کمک می نماید. از گذشته با سازمان بورس و اوراق بهادار همکاری داشته ایم. در گذشته خیلی از همکاری ها به صورت دستی و سنتی انجام می شد که امروز با بهره گیری از تکنولوژی های جدید هم شاهد تسریع امور، کاهش هزینه ها و هم مقابله با فسادهستیم.
خداییان افزود: بر طبق این تفاهم نامه تمام استعلام ها میان این دو سازمان که بیشتر از ۱۶۰خدمت را در برمی گیرد به صورت الکترونیکی انجام می شود. این تفاهم نامه سبب می شود افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند با سهولت و سرعت بیشتری کار خویش را انجام دهند. بر طبق این تفاهم نامه یک پنجره واحد میان دو سازمان ایجاد کردیم که افراد بدون رفتن به سازمان تمام خدمات خویش را به صورت کامل دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: با اجرای این تفاهم نامه زمینه برگزاری مجامع به صورت الکترونیک فراهم می شود و تصمیمات در آن اتخاذ می شود و احتیاج به حضور افراد در یک محل نیست. با اجرای این تفاهم نامه یک بانک اطلاعاتی و طبقه بندی اشخاص حقوقی در رابطه با بازار سرمایه بر اساس خوشه و گروه صورت می گیرد و به بهبود فضای کسب و کار جامعه و شاخصهای جهانی بسیار اثرگذار خواهد بود. این تفاهم نامه با هدف پشتیبانی از کارهای مولد اقتصادی و جهش تولید، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به عموم مردم و بنگاه های اقتصادی و ارائه خدمات مشترک و انجام وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جهت بهبود فضای کسب و کار اشخاص حقوقی و در رابطه با بازار سرمایه و تسهیل در اجرای قانون و همینطور ارتقای بهره وری در ارائه خدمات مشترک از راه بکارگیری تکنولوژی های جدید در جهت الکترونیکی کردن فرآیندهای سازمانی منعقد شد.
حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس و بهادار هم در این مراسم اظهار داشت: این تفاهم نامه به تسریع و سرعت اجرای اصل ۴۴ کمک می نماید و یک قدم بسیار مهم برای سهولت کسب و کار است. در یکی دو سال گذشته شاهد اتفاقات بسیار خوبی در بازار سرمایه بوده ایم.
وی اضافه کرد: در سال قبل ۸۲۰ هزار کد معاملاتی در بورس به ثبت رسید که این عدد در سه ماهه ابتدای سالجاری به یک میلیون و پانصد هزار رسیده است که این نشان از افزایش سرمایه گذاران در بازار سرمایه دارد.
در این تفاهم نامه آمده است: در جهت تکلیف ماده ۶۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مقرر شد سازمان بورس و اوراق بهادار استاندارد های لازم را برای ایجاد زیرساخت های اجرایی در بازار سرمایه همچون ساماندهی ابزار متناسب با برگزاری مجامع الکترونیک را با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور مبادله با سامانه جامع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری فراهم آورد.
در ادامه این تفاهم نامه تاکید شده است: به منظور بهبود فضای کسب و کار و همینطور کاهش مراجعات حضوری و ایجاد پنجره واحد در جهت سهولت و در دسترس بودن ارائه و تسهیل و تسریع در ارائه خدمات ثبتی به متقاضیان بازار سرمایه مقرر شد سازمان بورس و اوراق بهادار با تهیه زیر ساخت شامل فضای اداری و طراحی و تولید سامانه های لازم، نسبت به استقرار پیشخوان اختصاصی ارائه خدمات مشترک فیزیکی و الکترونیکی مستقر در بورس و اوراق بهادار اقدامات لازم را با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عمل آورد. همینطور با تشخیص سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور ایجاد سوابق یکسان و ایجاد پرونده الکترونیک با اقلام داده ای استاندار شده از راه داده آمایی و اسکن پرونده های مشمول مقررات فوق الاشعار، همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عمل آید.
در این تفاهم نامه تاکید شده است: به منظور ساماندهی اشخاص حقوقی مشمول تکالیف مشترک قانونی جهت ارتباط با سامانه جامع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مقرر شد سازمان بورس و اوراق بهادار با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به تشکیل بانک اطلاعاتی و طبقه بندی اشخاص حقوقی در رابطه با بازار سرمایه بر اساس خوشه و گروه همکاری کند.
آیین امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف بهینه سازی اجرای تکالیف قانونی مشترک دو دستگاه از راه بکارگیری فناوری نوین عصر امروز شنبه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار گردید.منبع:

1399/04/07
21:06:01
5.0 / 5
2212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی