Niazgah نیازگاه

بورس آمریكا صعودی شد

بورس آمریكا صعودی شد

نیازگاه: برخلاف بورس های اروپایی، بورس آمریكا به مدار صعودی بازگشت.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، تنش ها بین چین و آمریکا کماکان رو به افزایش است. دولت آمریکا اعلام نمود با درخواست طرف چینی برای افزایش مجوز پروازهای مسافری به آمریکا مخالفت کرده است. هم اکنون چین تنها می تواند هر هفته یک پرواز مسافری به خاک آمریکا داشته باشد. از جانب دیگر ترامپ لایحه تحریم شماری از مقامات چینی را به بهانه نقض حقوق بشر مسلمانان اویغور امضا کرد.
علاوه بر آمریکا برخی دیگر از متحدان این کشور نیز در حال اتخاذ رویکرد سخت گیرانه تری در قبال چین هستند. دولت انگلیس اعلام نمود قوانین سرمایه گذاری خارجی را با هدف مقابله با آنچه "خرید سهام شرکت های فعال در حوزه های امنیتی و حساس توسط اتباع خارجی" خوانده است، تغییر می دهد که به عقیده کارشناسان اصلی ترین هدف این قانون چین خواهد بود. پیش تر نیز استرالیا و کانادا از اعمال محدودیت های مشابه آگاهی داده بودند که سرمایه گذاران چینی را بیش از سایرین تحت تاثیر قرار خواهد داد.
اظهارات اخیر مقامات فدرال رزرو موجب تشدید نگرانی ها از طولانی تر شدن روند احیای رشد اقتصادی شده است: اریک روزنگرین، مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در بوستون اظهار داشت: باتوجه به کاهش نیافتن محسوس سرعت رشد شیوع ویروس، احیانا مجبور به تعطیلی بیشتر کسب و کارها خواهیم بود. کاهش مصارف خانوارها و سرمایه گذاری ها نیز بیش از آن بوده است که ظرف مدت کوتاهی جبران شود.
نیل کاشکاری، مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس نیز اظهار داشت: اگر سرعت شیوع ویروس کاسته نشود شاهد قطع روند اشتغال زایی مثبت خواهیم بود. متاسفانه طبق سناریوی من احیانا در پاییز امسال شاهد بروز موج دوم شیوع ویروس کرونا خواهیم بود و در این صورت نرخ بیکاری باردیگر بالا خواهد رفت.
این در حالیست که جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز چند روز پیش در گزارشی به کنگره آگهی داده بود که میلیون ها نفر ممکنست کماکان بدون کار باقی بمانند.
روند مبتلاشدن به کرونا در بعضی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها باردیگر حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این وجود بنظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده کارهای اقتصادی را ادامه دهند.
تابحال بیش از ۹ میلیون و ۱۸۸هزار و ۳۶۳ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۷۴ هزار و ۳۳۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۲۲ هزار و ۶۱۰ نفر، برزیل با ۵۱ هزار و ۴۰۷ نفر، انگلیس با ۴۲ هزار و ۶۴۷ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۶۵۷ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۶۶۳ نفر بوده است.
بااینکه بانکهای مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در آمریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است. در انگلیس بانک مرکزی این کشور اعلام نمود حدود ۱۲۰ میلیارد دلار جریان نقدینگی به بازارهای مالی تزریق خواهدنمود تا بدین ترتیب میزان این تزریق نقدینگی از شروع بحران کرونا تابحال به حدود یک تریلیون دلار رسیده باشد.
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا آگهی داده است اقتصاد اروپا با یک ریزش محسوس روبروست. وی در جریان یک کنفرانس ویدیوئی با سران اتحادیه اروپا اظهار داشت: پیش بینی بانک مرکزی اروپا این است که با یک سقوط دراماتیک اقتصادی مواجهیم.
استفان اینس - تحلیل گر بازار در موسسه "اکسی تریدر"- اظهار داشت: معامله گران با نگرانی به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان نگاه می کنند و اینکه دولت ها در مواجهه با این اتفاق چه تصمیمی بگیرند خیلی برای بازارها اهمیت دارد. هر چند فعلا احتمال برقراری فاز دوم قرنطینه های سراسری بسیار کم است اما اگر این اتفاق بیافتد با دور تازه ای از ریزش شاخص ها مواجه می شویم.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۲۴.۹۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۵ درصد افزایش تا سطح ۳۱۱۷.۷۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۱۱ درصد افزایش در سطح ۱۰ هزار و ۵۶.۴۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مساله برگزیت کماکان در مرکز توجه معامله گران اروپایی قرار دارد. کابینه انگلیس اعلام نموده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع تر به جمع بندی بر سر شکل روابط آینده خود با اتحادیه اروپا برسد. هم چنین گاردین گزارش کرده است بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مقرر است گفت وگویی ویدیوئی با سران بعضی از کشورهای اروپایی برای شکستن بن بست مذاکرات برگزیت داشته باشد.
از طرف دیگر بنظر می رسد گره تازه ای در امضای پیمان تجارت آزاد بین انگلیس و آمریکا نیز پیش آمده است. رابرت لایت هایزر- وزیر بازرگانی آمریکا - با اشاره به اختلافات دو طرف بر سر مسائل کشاورزی گفته است تا زمان حل نشدن این مساله امکان امضای پیمان تجارت آزاد وجود نخواهد داشت.
گوین گیدز - کارشناس بازار سرمایه در موسسه "ریموند جیمز"- اظهار داشت: خیلی از معامله گران به این نتیجه رسیده اند که باید خودرا برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتیکه بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند، شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۷۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۴۴.۶۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۵۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۲۶۲.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۶۲ درصدی در سطح ۴۹۴۸.۷۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۹۲ درصد پایین رفت و به ۷۳۴۵.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۸۷ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۵۷۴.۱۵ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۰۲.۱۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۱۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۱۰۹.۸۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۴ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۹۳۶.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۶ درصد افزایش به ۴۰.۴۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲ درصدی به ازای ۴۲.۸۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۲.۸۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۱۸ درصدی به ازای ۱۷.۹۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/04/03
15:29:17
5.0 / 5
2448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی