Niazgah نیازگاه

خسارت دو میلیارد تومانی كرونا به تالارهای پذیرایی

خسارت دو میلیارد تومانی كرونا به تالارهای پذیرایی

به گزارش نیازگاه تالارهای پذیرایی همچنان در تعطیلی به سر می برند كه به قول رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس، این تعطیلی خسارت حدود دو میلیارد تومانی به تالارها تحمیل كرده و ۵۰ درصد آنها را به مرز تعطیلی و ورشكستگی كشانده است.


تالارهای پذیرایی جزو نخستین صنوفی بودند که بعد از اعلام فراگیر شدن کرونا، مهر تعطیلی بر درب های آنها زده شد و جزو آخرین صنوفی هم محسوب می شوند که بعد از چهارماه، هنوز صندلی آنها خاک می خورد.
در روزهای اخیر فعالیت خیلی از واحدها شامل رستوران‎ها و قهوه خانه های سنتی با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز اعلام شده است، اما تالارهای پذیرایی همچنان در تعطیلی به سر می برند که به قول رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس، این تعطیلی خسارت حدود دو میلیارد تومانی به تالارها تحمیل کرده و ۵۰ درصد آنها را به مرز تعطیلی و ورشکستگی کشانده است.
«خسرو ابراهیمی نیا» در این حوزه به خبرنگار اقتصادی ایرنا توضیح می دهد: از زمان مطرح شدن مبحث کرونا یعنی بهمن ماه، مردم خیلی از مراسم های خویش را کنسل می کردند و الان حدود ۶ ماه است که این صنف در تعطیلی به سر می برد.
وی با اشاره به هزینه های این صنف همچون پس دادن مبلغ قرارداد در صورت لغو مراسم ها اظهار نمود: خسارت این واحدهای صنفی در تاریخ کسب وکارشان بی سابقه است. تالارها با عنایت به رکود در سال ۹۸، انتظار داشتند بخشی از خسارت آنها در ماه های رجب و شعبان جبران شود که عملا این اتفاق نیفتاد و خسارت ها بیشتر شد.
خسارت ماهانه ۲۰۰ میلیون تومانی!
نایب رئیس اتاق اصناف تهران خسارت ماهانه تالارهای پذیرایی را بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان ارزیابی کرد و اظهار داشت: واحدهای صنفی در طول این ۶ ماه رقمی حدود ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان ضرر کرده اند که شامل اجاره، وسایل، تعهدات پرداخت شده به مردم و... می شود.
ابراهیمی نیا با اشاره به برگزاری مراسم ها در منازل خاطرنشان کرد: حالا مردم مراسم هایشان را در منازل یا مکان های غیر رسمی و بیرون از شهر تهران انجام می دهند که بسیار خطرناک بوده و خطر مبتلا شدن را افزایش می دهد؛ چون که در صورت برگزاری این مراسم ها در تالارها می توان از رعایت پروتکل هایی مانند فاصله اجتماعی، سلامت مواد غذایی، پرسنل و... اطمینان خاطر داشت.
درخواست بازگشایی تالارها با رعایت پروتکل های بهداشتی
وی با تاکید بر اینکه اتحادیه تابع تصمیمات ستاد کرونا خواهد بود، اظهار داشت: پیشنهاد ما به ستاد کرونا این است که پروتکل هایی را برای بازگشایی تالارها ابلاغ کنند، مثل اینکه دستور داده شود تالارها با نصف ظرفیت مبادرت به پذیرش میهمان کنند تا فاصله گذاری اجتماعی هم رعایت شود.
رییس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس نسبت به ورشکستگی بیشتر تالارها اخطار داد و اظهار داشت: ۵۰ درصد واحدها ورشکسته شده و تعطیل کرده اند و بلاتکلیفی در بازگشایی آنها، ضمن بوجود آوردن خطراتی برای سلامت مردم منجر به تحمیل خسارات جبران ناپذیر به واحدهای این صنف می شود.
ابراهیمی نیا تصریح کرد که در صورت بازگشایی تالارها، اتحادیه ضامن اجرای پروتکل های تعیین شده خواهد بود.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، چندی قبل «سرهنگ نادرمرادی»، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اظهار داشته بود: تالارها هم همانند سایر صنوف که بازگشایی شدند، می توانند بزودی و بعد از تصویب ستاد ملی کرونا و دریافت مجوز و پروتکل های بهداشتی فعالیت خویش را شروع کنند.
این در حالی است که در صحبت های امروز (شنبه) رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نشانه ای از بازگشایی تالارهای پذیرایی در ایام پیش رو دیده نمی شود؛ روحانی در این نشست گفته است: مردم باید در زمینه برگزاری اجتماعات مانند عروسی، عزا و تجمع های طایفه ای و قبیله ای تا مدت زیادی رعایت کرده و از برگزاری این مراسم ها اجتناب کنند و این روند تا زمانی که بخش بهداشت و درمان کشور تایید کند، باید ادامه داشته باشد.


1399/03/17
14:04:21
5.0 / 5
2341
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی