Niazgah نیازگاه

برنامه وزارت صمت جهت راه اندازی 25 واحد فرآوری مواد معدنی

برنامه وزارت صمت جهت راه اندازی 25 واحد فرآوری مواد معدنی

به گزارش نیازگاه ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سال جهش تولید با هدف پیشگیری از خام فروشی، راه اندازی ۲۵ واحد فرآوری مواد معدنی را هدفگذاری كرده ایم.


داریوش اسماعیلی در بازدید از مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد، بخش معدن و صنایع معدنی را از بخش های مهم و دارای ظرفیت برای تحقق شعار جهش تولید در سال ۹۹ دانست و اضافه کرد: بر همین اساس، هدفگذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی استخراج و بهره برداری و همینطور توسعه صنایع معدنی را در این سال در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص اینکه 'بخش معدن می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود' کاملا کارشناسی و فنی و راهگشا است و می کوشیم تا بخشی از نقدینگی موجود در جامعه جذب بخش معدن و صنایع معدنی شود تا شاهد رشد این حوزه باشیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تولید در صورتی دوام خواهد آورد که مبنای آن صادرات باشد و برای صادرات هم رقبایی داریم که برای موفقیت در این حوزه باید واحدهای تحقیق و توسعه را در کنار واحدهای تولیدی خود داشته باشیم.
اسماعیلی تصریح کرد: با وجود نیروهای متخصص داخلی و ظرفیت های موجود، زمینه رشد کشور فراهم است.
او اظهار داشت: با عنایت به این مهم که منابع معدنی تجدیدناپذیر هستند و باید برای آینده کشور حفظ شوند، لزوم دارد تا نحوه برداشت و استفاده از آنها مدیریت شود و برنامه ریزی در این حوزه بر این مبناست که فرآیندهایی همچون استخراج و اکتشاف اصلاح شده و نظام نامه ها و شیوه نامه های جدید در بخش های مختلف معدن تدوین گردد.
وی، با اشاره به استراتژی و اولویت وزارت صمت در پیشگیری از خام فروشی اضافه کرد: فرآوری مواد معدنی سبب پیشگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، تولید و اشتغال بیشتر، رشد و توسعه ی صنایع پایین دستی، توسعه منطقه ای و جهش تولید خواهد شد.
فیروزآباد ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را تأمین خواهد کرد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم اظهار داشت: مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد توان تأمین ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را خواهد داشت.
حمید رضا ایزدی اضافه کرد: این مجتمع با داشتن ۶ معدن سنگ آهک و نمک، بعنوان بزرگترین کارخانه کربنات سدیم کشور ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن کربنات را دارد که در صورت تکمیل، نیاز مصرفی کربنات سدیم کشور تأمین و زمینه صادرات فراهم هم خواهد شد.
بیشترین مصرف کربنات سدیم در صنایع شیشه سازی، بلور، صنایع بهداشتی و شوینده، آرایشی، بهداشتی و صنایع نساجی و دباغی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و صنایع شیمیایی است.
وی ادامه داد: مجتمع کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد که با اعتباری افزون بر یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان در حال ساخت است از پروژه های قابل افتتاح در سال ۹۹ است که با بهره برداری کامل و تأمین آب مورد نیاز آن، برای سه هزار نفر به شکل مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد نمود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، در مورد راهکارهای تحقق جهش تولید در این استان هم اظهار داشت: پشتیبانی از تولیدات صادرات محور، برنامه ریزی و تشویق واحدهای صنعتی به تولید محصولات متنوع و برنامه ریزی و ایجاد شرایط برای افزایش ظرفیت و توسعه واحدهایی که محصولاتی با قابلیت رقابت پذیری داخلی و همینطور بازارهای صادراتی دارند و هم اکنون نیمه فعال می باشند همچون برنامه های این سازمان برای تحقق شعار سال است.
شهرستان فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد.


1399/03/02
22:42:01
5.0 / 5
2365
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی