Niazgah نیازگاه

مسكن چگونه به اشتغالزایی و رشد اقتصادی كمك می كند؟

مسكن چگونه به اشتغالزایی و رشد اقتصادی كمك می كند؟

به گزارش نیازگاه یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه مسكن ظرفیت زیادی برای كمك به اقتصاد كشور دارد، اظهار داشت: با ساخت ۲۰۰ هزار مسكن روستایی معادل ۴۰۰ هزار شغل پایدار ایجاد می شود و از آنجاكه معادل ۲۰ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی مربوط به مسكن می باشد، طرح مسكن مهر با هدایت اعتباری و افزایش پایه پولی سبب جبران كاهش درآمدهای نفتی در رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و تولید ناخالص داخلی شده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، محمد هادی سلیمی زاده با اشاره به اینكه بخش مسكن ظرفیت زیادی برای كمك به اقتصاد كشور دارد، اظهار نمود: در این حوزه، مسكن روستایی با بافت قدیمی به علت صدمه هایی كه در اثر سیل و وقایع طبیعی می بیند، اهمیت زیادی دارد و بدین منظور مشكلات افراد ساكن در روستا را بیشتر می كند.
وی افزود: هم اكنون معادل ۵.۵ میلیون مسكن روستایی داریم كه تعداد خانوارها در این مناطق به علت اینكه دو خانواده در یك خانه زندگی می كنند، نسبت به تعداد خانه ها بیشتر است. همچنین، بیشتر از سه میلیون مسكن فرسوده در روستاها وجود دارد و طبق قانون اساسی داشتن مسكن یكی از حقوق اساسی هر انسانی است.

ترمیم ۷ درصدی مسكن روستایی در سال های ۹۴ تا ۹۷
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: در سال های مختلف، دولت ها كوشیده اند بافت های فرسوده در روستاها را اصلاح كنند؛ بگونه ای كه در سال های ۷۴ تا ۸۴ حدود دو درصد از آن میزانی كه در این حوزه نیاز بوده اصلاح شده و در سال های ۸۴ تا ۹۴ توجه بیشتری به حوزه مسكن شده است. همینطور در سال های ۹۴ تا ۹۷ اصلاحات بیشتری در این حوزه صورت گرفته است؛ بگونه ای كه معادل هفت درصد از بافت های فرسوده ترمیم شده است.

الزام ساخت ۲۰۰ هزار مسكن روستایی در سال جاری
وی كه در برنامه پایش حاضر شده بود، با اشاره به اینكه سال جاری تعیین شده تا ۲۰۰ هزار تا مسكن روستایی ساخته شود، اظهار داشت: ساخت این تعداد مسكن با هزینه ۴۰ میلیون تومانی برآورده می شود كه در مجموع معادل 8000 میلیارد تومان به منابع مالی احتیاج دارد و مشكلی برای تأمین مالی آن وجود ندارد، بلكه این مورد به یك همت كافی احتیاج دارد تا دیگر روستائیان در اثر سیل و حوادث طبیعی در بخش مسكن گرفتار مشكل نشوند.

اشتغال ۴۰۰ هزار نفری با ساخت ۲۰۰ هزار مسكن روستایی
به قول این كارشناس اقتصادی، هر ۱۰۰ متری كه ساخته شود به صورت پایدار دو شغل مستقیم بوجود می آورد و اگر همین ۲۰۰ هزار مسكن روستایی ساخته شود، معادل ۴۰۰ هزار شغل در سال ایجاد می شود. همچینن از آنجاكه معادل ۲۰ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی مربوط به مسكن می باشد، این حوزه سبب شد در سال های تحریم نفتی، رشد اقتصادی كاهش نیابد، چونكه طرح مسكن مهر با هدایت اعتباری و افزایش پایه پولی، این كاهش درآمدهای نفتی را جبران كرد و اشتغال و تولید ناخالص داخلی را توسعه داد.

تحقق ۴۰ درصدی سرمایه ناخالص با مسكن
سلیمی زاده در انتها تصریح كرد: معادل ۴۰ درصد از سرمایه ناخالصی كه دنبال آن هستیم، بخشی از آن در حوزه مسكن می تواند محقق شود. همینطور اگر این حوزه كه معادل پنج تا شش درصد تورم كشور مربوط به آن است، كنترل شود و تقاضای زیادی كه در این عرصه از جانب مردم وجود دارد را می توان از این حوزه مولد در جهت توسعه بهره برد.1398/11/24
02:04:51
5.0 / 5
4429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی