Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور:

تدوین دو هزار استاندارد آموزشی جدید را در دستور كار داریم

تدوین دو هزار استاندارد آموزشی جدید را در دستور كار داریم

نیازگاه: ایسنا/البرز رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور با تاكید بر منزلت مربیان در مهارت آموزی و توانمند سازی جامعه اظهار داشت: هویت سازمان فنی و حرفه ای برگرفته از نقش مربیان در تربیت نیروهای بامهارت است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، علی اوسط هاشمی ظهر امروز در اولین جلسه هم اندیشی معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور با نماینده مربیان سراسر كشور كه در مركز تربیت مربی در شهر كرج برگزار شد، اظهار نمود: هر آنچه امروز در این نشست بعنوان مشكل مطرح شد؛ حاصل انباشت مشكلات تاریخ چندساله فعالیت سازمان فنی و حرفه ای است كه تلاش می نماییم با تعامل با مشكلات رده بالای كشوری حل شوند.
معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور با اشاره به اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای در شكوفایی استعدادهای كشور اضافه كرد: باید بیشتر از گذشته به برگزاری دوره آموزشی هزار و ۸۰۰ ساعته توجه كرد چون برند این سازمان تربیت كارآموزانی است كه پس از اتمام این دوره در بازار كار حرف های جدی برای گفتن دارند.
وی با اشاره به اینكه بخشی از وظیفه توانمندسازی و مهارت آموزی افراد جامعه به عهده سازمان فنی و حرفه ای است؛ توضیح داد: باید بقیه سایر سازمان ها هم سهم خویش را در این عرصه بپذیرند.
وی با اشاره به اینكه قبول داریم دریافتی مربیان سازمان كم است؛ افزود: پرداختی حقوق در سازمان فنی و حرفه ای به یقین ضعیف و خارج از عدالت است و تلاش می نماییم این وضعیت بهبود پیدا كند ولی نباید فراموش نماییم شرایط كلی دولت مناسب نمی باشد.
اوسط هاشمی با اشاره به اینكه باید محصولات فنی و حرفه ای در بازار خریدار داشته باشد، توضیح داد: دو سوم پرسنل ما در سازمان فنی و حرفه كشور در بخش اداری هستند با برنامه ریزی میل و رغبت حضور آنها در عرصه آموزش بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه تدوین دو هزار استاندارد برای افزوده شدن به ۵ هزار و ۴۰۰ استاندارد قبلی سازمان فنی و حرفه ای در دستور كار است، اضافه كرد: اما صرفا استاندارد سازی كافی نیست و تربیت مربیان بر طبق استاندارسازی و تحول الگوی روش تدریس مهم می باشد و در نتیجه اینها به یقین تغییر در بازار كار خویش را می بینیم.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور با اشاره به اهمیت ورود به بحث پروژه محوری اظهار داشت: با تغییراتی كه خواهیم داشت تغییر در قیمت كار خود در بازار را خواهیم داشت، بالا بردن سازمان فنی و حرفه ای و افزایش سطح توجه به مربیان ما مهم می باشد.
وی با اشاره به اینكه امروز به صورت سالانه حدود ۴۰درصد كارآموزان سازمان فنی و حرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند، اظهار داشت: این نشان از اعتبار و ارزش آموزش های سازمان فنی و حرفه است؛ ما خویش را محدود به مخاطبان خاص نمی نماییم، اعتبار خویش را به حراج نمی گذاریم و به كاری می اندیشیم كه اعتبار سازمان فنی و حرفه ای را افزایش دهد.
اوسط هاشمی اشاره كرد: طرح ارتقای نظام مربیان برای بروز كردن آموزش ها مهم می باشد، باید سنجش را جدی گرفت و نباید صدور گواهی نامه فنی و حرفه ای را سبك شمرد.
وی با اشاره به تحقیقات تولیدات و محصولات آموزشی بعنوان مبنای محاسبه كار اضافه كرد: بانك ملی مربیان بخصوص در حوزه مهارت محور مهم می باشد، تسهیل گری و روان سازی و صیانت از ارزش های معنوی كار هم اهمیت دارد، اساس و توسعه كشور در توزیع اختیارات و نه در تمركز اختیارات است، ما باید منطقه ای و بخشی كار نماییم.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور اظهار داشت: ۷ استان كشور در منطقه آزاد هستند اما كار مهمی در این نقاط صورت نگرفته است، در استان هایی مانند كرمانشاه، كردستان و یا خوزستان پایه مهارت ضعیف است و در مقابل نرخ بیكاری بالایی دارند.
وی تصریح كرد: ۸ استان كشور از نظر صنعتی وضع بهتری نسبت به دیگر استان ها دارند ازاین رو باید در این نقاط به دنبال رابطه بیشتر با صنعت باشیم.
وی اظهار داشت: در كشور ۴ میلیون كشاورز داریم اما اینكه چقدر مهارت را به سمت آنها برده و چه میزان حرف در حوزه كشاورزی، دامداری، آبزیان و یا باغات داریم مهم می باشد، باید به وسعت دارایی و ثروت كشور فكر نماییم، اندیشیدن به اقتصاد سبز و مهارت سبز مهم می باشد، باید شركت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها را به سمت سازمان فنی و حرفه ای سوق دهیم.
اوسط هاشمی بیان نمود: تشكیل شورای مربیان و كارشناسان در استان های مختلف در دستور كار است و در كنار آن هر استان حداقل سه نفر را برای ارتباط با رئیس سازمان فنی و حرفه ای و دیگر مسؤلان كشوری این سازمان انتخاب خواهند كرد.
وی با اشاره به اینكه آموزش شهروندان بیگانه در كشور و پرداخت هزینه آن با كمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنگان در ایران است، اظهار داشت: دو میلیون اتباع افغانی در ایران هستند به یقین مهارت آموزی افرادی از این اتباع كارگاه ها و مراكز آموزش فنی و حرفه ای از اینكه بدون مهارت در كشورمان باشند بهتر است اما به یقین آموزش مهارت به افراد دارای ملیت ایرانی در اولویت است.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور با بیان این كه اگر در مهارت ضعف داشته باشیم نقاطی آموزش محور را در خارج از سازمان در نظر می گیریم، عنوان كرد: نمی خواهیم آنچه بر سر دانش نامه های دانشگاهی آمده است بر سر مدارك فنی و حرفه ای بیاید.
وی با اشاره به اینكه امروز معادل سازی در دریافت مدرك یك لزوم مورد توجه است، اضافه كرد: در حوزه مهارت هم در چارچوب شورایعالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی باید این موارد را در سازمان فنی و حرفه ای كشور دنبال نماییم.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، علی اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران هم اظهار نمود: سرمایه معنوی ما در سازمان نوع نقش آفرینی مربیان فنی و حرفه ای است و می توانتد وزنی را در جامعه شكل داده و زمینه ساز اشتیاق، تمایل و حضور مردم در كارگاه های آموزشی باشند.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه جایگاه مربیان فنی و حرفه ای را در حوزه آموزش آن طور كه باید و شاید دیدت نشده است، اظهار داشت: این در انگیزه آنها اثر سوء گذاشته و میل به خروج آنها از سازمان فنی و حرفه ای را ارتقاء داده است، البته در شرایطی كه كشور در اوج تقاضا برای اشتغال مواجه می باشد ما نباید اشتغال را را محدود به حضور در مراكز اداری و حكومتی نماییم، به اشتغال در نراكز مختلف می اندیشیم كه با حضور در بازار و تقاضا محوری ارتباط دارد، در این میان كاهش ساعت آموزشی مربیان و ارتقای مهارت آنها بر مبنای تكنولوژی و تقاضای بازار مهم می باشد.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای كشور اظهار داشت: زمانی كه تمامی كارآفرینان، مراكز بزرگ صنعتی، اصناف و... در مشاغل مختلف به توانمندی سازمان فنی و حرفه ای نائل شوند شاهد افزایش تقاضا و در كنار آن مشاركت در بخش خصوصی هستیم كه به بیشتر شدن سطح اشتغال منجر می شود كه دغدغه جوانان و خانواده های آنها است.
وی در بخش دیگری در مورد برنامه های فنی و حرفه ای برای ایجاد دوره آموزشی مهارتی جدید بر اثر نیاز روز كشور اظهار داشت: حالا تدوین دو هزار استاندارد آموزشی جدید را در دستور كار داریم كه منطبق بر مشاغل جدید حاصل از دانش بنیان، فناوری نانو، هوافضا، تكنولوژی استفاده از پهپادها و... است و در این میان تربیت مربیان جدید و بكارگیری تجهیزات روز مهم می باشد.
اوسط هاشمی در پاسخ به اینكه آیا برگزاری رشته های جدید برلی شهروندان بیگانه هم مدنظر است، بیان نمود: ما كشوری هستیم كه با ۱۵ كشور همسایگی داریم و با ایران در یك حوزه جغرافیای فرهنگی هستند و ارتباط ما با آنها و دفاع از حقوقشان در شرایط بحرانی ایجاب می كنند كه نسبت به آنها بی تفاوت نباشیم.
وی تصریح كرد: در ۴ تا ۵ استان كشور كه بیشترین تجمع و حضور اتباع خارجی را داریم در چارچوب قراردادی كه با كمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنگان در ایران و همینطور وزارت كشور بسته ایم به این شهروندان بیگانه هم خدمات آموزشی توسط فنی و حرفه ای را عرضه می دهیم و هزینه آموزش این قشر از شهروندان بیگانه هم توسط این كمیساریای عالی پرداخت می شود.1398/11/15
23:40:34
5.0 / 5
4614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی