Niazgah نیازگاه
عضو اتاق بازرگانی ایران:

وزارتخانه ها خریدهای تضمینی خویش را از بورس انجام دهند

وزارتخانه ها خریدهای تضمینی خویش را از بورس انجام دهند

به گزارش نیازگاه عضو كمیسیون كشاورزی اتاق ایران اعتقاد دارد اگر وزارتخانه ها كلیه خریدهای خارجی و تضمینی خویش را از كانال بورس انجام دهند، آن زمان اقتصاد كشور شفاف خواهد شد.


غلامعلی فارغی امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: وقتی تمام خرید و فروش های داخلی و خارجی از راه مزایده ها و مناقصه های محدود در داخل انجام می شود و خرید اینترنتی در بازار ساماندهی نمی گردد، طبیعی است كه اقتصاد شفافی نداریم اما اگر وزارتخانه ها كلیه خریدهای تضمینی و خریدهای خارجی خویش را از كانال بورس انجام دهند، آن زمان همه چیز شفاف می شود.
وی تصریح كرد: هدف بورس طبق وظیفه ذاتی آن شفاف سازی و به عبارتی شفافیت در قیمت و كشف قیمت های واقعی است و اگر محدودیتی وجود نداشته باشد، بورس كالا با كارایی بالا بعنوان یك مركز یا بازار كشف قیمت، وظیفه خویش را به خوبی در اقتصاد انجام می دهد.
فارغی با اشاره به شرایط حساس اقتصاد و ضرورت توجه به شفاف سازی فرآیندها اظهار داشت: بورس كالا می تواند در بازار داخلی و جهانی به كمك تولیدكننده و صادركننده بیاید اما این مهم مشروط به سیاست و رویكرد دولت می باشد. اگر رویكرد دولت مبتنی بر عرضه و تقاضا و از طریق درست و منطقی باشد و سیستم نقل و انتقال های مالی مانع ایجاد نكند، می توان از تولیدكنندگان و صادركنندگان حمایت كرد.
این عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه برای از بین بردن سیستم دلالی، اقتصاد باید از زیر چتر دولت بیرون برود، خاطرنشان كرد: برای دستیابی به این هدف باید نقل و انتقالات و عرضه و تقاضا به رسمیت شناخته شود و به بهانه های مختلف به بازار ورود نكنیم كه البته اثری هم در پشتیبانی از مصرف كنندگان و مردم ندارد.
وی در انتها با اشاره به اینكه حوزه كشاورزی یكی از بخش هایی است كه ورود كامل آن به بورس كالا آثار مثبتی به همراه دارد، در انتها تصریح كرد: حداقل ۳ میلیون تن كالا در مرحله اول قابلیت عرضه فیزیكی در بورس كالا را دارد و می توان شاهد حجم بالای معاملات بود. بزرگترین حسن آن قابلیت رهگیری محصولات توسط تقاضاكنندگان است و این حجم پول با شفافیت كامل در بورس كالا قابل رصد خواهد بود كه اصل اجبار به آن هم همسویی و همراهی وزارت كشاورزی است.


1398/10/27
15:48:11
5.0 / 5
4292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی