Niazgah نیازگاه
كمیسیون تلفیق تصویب كرد

تكلیف دستگاه های اجرایی برای افتتاح همه حساب های ریالی در بانك مركزی

تكلیف دستگاه های اجرایی برای افتتاح همه حساب های ریالی در بانك مركزی

نیازگاه: سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه كل كشور سال 1399 از مصوبه این كمیسیون در مورد تكلیف همه دستگاه های اجرایی برای افتتاح حساب های ریالی نزد بانك مركزی آگاهی داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، هادی قوامی در حاشیه جلسه علنی بامداد امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در یك نشست خبری با تشریح آخرین مصوبات كمیسیون تلفیق اظهار نمود: بر طبق مصوبه كمیسیون كلیه دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات كشوری مكلف هستند همه حساب های ریالی خودرا صرفا بوسیله خزانه نزد بانك مركزی افتتاح كنند. نگهداشت هرگونه حساب توسط دستگاه های مذكور در بانكی غیر از بانك مركزی در حكم تصرف در اموال عمومی است.
وی با اشاره به تعیین نحوه ی هزینه كرد ۳۰ میلیارد دلار فاینانس تصریح كرد: وزیر اقتصاد مجاز است به نمایندگی از دولت ضمانت نامه های كلی و اختصاصی مورد نیاز برای طرح ها را ظرف یك ماه صادر یا اختیار امضای آنرا به مقام ذیربط تنفیذ كند كه سرمایه گذاری سهیل شود.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: شورای اقتصاد با رعایت اولویت های برنامه ششم توسعه این تسهیلات را به طرح های بخش دولتی كه توجیه های لازم را دارند می دهند و طرح های غیردولتی، موسسات و شركت های دانش بنیان و قرارگاه خاتم الانبیا با سپردن تضمین به بانك ها می توانند از این تسهیلات استفاده كنند.
سخنگوی كمیسیون تلفیق اشاره كرد: بر طبق كمیسیون تلفیق دولت مجاز شد یك میلیارد دلار فاینانس را برای اعطای تسهیلات بوسیله بانك ها به تجهیز آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه ها و مراكز آموزشی اختصاص دهد.
وی افزود: در مصوبه دیگر دولت مجاز شد در صورت تامین سهم ۱۵ درصدی توسط شهرداری و تعهد به بازپرداخت اصل و سود دو میلیارد دلار فاینانس برای خطوط قطار شهری و طرح های كاهش آلودگی اختصاص دهد.
قوامی با ابراز امیدواری نسبت به فراهم شدن زمینه ی سرمایه گذاری با استفاده از فاینانس اظهار داشت: در مصوبه دیگر به بانكهای عامل اجازه داده شد تا سه میلیارد دلار به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و قرارگاه خاتم الانبیا:
۱- با اولویت میادین مشترك برای افزایش ضریب بازیافت مخازن، بدون انتقال مالكیت نفت و گاز،
۲ - طرح های توسعه ای و زیربنایی با مشاركت حداقل ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق كمتر توسعه یافته،
۳ - سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و غیردولتی طرح های صنایع تبدیلی و تكمیلی چغندرقند اختصاص دهد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: در مصوبه دیگر به بانكهای عامل اجازه داده می شود نسبت به اعطای تسهیلات ارزی و ریالی برای طرح های توسعه ای سازمان های توسعه ای و انواع حمل و نقل درون و برون شهری با معرفی سازمان های توسعه ای و تضمین سازمان ها و شركت های تابع ذیربط وزارتخانه اقدام نماید.
بگفته وی، در مصوبه دیگر به دولت اجازه داده شد اقدامات قانونی لازم را برای تامین سهم ۱۵ درصدی فاینانس از محل منابع صندوق توسعه انجام دهد، محاسبه كلیه منابعی كه از صندوق توسعه به ریال تبدیل می شود با نرخ نیما خواهد بود.
قوامی افزود: در مصوبه دیگر اجازه داده شد در سال ۱۳۹۹ با رعایت قوانین و مقررات ۶۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی شركت های دولتی برای اجرای طرح های دارای توجیه با اولویت شركت بازآفرینی شهری و شركت مادرتخصصی شهرهای جدید برای انجام طرح های قطارهای حومه و بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده پیرامون حرم های مطهر و مصلی تهران اختصاص پیدا كند.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی همین طور اظهار داشت: در مصوبه دیگر مقرر شد اولویت پرداخت ۵۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق دولت با پیمانكاران باشد. همین طور تمامی طلبكاران و پیمانكاران در اولویت استفاده از اوراق به فروش نرفته هستند.
سخنگوی كمیسیون تلفیق افزود: در مصوبه دیگر مقرر شد از سقف ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی حداقل ۵۰ درصد به قطار شهری و حمل و نقل شهری و ۲۵ درصد به بازآفرینی شهری بافت فرسوده پیرامون حرم های مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت عبدالعظیم حسنی و احمد بن موسی اختصاص پیدا كند.
وی افزود: در مصوبه دیگر نحوه ی بازپرداخت ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه برای طلبكاران پیش بینی و مقرر شد این اسناد به طلبكاران دستگاه های اجرایی و دانشگاه آزاد اختصاص پیدا كند.
وی از مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق در مورد اختصاص سه میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی به پیمانكاران قراردادهای بیع متقابل طرح های بالادستی نفت آگاهی داد.
قوامی افزود: در مصوبه دیگر بمنظور اجرای سیاست های پولی و مدیریت نرخ های سود در امتداد مهار بلندمدت نقدینگی و مهار تورم و در امتداد اجرای عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال وثیقه به بانك مركزی اجازه داده شد به تدریج بدهی بانك ها و موسسات اعتباری را وثیقه دار كند.
نماینده مردم اسفراین همین طور از مصوبه ای برای اختصاص حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای ابرسانی به نقاط روستایی و عشایری و اصلاح شبكه آب آگاهی داد و اظهار داشت: در مصوبه دیگر به وزارت اقتصاد اجازه داده شد پرونده های مودیان مالیات ارزش افزوده سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ كه اظهارنامه های خودرا در موعد مقرر تسلیم كردند و رسیدگی نشده مورد رسیدگی قطعی قرار دهند.
قوامی از مصوبه دیگری برای اختصاص ۹۶۷۵ میلیارد ریال به توانیر برای توسعه و نگهداری شبكه برق و تولید برق تجدید پذیر آگاهی داد.
سخنگوی كمیسیون تلفیق در بخش ابتدایی اظهارات اش از ابراز تاسف این كمیسیون نسبت به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوكراینی آگاهی داد و اظهار داشت: اعضای كمیسیون تسلیت خودرا به تمامی خانواده های داغدار ابراز كرده و خواستار پیگیری حقوق حقه آنها شدند.
او در آخر با بیان این كه احیانا بخش هزینه ای لایحه بودجه در كمیسیون تلفیق تا اختتام هفته به پایان می رسد، اظهار داشت كه پیشنهادات الحاقی نمایندگان ظرف هفته آینده مورد بررسی قرار می گیرد و تبصره های مربوط به برداشت از صندوق توسعه و هدفمندی یارانه ها نیز جمع بندی نهایی خواهد شد.
منبع:

1398/10/23
22:21:03
5.0 / 5
4215
تگهای خبر: آموزش , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی