Niazgah نیازگاه

اختتام سال سیاه بورس های جهانی

اختتام سال سیاه بورس های جهانی

نیازگاه: فاكتورهای مهم بورسی در جهان با ریزش بسته شدند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ معامله گران كماكان نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی جهان امیدوار باقی مانده اند. با عنایت به فرا رسیدن سال نو و آرامش نسبی بازارها، معاملات فعلا در حجم بسیار پایینی انجام می شود. با وجود تهدید كره شمالی به انجام آزمایش های موشكی جدید، این كشور تابحال از عملی كردن چنین تهدیدی خودداری كرده و همین مساله احتمال بازگشت كره شمالی و آمریكا به میز مذاكره را تقویت كرده است. رئیس جمهور كره جنوبی نیز گفته است در مقطع فعلی مهمترین مساله از سرگیری گفت وگوهای صلح و خلع سلاح هسته ای كره شمالی خواهد بود.
در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است كه بزودی فاز نخست توافق تجاری را به همراه ژی جین پینگ، رئیس جمهور چین امضا خواهدنمود. علاوه بر آن آمریكا با كانادا و مكزیك نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریكای شمالی موسوم به " نفتا" را امضا نموده است كه این پیمان آزاد تجاری رای موافق كنگره را نیز كسب نمود. از طرف دیگر اما اختلافات تجاری آمریكا با اروپا باردیگر شعله ور شده است و بعد از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و "تحریم پروژه نورد استریم ۲" توسط آمریكا كه مقرر است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش های بین اروپا و آمریكا شدت گرفته است.
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۶۴ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۴۶۲.۱۴ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۵۸ درصد كاهش تا سطح ۳۲۲۱.۲۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با ریزش ۰.۶۷ درصدی در سطح ۸۹۴۶ واحدی بسته شد.
معامله گران هم چنین منتظر مشخص شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا در مجلس سنا هستند. قبل تر كنگره كه اكثریت آن در اختیار دموكرات ها است ترامپ را به دو بهتان سو استفاده از قدرت و سنگ اندازی در كار كنگره مقصر دانسته و پرونده وی را برای استیضاح به سنا فرستاده است. ترامپ خواستار رسیدگی سریع به پرونده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموكرات خواستار به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارك بیشتر هستند. به نظر نمی رسد كه با عنایت به اكثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.
جان كانل، مدیر سبد دارایی در موسسه " یونایتد ادوایزرز" اظهار داشت: بازار نیاز به مدتی زمان دارد تا بتواند خودرا بازیابد. در ماه های گذشته شاهد ركوردشكنی های متوالی بودیم و الان معامله گران قسمتی از سود خودرا از بازار خارج كرده و در حال ارزیابی این مساله هستند كه كدام نمادها برای سرمایه گذاری جدید مناسب اند.
از طرف دیگر، بورس های اروپایی با وجود احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت انگلیس در جریان مذاكرات با اتحادیه اروپا، با قدرت به روند صعودی خود ادامه دادند. حالا دولت محافظه كار با عنایت به اكثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروكسل بگیرد و همین مساله احیانا موجب تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اكثریت آرا با لایحه توافق دولت این كشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یكم ژانویه موافقت كرده است. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در توئیتی وعده داده است دولت با افزایش سرمایه گذاریها در زیرساخت های این كشور، اقتصادی نیرومندتر را بنا كند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۷۶ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۸۷.۰۷ واحد بسته شد. شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با ریزش۰.۹۱ درصدی در سطح ۵۹۸۲.۲۲ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با كاهش ۰.۶۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۴۹.۰۱ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۹۱ درصد پایین رفت و به ۹۶۱۲.۶۰ واحد رسید.
از طرف دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد كاملا مشابهی داشتند تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۰.۷۶ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۵۶.۶۲ واحدی پایین رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ با ریزش ۰.۴۶ درصدی به ۲۸ هزار و ۱۸۹.۷۵ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " با صعود ۰.۰۹ درصدی در سطح ۴۰۸۵.۲۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۷ درصد كاهش و ایستادن در سطح ۶۶۸۴.۱۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها متفاوت بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۱ درصد كاهش به ۶۱.۵۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۶۸.۴۴ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۵۴ درصدی به ۱۵۲۳.۳۴ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۹۱ درصدی به ازای ۱۸.۱۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1398/10/10
12:54:19
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی