Niazgah نیازگاه

چه سرنوشتی در انتظار بازار بورس است؟

چه سرنوشتی در انتظار بازار بورس است؟

نیازگاه: یك كارشناس بازار بورس در نوشتاری با اشاره به اینكه بازار سرمایه در ایام پایانی فصل پائیز به مدار صعودی بازگشته و این اتفاق زمانی شتاب گرفت كه نرخ دلار تحت تاثیر مناقشه قیمت بنزین روند فزاینده پیدا كرد، این سوال را مطرح كرده كه سرنوشت بازار بورس ایران پس از افزایش قیمت بنزین و تب نرخ دلار چه خواهد شد؟


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در یادداشت سید حمیدرضا علوی، كارشناس بازار سرمایه آمده است: عمدتاً پرسش این است كه آیا این شتاب و تحرك در بازار بورس پس از وقایع اخیر یك اتفاق مثبت و مفید به حال اقتصاد كشور و سودمند به حال سهامداران است یا برعكس در پشت این صعود شاخص، خطرها و زیانهایی ممكنست خفته باشد؟
كارشناسان بازار سرمایه باید پاسخی روشن برای این معما بیابند كه آیا در این برهه، سهامداران به استقبال پدیده «همسویی و همپوشانی افزایش نرخ دلار با شاخص بورس» بروند یا با احتیاط با آن روبه رو شوند و حتی مدیران و بازارگردانان را به چاره اندیشی دراین زمینه وادار سازند؟
پیش از پرداختن به این پرسش ذكر این نكته لازم است كه هم اكنون یكی از كمبودهای بازار سرمایه ایران یعنی «نقدینگی» تا حد قابل توجهی در حال بهبود است و بعد از اصلاح مهرماه، اعتماد سرمایه گذاران مجدداً برای حضور در این بازار افزایش یافته است.
نكته دیگر این است كه طی روزهای اخیر به جز عامل افزایش نرخ بنزین عوامل دیگری نیز در گرم شدن فضای بورس و سبز شدن شاخص موثر واقع شد؛ فروكش كردن جنگ تجاری دو قدرت بزرگ اقتصادی (چین و آمریكا) و افزایش نرخ كامودیتی ها دو عاملی بودند كه هر كدام سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه به همراه داشت و سبب رشد خیلی از سهم های وابسته به نرخ های جهانی شدند.
اما به پرسش اصلی بحث یعنی فواید یا مضرات«همپوشانی نرخ دلار و شاخص بورس» برگردیم.
پس از شوك قیمت گذاری بنزین، این همپوشانی صورت ملموسی برای سهامداران پیدا كرد؛ به شكلی كه نرخ دلار به شكل بی سابقه در شش ماه اخیر رو به افزایش نهاد و حتی برای ساعاتی كانال ۱۴ هزار تومان را هم لمس كرد.
البته این اتفاق یعنی صدور امواج مثبت از بازار ارز به بازار سرمایه طی دو سال قبل چند بار تكرار شده بود، اما آنچه در این دوره مشهود است، مرجع تعیین كننده بازار ارز یعنی بانك مركزی سیاستش را بر مهار رشد بی رویه نرخ ارز قرار داده و حتی عدد ۱۱ هزار تومان برای دلار را به صورتی خط قرمز مشخص كرده است.
دلیلهای متقن در دست است كه پیروی شاخص بازار سرمایه از نرخ دلار یك اتفاق مثبت و سازنده برای بازار سرمایه نیست و هر گاه شاخص بورس با رنگ سبز دلار رنگین شود، در مدت زمان نه چندان دور باید به انتظار زیان سهامداران نشست، برای اینكه پدیده «رشد و تحرك» بازار سرمایه همانند دیگر حوزه های اقتصادی باید بر شالوده داده های بنیادی استوار شود. این «داده های بنیادین» همان گزارشهایی هستند كه از خروجی فعالیت واحدهای مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی و.... دریافت می نماییم.
دقیقاً خطر حبابی شدن و رشد كاذب زمانی رخ می دهد كه بازار سرمایه منقطع از سرچشمه گزارش فعالیت شركتها پیش بتازد. از همین روست كه نگارنده مكرر بر این نكته تاكید كرده است كه برای چرخه بازار سرمایه«اصلاح» یك لزوم است و لازمه یك رشد پایدار، اصلاح بموقع بازار است. (اصلاح در ترمینولوژی بورس به مفهوم بازیابی و منطقی شدن آهنگ حركت شاخص پس از یك شتاب نامتوازن است).
هم اكنون وضع موجود بازار سرمایه به این صورت است كه به جهت نقدینگی قابل توجه (كه در بالا توضیح داده شد)، تمامی مقاومتهای موجود در چارت های شاخص كل و هم وزن شكسته شده و كم كم به مقاومت های ۳۶۰ تا ۳۷۰ هزار نزدیك می شویم. در چنین مقطعی، بطور قطع بازار سرمایه نیازمند اصلاح است و هر اندازه این اتفاق دیرتر بیافتد، خطر حبابی شدن بازار بیشتر است. این قاعده بازار سرمایه است كه تاخیر در اصلاح یا اصلاح دیرهنگام و پرعمق موجب خستگی و ریزش سهامدارن جدید می شود.
خوشبختانه در منطق بازار سرمایه فرمولها و راه حلهای روشن برای جلوگیری از حبابی شدن بازار اندیشیده شده است؛ همچون این روشها در سطح كلان، «عرضه های اولیه» شركت های بزرگ است كه موجب تعمیق بازار سرمایه می شود. در سوی دیگر نقش «حقوقی های بازار» است كه باید سطح سهام شناور رو بالا ببرند تا خطر حباب قیمتی، تعادل و آرامش بازار را به هم نریزد.
در نگاه به چشم انداز بازار بورس ایران درانتها فصل پرافت و خیز پاییز ذكر پاره ای نكات ضروری است:
نخست اینكه هنوز و همچنان شرایط اقتصاد كشور، تورمی است و این وضعیت تورمی فی نفسه محرك و عامل رشد بازار سرمایه است و می توان انتظار داشت در بین مدت روند بورس همچنان صعودی باشد.
دوم؛ رفتن بازار به سمت اصلاح و قرمز شدن چراغ شاخص در ایام پیش رو نه تنها علایم نگرانی و خطر نیست بلكه منشاء بهبود بازار است، برای اینكه چنانكه اشاره شد، مكانیسم و منطق بازار سرمایه چنین حكم می كند كه از پی هر صعود شاخص، بازار برای حركت بهتر نیازمند اصلاح و تجدید قوا است.
اما شرط مهم و واجب، قرار گرفتن بازار در راه اصلاح این است كه از حالت فعلی یعنی غلبه هیجان و التهاب ارزی و تورم خارج شده و بر عوامل بنیادی متكی شود؛ یعنی همان عواملی كه در گزارش های اقتصادی ۶۰۰ شركت حاضر در بازار نمایان می شوند.
با این همه قرائن جدی از تمایل و تلاش متولیان بازار برای سوق دادن سكان بورس به سمت تغذیه از عوامل بنیادی بجای عوامل زودگذر و مقطعی مثل نرخ ارز دیده نمی گردد یا دست كم تلاش چندانی در این باب صورت نمی گیرد.
منبع:

1398/10/05
15:36:18
5.0 / 5
4277
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی