Niazgah نیازگاه

اصلاح قیمت بنزین، آب از آب بازار لوازم خانگی تكان نداد

اصلاح قیمت بنزین، آب از آب بازار لوازم خانگی تكان نداد

نیازگاه: بازار لوازم خانگی فارغ از التهاب افزایش نرخ ها به ویژه بعد از اصلاح قیمت سوخت، روزهای آرامی را سپری می كند و می توان گفت آب و آب این بازار تكان نخورده است.


در پی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از بامدادان جمعه ۲۴ آبان ماه برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی و بر طبق اطلاعیه شركت ملی پخش فراورده های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود، همین طور قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.
خبر اصلاح قیمت بنزین و تاثیر افزایش نرخ این كالای اساسی بر زندگی اقشار مختلف جامعه، طی روزهای اخیر با واكنش های مردمی همراه بود و در موقعیت های به تجمع های اعتراضی ختم شده است.
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هفته گذشته طی سخنانی در اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه باید تاثیر واقعی سهمیه بندی بنزین را بر قیمت برخی اقلام پذیرفت، اظهار داشت: 100 قلم كالای پرمصرف را وزارت صنعت هر روز رصد می كند كه در این مدت 50 درصد آنها افزایش قیمت داشته اند البته برخی افزایش ها بین یك تا چهار درصد بود.
در پی اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت، خبرنگار گروه جامعه ایرنا گشتی در بازار لوازم خانگی زده تا تاثیر اصلاح قیمت سوخت را بر این كالاها جویا شود كه مشروح این گزارش مردمی به دنبال می آید:
قیمت لوازم خانگی افزایش نیافته اما رونق هم نیست
یكی از فروشندگان بازار لوازم خانگی خیابان امین حضور تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا كه خودرا بیژن ملكی معرفی نمود، اظهار داشت: با عنایت به برخی ناآرامی ها طی چند هفته گذشته برخی فرصت طلبان بدنبال بهانه برای افزایش قیمت ها به ویژه لوازم خانگی هستند.
وی كه عهده دار یكی از نمایندگی های معتبر و فروشنده یك برند خاص است، اضافه كرد: البته مسئولان به خصوص دستگاه قضایی باید در این گونه موارد درایت بیشتری به خرج داده و با شایعه سازان كه سبب برهم زدن آرامش و امنیت روانی جامعه می شوند برخورد قاطع تری از خود نشان دهد.
این فروشنده لوزام خانگی اشاره كرد: البته طی این مدت نمایندگی برند ما هیچگونه افزایش قیمتی را بر روی كالاهای خود اعمال نكرده اما برخی تخفیفات از قبیل هدیه نقدی خریداران را حذف یا كم كرده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به اینكه برخی كالاهای خارجی بدون گارانتی از مرز بانه وارد كشور می شود و خریداران خاص خودرا دارد، گفته می شود نرخ آنها از ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته اما تا به امروز در حد شایعه است برای اینكه در بازار حداقل تا به امروز خبری از افزایش حتی اجناس بانه ای وجود ندارد.
این فروشنده در پاسخ به این پرسش كه آیا اصلاح نرخ بنزین آثار منفی در بازار داشته یا نه اظهار داشت: اتفاقاً بعد از اعلام نرخ اصلاح بنزین در چند روز اول فروش ما بسیار عالی بود اما بعد از چند روز به روال عادی برگشت اما ناگفته نماند كلاً بازار رونق خاصی درباب خرید و فروش ندارد.
كنترل نرخ ارز مهم تر از حاشیه افزایش نرخ بنزین است
مرتضی آقاپور از دیگر فروشندگان لوازم خانگی نیز در ادامه این گفت و شنود با همكار وی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش نرخ بنزین در چنین شرایطی با وجود تحریم های موجود بی تاثیر نیست اما كنترل نرخ ارز از جایگاه بسیار مهم تری برخوردارست.
وی اشاره كرد: معتقدم افزایش نرخ سوخت در صورت كنترل و نظارت دقیق بر بازار و برخورد جدی دستگاه قضایی با متخلفان تاثیر بسیار كمی در جامعه دارد، اما افزایش نرخ ارز همانند این است كه بخواهید یك كشتی طوفان زده را به حال خود رها كرده و منتظر باشید در سلامت به ساحل برسد كه نباید چنین انتظاری داشت.
آقاپور با اشاره به اینكه اگر فكر نماییم اصلاح نرخ بنزین به میزان ۲۰ درصد در افزایش نرخ كالا موثر باشد اما افزایش نرخ ارز حداقل ۸۰ درصد اثرگذار و ماندگار است، گفت: حالا نرخ فروش یخچال های برند در مقایسه با پیش از اصلاح نرخ بنزین به ترتیب از ۱۰ تا ۲۴ میلیون تومان و لباسشویی نیز از چهار میلیون تومان تا هشت میلیون تومان بوده و فعلا تغییری نكرده است.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به مناطق خرید و فروش بازار لوازم خانگی تهران حالا نرخ كالاهای ایرانی و خارجی از قبیل برندهایی همانند ال جی، سامسونگ، پارس خزر، هیمالیا و دیگر كالاهای لوازم خانگی تغییر قیمت خاصی نداشته اما برخی شركت ها برخی تخفیفات و هدایای نقدی خرید مشتریان را حذف یا كم كرده اند.
وی اشاره كرد: با عنایت به اینكه از حدود ۲ هفته گذشته تا كنون از هیچ كارخانه ایرانی خریدی نداشته ام اما شنیده ام كه برخی شركت ها در اصفهان كه لوازم خانگی با برند دوو و اسنوا تولید می كنند پنج درصد نرخ كالای خودرا افزایش داده و می خواهند در ماه آینده نیز چند درصد دیگر به آن اضافه كنند.
باید به فكر رونق بازار داخلی باشیم
مدیر فروش یكی دیگر از نمایندگی های معتبر لوازم خانگی نیز كه علاقه ای به معرفی نام خود نداشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كنترل نرخ ارز خیلی مهم تر از نگاه به آثار منفی اصلاح نرخ بنزین است برای اینكه آثار افزایش نرخ ارز لحظه ای و ماندگار و بر روی همه كالاها آثار منفی می گذارد در صورتیكه كنترل دقیق و برخورد با متخلفان می تواند آثار تورمی اصلاح نرخ بنزین را كنترل كند.
وی با اشاره به اینكه عدم كنترل بازار سبب نگرانی و امنیت روانی جامعه خواهد شد، اظهار داشت: در اینگونه شرایطی باید به فكر رونق بازار داخلی باشیم كه این مهم فقط مستلزم افزایش كیفیت تولید و كاهش قیمت ها است.
همه مشكلات را نباید به گردن دولت انداخت
به گفته وی حالا به سبب برخی كاستی های نظارتی بر چرخه تولید كالاهای ایرانی، عده ای تولید كنندگان با هدف سودجویی بیشتر در تولید كالای خود از كیفیت آن كاسته یا وزن كالای خودرا برخلاف وزن تعیین شده بر روی بسته بندی آن به فروش می رسانند و همه مشكلات را به گردن دولت می اندازند در حالی كه كه اول باید خودمان را اصلاح نماییم.
وی با اشاره به اینكه از سال آینده وارد چرخه تولید انواع سیستم های گرمایشی برقی خواهد شد، اظهار داشت: البته در این میان منكر برخی كم كاری ها و كوتاهی بعضی افراد در چرخه اداری به خصوص ارائه تسهیلات بانكی نیستم كه باید اصلاح گردد.
این مدیر فروش اشاره كرد: اما به رغم همه تحریم های موجود، دولت به خوبی با پشتیبانی از تولیدكنندگان و با ارائه تسهیلات و مواد اولیه نقش بسزایی در چرخه تولید دارد اما متاسفانه برخی افراد راحت طلب تسهیلات دریافتی را به سبب نبود كنترل جدی در جای دیگری هزینه می كنند.
سهمیه بندی بنزین دست قاچاقچیان این مواد باارزش را كوتاه كرد
مجتبی حمزه ولی از دیگر فروشندگان لوازم خانگی كه خودرا دارای مدرك دانشگاهی و ۱۴ سال سابقه فعالیت در این حوزه عنوان نمود، اظهار داشت: جلوگیری از قاچاق سوخت كه با اجرای طرح سهمیه بندی اصلاح نرخ بنزین شكل گرفت باعث شده دست قاچاقچیان از سوخت ارزان قیمت به خصوص در خلیج فارس كوتاه شود.
وی گفت: اجرای این طرح سبب شد دسترسی قاچاقچیان سوخت كه تا قبل از این توسط لنج و كشتی های كوچك در قبال فروش كالا سوخت ارزان قیمت دریافت می كردند به این فرآورده طلای سیاه قطع شود اما در مقابل برای جبران منافع خود كالاهای قاچاق خودرا تا ۱۵ درصد افزایش داده اند اما خریدهای این گونه تابحال وارد بازار ایران نشده است.
حمزه ولی با اشاره به اینكه به رغم تلاش دولت برای ایجاد امنیت روانی و حفظ آرامش بازار اقتصادی جامعه و رونق تولید، برخی دستگاه ها با عملكرد خود سبب ناراحتی مردم می شوند، اشاره كرد: با عنایت به شرایط سخت زندگی از نظر مسائل اقتصادی خیلی از بانك ها و دستگاه های اجرایی كوچكترین توجهی را به بخشنامه و بخشنامه های اجرایی دولت كه حلال مشكلات مردم است، ندارند.
وی اظهار داشت: در این ارتباط مهمترین مشكل ما نبود زیرساخت فرهنگی در چارچوب تعهد كاری، نبود كنترل جدی بر تولید و كیفیت كالا، كنترل بازار خرید و فروش و برخورد قاطع دستگاه های مربوطه با متخلفان همچون مسائل مهم روز برای كنترل بازار و پشتیبانی از مصرف كنندگان است.
سهمیه اختصاصی بنزین به وانت بارها كفاف زندگی را نمی دهد
جلیل میرمحمدی یكی از رانندگان وانت طرف قرارداد یكی از شركت های فروش لوازم خانگی نیز با بیان برخی مشكلات خود برای جابجایی كالاهای خریداری شده توسط مردم اظهار داشت: با عنایت به سخت گیری شركت های طرف قرارداد، حق هیچگونه افزایشی در خصوص جابجایی كالا از مشتریان را نداریم اما واقعا از دولت می خواهم با عنایت به اینكه امثال من منبع درآمد دیگری ندارند حداقل در افزایش سهمیه بنزین تجدید نظر كنند و آنرا بالا برند تا بیشتر از این شرمنده زن و بچه های خود نباشیم.
پول ایران باید قدرت داشته باشد
یك كارگر افغانستانی شاغل در یكی از فروشگاه های لوازم خانگی نیز كه علاقه ای به معرفی خود نداشت، اظهار داشت: با اینكه من ایرانی نیستم اما ایران را دوست دارم و از مردم و دولتمردان ایران می خواهم كاری كنند ارزش پول ایران كاهش نیابد و مثل همیشه پر قدرت در جایگاه خود بماند.
وی با اشاره به اینكه حالا حدود هفت سال است كه در ایران زندگی می كند، اضافه كرد: بعنوان یك خارجی مقیم ایران قبول دارم شرایط زندگی در این كشور با عنایت به تحریم ها خیلی سخت شده اما ایران آینده خوبی دارد و به آن شك ندارم.
منبع:

1398/09/09
23:16:12
5.0 / 5
4291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی