Niazgah نیازگاه

عربستان و منافع كاهش عرضه نفت

عربستان و منافع كاهش عرضه نفت

به گزارش نیازگاه چشم انداز بازار انرژی حكایت از آن دارد كه قیمت نفت خام با افزایش چشم گیر روبرو نخواهد بود اما به نظر می آید عربستان سعودی به منظور بالابردن قیمت نفت و افزایش ارزش سهام شركت «آرامكو» تلاش دارد تا از عرضه نفت خام به بازار بكاهد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با اینكه بازار نفت در چند هفته اخیر با مولفه های گوناگون و گاه متناقضی در مورد آینده روبرو شده است اما روزهای به نسبت آرامی را طی می كند و نسبت به برخی تحولات مهم واكنش های محتاطانه ای را بروز می دهد. درحالی كه در هفته گذشته روند كاهش اندك قیمت نفت خام بر بازار حاكم بود اما انتشار برخی گزارش ها در مورد كاهش بیش از اندازه انتظار ذخیره نفت خام ایالات متحده هم نتوانست تأثیر چندانی بر قیمت ها داشته باشد. گفته می شود در قبال خبر فوق بهای نفت های برنت و وست تگزاس تا حدود نیم درصد كاهش داشتند.
برخی تحلیل گران این رفتار خنثی در بازار نفت را تحت تأثیر امیدواری به حل و فصل مشكلات تجاری میان آمریكا و چین می دانند. رفع موانع میان دو كشور و توقف یا متعادل شدن جنگ تعرفه ای آنها می تواند به بهبود روند رشد اقتصادی هر دو كشور بخصوص چین و جهان كمك نماید. همین مساله امكان دارد امیدواری به افزایش تقاضای جهانی نفت را بیشتر كند. این دیدگاه مثبت به آینده از جانب «محمد باركیندو» دبیركل اوپك هم بیان شده است.
دبیركل اوپك حتی پیش بینی نمود كه چشم انداز بازار نفت در سال آینده میلادی احیانا مثبت و با افزایش تقاضا همراه خواهد بود. باركیندو بنابراین دورنمای كاهش بیشتر تولید نفت اوپك را ضروری ندانست.
البته در قالب تحلیل وی، چشم انداز بازار در سال ۲۰۲۰ به علت تغییرات در اقتصاد جهانی خوشبینانه خواهد بود. با این وجود حتی گزارش چشم انداز جهانی نفت كه از جانب اوپك منتشر گردید هم به نقش مخرب بازیگران خارج از اوپك در بر هم زدن موازنه و افزایش عرضه اشاره داشت.
اوپك و نفت غیرمتعارف
طبق ارزیابی های سازمان اوپك، دورنمای بازار نفت به دلیل وضعیت كنونی تولید نفت شیل در آمریكا و روندهای جهانی در آینده طی ۵ سال آینده چندان قابل اتكا نخواهد بود. نفت شیل تابحال عاملی برای بی نیازی آمریكا به واردات نفت بوده و حتی این كشور را به یك صادركننده نفت خام تبدیل نموده است. از جانب دیگر سطح قیمت جهانی نفت كه بین ۵۵ تا ۶۵ دلار در نوسان است هم اكتشاف و استخراج نفت در لایه های رسوبی را نسبتا مقرون به صرفه نگاه داشته و باعث رشد چشم گیر تولید آن شده است.
پیش بینی اوپك برای سال های آینده از كم تر شدن سهم این سازمان در بازار جهانی انرژی خبر می دهد. در حالیكه در سال ۲۰۱۹ اوپك روزانه حدود ۳۵ میلیون بشكه نفت به بازار عرضه نموده است اما برآورد اخیر نشان داده است تا پنج سال دیگر این سهم به كمتر از ۳۳ میلیون بشكه نفت كاسته می شود. البته اوپك نیاز جهانی نفت در آن سال را هم اندكی كمتر از شرایط كنونی عنوان داشت.
دو دلیل عمده برای این كاهش بیان می شود؛ توجه كشورها به انرژی سبز و گرایش كمتر به سوخت های فسیلی به علت مسائل زیست محیطی در كنار تولید نفت از روش های غیرمتعارف از مهمترین علل هستند. باآنكه در شرایط كنونی جهان شاهد رشد تولید نفت شیل از جانب ایالات متحده است اما به تدریج با عنایت به سطح قیمت نفت، در آینده تولید نفت این كشور هم ثابت باقی خواهد ماند.
بااین حال برخی تحلیل گران اعتقاد دارند نفت شیل در بلندمدت قابل اتكا نیست چونكه به دلیل سخت تر شدن استخراج آن در كنار به صرفه نبودن سرمایه گذاری در این عرصه، به تدریج در سال های بعد نقش كمتری را در بازار نفت خواهد داشت. گفتنی است مهمترین دلیلی كه چند سال قبل عربستان و روسیه را به امضای توافقی میان اعضای درون و بیرون اوپك برای كاهش سطح تولید نفت تشویق كرد سرعت رشد تولید نفت شیل آمریكا و تأثیر آن بر كاهش قیمت نفت خام بود.
این نكته ای است كه «الكساندر نواك» وزیر انرژی روسیه هم به آن اعتقاد دارد. به نظر وی حالا هم از سرعت رشد این صنعت حتی در آمریكا كاسته شده است و تعداد چاه های حفر شده جدید در سال ۲۰۱۹ از سال پیش از آن كمتر بوده است.
نواك ابراز امیدواری كرد باآنكه در شرایط كنونی جهان شاهد رشد تولید نفت از جانب ایالات متحده است اما به تدریج با عنایت به سطح قیمت نفت، در آینده تولید نفت این كشور هم ثابت باقی خواهد ماند.
دیدگاه های مشابهی از جانب بانكهای بزرگ و موسسات مالی سرمایه گذاری هم در مورد نفت های غیرمتعارف بیان می شود. حتی برخی تحلیل گران از فرارسیدن دوران بلوغ صنعت نفت شیل سخن می گویند كه به شكلی پایانی بر رشد سریع آن خواهد بود. با چنین نگاهی از قدرت این فناوری كه توانسته بود ظرفیت تولید نفت آمریكا را به بیشتر از ۱۲ میلیون بشكه در روز برساند، به تدریج كاسته خواهد شد.
ریاض به دنبال كاهش بیشتر عرضه نفت
موضوع مهم دیگری هم وجود دارد كه بر تعیین خط مشی ها در بازار جهانی نفت سایه انداخته و امكان دارد شرایط را تاحدودی تغییر دهد. دولت ریاض اعلام نموده است كه به تدریج بخش عمده ای از سهام بزرگترین شركت نفتی جهان یعنی «آرامكو» را در بورس به فروش می رساند. البته این اقدام در اولین مرحله از راه بورس ریاض شروع شد اما امكان دارد این وظیفه در آینده به بورس های بزرگ جهان سپرده می شود. تحلیل گران اعتقاد دارند ابتدا حجم كوچكی از سهام این غول نفتی ارائه شد تا سطح قیمتی آن برای مقام های سعودی مشخص شود و سپس بلوك بزرگتری از سهام آرامكو عرضه خواهد شد.

مقام های سعودی و مدیران آرامكو به شدت نیاز دارند تا قیمت های جهانی نفت خام در سطحی فراتر از ۶۵ دلار باقی بماند تا سرمایه گذاران برای خرید سهام این شركت انگیزه كافی داشته باشند. گفته شد این خواسته از چند روز قبل با عرضه یك درصد سهام این شركت باارزشی حدود ۱۵ میلیارد دلار شروع شده است. اما مسئله ای كه حالا باعث هراس مقام های عربستانی و تردید فعالان بازار انرژی شده، آن است در صورتیكه قیمت نفت در سطح پائینی باقی بماند، سرمایه گذاران دلیلی برای خرید سهام آرامكو نمی بینند. بخش تجاری تارنمای شبكه خبری «سی ان ان» با بیان این نكته تاكید دارد سرمایه گذاران به صورت مصنوعی قیمت نفت را پائین نگاه می دارند (دامپینگ) و دیگر انگیزه ای برای استقبال از سهام آرامكو وجود ندارد.
طبق این تحلیل هرچند آرامكو سودآورترین شركت جهان است اما قیمت های پایین نفت در كنار بحران های اقلیمی و چالش های ژئوپلیتیكی مانع از آن می شوند تا سرمایه گذاران استقبال قابل ملاحظه ای از عرضه بخشی از سهام این شركت داشته باشند.
پررنگ بودن این استدلال ها در توكیو، نیویورك و دیگر شهرهای تصمیم ساز جهان امكان دارد سبب شود تا تنها خانواده های سرمایه دار عربستانی برای خرید سهام پیشقدم شوند. به نوشته تارنمای سی ان ان مهمترین تهدید برای سهام آرامكو، پیشبینی های ناامیدكننده در مورد كاهش سرعت رشد تقاضای جهانی نفت هستند كه امكان دارد ارزش گذاری این شركت دو تریلیون دلاری را گرفتار مشكل كند.
از الان تلاش هایی برای مقابله با این وضعیت شروع شده است. تحلیل نشریه «بیزینس اینسایدر» از آن حكایت می كند كه مقام های عربستان سعودی تلاش دارند تا با فشار بر اوپك زمینه را برای افزایش بهای نفت خام فراهم نمایند تا بتوانند آرامكو را با قیمت های بهتری بفروشند.
حتی روزنامه «وال استریت ژورنال» هم فاش ساخت عربستان بعنوان رهبر غیررسمی اوپك بر دیگر تولیدكنندگان نفت فشار می آورد تا با كاستن از تولید خود به ارزشمندتر شدن این شركت سعودی كمك كنند. تابحال نیجریه با این تقاضا موافق كرده و امكان دارد بر دیگر تولیدكنندگان آفریقایی هم برای افزایش قیمت نفت خام فشار بیاورد.
عربستان سعودی ارزش كل آرامكو را ۲ تریلیون دلار می داند حال آنكه بانكهای غربی بخصوص در آمریكا ارزش آنرا حدود ۱.۲ تریلیون دلار ارزیابی می كنند. آرامكو به شدت محتاج آن است تا قیمت های جهانی نفت خام در سطحی فراتر از ۶۵ دلار باقی بماند تا سرمایه گذاران برای خرید سهام این شركت انگیزه كافی داشته باشند.


1398/08/17
17:27:06
5.0 / 5
4151
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی