Niazgah نیازگاه

تورم پاكستان به بالاترین سطح ۷ سال گذشته رسید

تورم پاكستان به بالاترین سطح ۷ سال گذشته رسید

به گزارش نیازگاه تورم پاكستان تا آخر ماه آگوست از ۱۱ درصد عبور كرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از تریدینگ اكونومیكس، متوسط نرخ تورم پاكستان در دوازده ماه منتهی به اوت ۲۰۱۹ با ۱.۲۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه ژوئن به ۱۱.۶۳ درصد رسید كه این نرخ، بالاترین تورم ثبت شده در پاكستان از می ۲۰۱۲ تابحال به حساب می آید. در میان بخش های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۱۰.۶۸ درصد، لباس و كفش ۸.۵۱ درصد و ارتباطات ۸.۹۸ درصد بوده است. بیشترین تورم ثبت شده طی این مدت مربوط به تنباكو با ۳۶.۸۲ درصد بوده است و بعد از آن، خدمات با ۱۴.۴۲ درصد و حمل و نقل با ۱۵.۲۶ درصد بوده است.
از جانب دیگر تورم در بخش مسكن و بهداشت و درمان كاهشی بوده است. بر اساس ماهانه، نرخ تورم پاكستان در ماه آگوست ۱.۳۸ درصد اندازه گیری شده است كه كمتر از تورم ۲.۲۹ درصدی ثبت شده در ماه ژوئن بوده است. مواد غذایی و نوشیدنی با شاخص وزنی ۳۵ درصدی، بیشترین اثر را در محاسبه نرخ تورم پاكستان دارد و هزینه های آب و برق و گاز با ۲۹ درصد در رده بعدی قرار دارد.
علاوه بر نرخ تورم، وضعیت خیلی از شاخصهای اقتصادی پاكستان قرمز شده بگونه ای كه اسلام آباد برای نجات اقتصاد بحران زده خود دست به دامان صندوق بین المللی پول شده است و اخیراً دو طرف به توافقی بر سر اعطای یك بسته نجات شش میلیارد دلاری در ماه های آینده به توافق رسیده اند. كاهش ذخایر ارزی در زمانی كه بانك مركزی این كشور با مشكل كاهش ارزش پول ملی روبرو است، كار این كشور را برای تأمین ۶۰ میلیارد دلار مورد نیاز برای تهیه اقلام وارداتی دشوار ساخته است. حالا پاكستان تنها ۱۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.
متوسط نرخ تورم پاكستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۷۷ درصد بوده است كه بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و كمترین تورم ثبت شده هم مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است.1398/06/18
13:07:37
5.0 / 5
4731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی