Niazgah نیازگاه
یك اقتصاددان:

بانك ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند فقط سود خوب بدهند

بانك ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند فقط سود خوب بدهند

به گزارش نیازگاه هرچند بورس بازار مهمی است اما نهادی كه وظیفه تامین مالی سرمایه گذاری های مولد را بر عهده دارد نظام بانكی است كه با تسهیلاتی كه پرداخت می كند می تواند بیشترین حمایت را از تولید داشته باشد و به قول یك اقتصاددان باید در سازوكار بانكی نرخ ها طوری تنظیم شود كه سپرده گذاران به سپرده گذاری در بانك ترغیب شوند و از سوی دیگر بانك ها منابع لازم برای عرضه تسهیلات به تولیدكنندگان داشته باشند اما حالا بانك ها به سمت سرمایه گذاری در بازار مسكن رفته اند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، نحوه سرمایه گذاری یا شیوه حفظ سرمایه های خرد مسئله ای است كه این روزها برای خیلی از شهروندان سوال شده است. سرمایه هایی كه اگر قبل از این در حوزه هایی مانند بازار ارز و طلا می رفتند سودآور بودند حالا به علت ركود و ثباتی كه در این عرصه ها برقرار است امكان رفتن به این حوزه ها را هم ندارند.
علت اصلی به وجود آمدن چنین پرسشی برای سرمایه گذاری، تورم بالای ۴۰ درصدی است كه بر اقتصاد سایه انداخته و سبب شده تا نگهداری پول نقد زیان آور هم باشد. در اینباره یك اقتصاددان اعتقاد دارد كه بهتر است مردم سرمایه های خرد خویش را صرف خرید لوازمی كنند كه واقعا نیاز دارند، چون كه با این كار هم یك نیاز را رفع كرده اند و هم چه بسا با خرید خود سود هم كرده باشند.

تامین مالی سرمایه گذاری ها وظیفه بانك هاست
علی مزیكی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت سرمایه گذاری در اقتصاد، اظهار نمود: یكی از خصوصیات اقتصاد سالم این است كه نقدینگی های موجود به سرعت امكان تبدیل به سرمایه گذاری های مولد را داشته باشند؛ اتفاقی كه یكی از اشكالات اصلی اقتصاد ایران از سال های گذشته بوده است.
این اقتصاددان با اشاره به حركت بعضی از سرمایه های سرگردان در اقتصاد به سمت بازار بورس، افزود: هرچند بازار بورس هم بازار مهمی است اما آن نهادی كه وظیفه تامین مالی سرمایه گذاری های مولد را بر عهده دارد نظام بانكی است كه با تسهیلاتی كه پرداخت می كند می تواند بیشترین حمایت را از تولید داشته باشد.

نرخ بهره باید آزاد باشد
او با تاكید بر لزوم آزاد بودن نرخ بهره در سیستم بانكی افزود: در سازوكار بانكی نرخ ها باید طوری تنظیم شوند كه سپرده گذاران به سپرده گذاری در بانك ترغیب شوند و از سوی دیگر بانك هم منابع لازم را برای دادن تسهیلات به سرمایه گذاران در اختیار داشته باشد.
مزیكی با اشاره به اینكه بخش تولید گرفتار مشكلات جدی شده است، اظهار نمود: در این عرصه سرمایه گذار و تولیدكننده افق های بلندمدت ندارند و بر همین مبنا بود كه بانك ها هم خود به سمت سرمایه گذاری در بازار مسكن رفته اند در حالیكه وظیفه بانك این است كه تسهیلات مورد نیاز تولیدكنندگان را با نرخ بهره كمتر در اختیار آنها قرار دهد.
این اقتصاددان در ادامه ایجاد هماهنگی برای رساندن سرمایه های سرگردان در اقتصاد به سمت فعالیت های مولد را وظیفه اصلی بانك ها ارزیابی كرد.
مزیكی همینطور بهترین چاره جهت استفاده از سرمایه های خرد در دست مردم را خرج كردن آنها دانست و اظهار داشت كه مردم با سرمایه های خردی كه در اختیار دارند بهتر است چیزهایی كه نیاز دارند را بخرند و در این صورت چه بسا از لوازمی كه خریده اند هم سود ببرند.1398/06/17
01:47:19
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی