Niazgah نیازگاه
مشاور وزیر اقتصاد عنوان كرد

پیش بینی بازار مسكن، ارز و سكه امسال

پیش بینی بازار مسكن، ارز و سكه امسال

به گزارش نیازگاه مشاور وزیر اقتصاد و دارایی شرایط بازار مسكن، ارز، سكه و بورس را امسال پیش بینی نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، محمد فطانت در همایش تحلیل بازار سرمایه و نقش آن در رونق تولید كه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، درباره بازار سرمایه، اظهار نمود: مایه اقتدار هر كشوری این بوده كه بتواند تجهیز منابع را برای سرمایه گذاری انجام دهد و منابع را برای جهت دادن به رونق تولید و اقتصاد به سرانجام برساند.
وی افزود: امروزه منابع مالی بسیار مهم می باشد و اجرای ایده ها از راه جمع كردن پول های خرد و ریز از آحاد ملت در صحنه داخلی و خارجی كشورها میسر می شود.
مشاور وزیر اقتصاد و دارایی اضافه كرد: یكی از ابزارهای مهم كشورهای توسعه یافته و دارای اقتدار بالا این بوده كه توانستند پول های ریز مردم را جمع كنند و در جهت پروژه های اقتصادی صرف كنند. اینكه ما بتوانیم منابع خویش را با هزینه و امكانات كم تجهیز نماییم مساله بسیار با اهمیتی است.
فطانت با اشاره به اینكه اهمیت تجهیز منابع و جمع كردن پول های خرد برای تشكیل سرمایه برابر با اقتدار ملی است، بیان كرد: بازار سرمایه در ایران دارای سه نكته است كه می توان به نكته اول كه حضور جوانان خلاق در این بازار است، اشاره نمود. این جوانان تمامی نوآوری های دنیا را بومی و در صحنه عمل استفاده كنند.

بازار سرمایه حلقه مفقوده اقتصاد ماست
وی عنوان كرد: بازار سرمایه حلقه مفقوده اقتصاد ما بوده و شفافیتی كه در بازار سرمایه وجود دارد، مثال زدنی است. اگر می خواهیم اقتصاد كشور را از مشكلات كنونی برهانیم باید میل به سرمایه گذاری در بورس و بازار سرمایه را در آحاد مردم ترویج نماییم.
مشاور وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینكه بازار سرمایه تطبیق كاملی با موازین شرعی دارد، خاطرنشان كرد: ما از شفافیت خاصی در بازار سرمایه برخوردار هستیم و این امر به ما انگیزه می دهد كه در این راستا تلاش نماییم. به جهت اینكه تعمیق بازار سرمایه صورت گیرد، باید دانش ما در بازار سرمایه افزایش پیدا كند.
فطانت بیان كرد: رونق تولید، تجهیز منابع و تأمین مالی زمانی از راه بازار سرمایه زمانی صورت می گیرد كه شركت ها نسبت به آن آشنایی كامل پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه ایجاد یك مؤسسه مهارت در جهت بازار سرمایه نوید بسیار خوبی است، افزود: پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ ادبیات مالی ما تغییر پیدا كرد، طی ریشه یابی صورت گرفته ادبیات ما با منطق بازار سرمایه بسیار نزدیك شده است.
مشاور وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: آموزش سرمایه گذاری، شناخت بازار سرمایه و تأمین مالی و… می تواند از عواملی باشد كه دانشگاه آزاد اسلامی باید بر روی آن تمركز پیدا كند تا بازار سرمایه ما از جایگاه فعلی خود ارتقا پیدا كند.
فطانت با اشاره به اینكه هم اكنون بازار سرمایه با التهابات روبرو است، اظهار داشت: طبیعتاً آنچه بعنوان بحران و التهابات در بازار سرمایه از آن صحبت می نماییم فراتر از آن است كه در اقتصاد كلان می بینیم.
وی در مورد چالش های موجود در التهابات بازار سرمایه، بیان كرد: این بخش شامل تأثیر شاخصهای كلان اقتصادی، تصمیمات خلق الساعه، دولتی بودن اقتصاد مقررات و الزاماتی كه مقررات را بوجود می آورد می شود، همینطور هماهنگ نبودن دستگاه های ناظر در كشور چالش مهمی است.

رونق در بخش مسكن ارزان قیمت
مشاور وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: در ابتدای دولت دكتر روحانی رقم نقدینگی در كشور ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بود كه امروزه این عدد ۱، ۷۰۰ میلیارد تومان است. این طغیان نقدینگی به هر سمت و سویی كه می رفت به آتش می كشید.
فطانت افزود: باید منابع خویش را به سمت بازار سرمایه سوق دهیم و در این راستا افراد را تشویق نماییم، نقدینگی در واقع عامل و علت مشكلاتی است كه امروز با آن روبرو می باشیم.
فطانت ضمن پیش بینی بازار سرمایه در سال جاری، اظهار داشت: پیش بینی می شود در این سال به جز شهرهای بزرگ مانند تهران بخش مسكن نوسانات زیادی نخواهد داشت. اگر در واقع مسكن را به دو بخش ارزان قیمت و گران قیمت تقسیم نماییم در بخش مسكن ارزان قیمت رونق وجود خواهد داشت.

تجربه ارزی سال گذشته تكرار نمی شود
وی در مورد بازار ارز در سال جاری، بیان كرد: تجربه افزایش چند برابری مانند سال های ۶۷ و ۹۷ تكرار نمی گردد. كماكان بازار ارز التهابات دارد و ما در این بخش شاهد نوسان خواهیم بود؛ اما پیش بینی نمی گردد كه نوسانات در حد سال قبل باشد.

حباب سكه می ماند
مشاور وزیر اقتصاد و دارایی در مورد وضعیت بازار سكه امسال هم اظهار نمود: كماكان سكه حباب خواهد داشت؛ چونكه میل به سرمایه گذاری از راه سكه افزایش پیدا كرده و عدد سكه با حباب روبرو بوده و این امر ادامه دارد.

شركت های صادرات محور از پربازده ترین سهام ها خواهند بود
فطانت در مورد بازار بورس هم افزود: شركت های صادرات محور و شركت هایی كه تحت تأثیر مثبت نرخ ارز قرار دارند از پربازده ترین سهام ها خواهند بود.
وی با اشاره به اینكه عمده سودی كه در شركت های بورسی ما رخ می دهد از جانب بخش تأثیر ارز و تورم است، افزود: این امر دارایی های آنرا هم تحت تأثیر قرار می دهد و از لحاظ قدر مطلق سود از جهت تورم عدد بالایی را نشان خواهد داد.

حدود ۸۵ درصد اوراق نزد صندوق های سرمایه گذاری است
در ادامه این همایش هم علی سعیدی - معاون سابق نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس - اضافه كرد: هم اكنون رونق تولید بدون رونق بازار سرمایه معنا و مفهومی ندارد.
وی در مورد امنیت سرمایه گذاری برای عموم مردم، خاطرنشان كرد: این بخش شامل نیاز به اطلاعات كامل و مقدار ریسك و سود متناسب با ریسك می شود.
معاون سابق نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مورد ابزارهای مهم مدیریت دارایی، تصریح كرد: این بخش هم شامل صندوق های سرمایه گذاری و قراردادهای بسته گردانی است.
سعیدی در مورد نهادهای عرضه دهنده این خدمات نیز، عنوان كرد: این بخش شامل شركت های سبدگردان، شركت های تأمین سرمایه، شركت های مشاور سرمایه گذاری دارای مجوز سبدگردانی و شركت های كارگزاری دارای مجوز سبد گردانی می شود.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ۱۶۴ صندوق سرمایه گذاری وجود دارد كه ۷۵ مورد آن با درآمد ثابت هستند، اظهار داشت: صندوق های سرمایه گذاری از سویی ابزاری برای مدیریت دارایی برای عموم سرمایه گذاران هستند و از سویی دیگر منابع خویش را صرف سرمایه گذاری در انواع اوراق می كنند.
معاون سابق نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس افزود: صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای مقررات باید حداقل ۵۰ درصد از منابع خویش را در سهام و اوراق تأمین مالی سرمایه گذاری كنند و هم اكنون حدود ۸۵ درصد اوراق نزد صندوق های سرمایه گذاری است.1398/02/15
19:41:15
5.0 / 5
4271
تگهای خبر: آموزش , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی