Niazgah نیازگاه

یارانه ارزی گوشت چه می شود؟

یارانه ارزی گوشت چه می شود؟

نیازگاه: حدود یك هفته از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت بعنوان یكی از پرحاشیه ترین اقلام مورد نیاز مردم در چند ماه اخیر می گذرد، اما هنوز دولت تصمیم خودرا برای تامین این محصول اساسی در زمان حذف ارز یارانه ای و چگونگی جبران افزایش قیمت اعلام نكرده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، زمانی از سال جدید نگذشته بود كه دولت برای حذف ارز یارانه ای گوشت اقدام نمود و بیشتر از یك هفته است كه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به گوشت بعنوان یكی از ۲۵ قلم كالای اساسی متوقف شده است. اما در این مدت هنوز مشخص نشده كه دولت می خواهد حذف یارانه گوشت كه اختلاف ۴۲۰۰ تا حدود ۸، ۵۰۰ تومان نرخ ارز در سامانه نیما را چگونه جبران كند و این در شرایطی است كه بطور طبیعی این انتظار وجود دارد كه حذف ارز با نرخ ترجیحی و دو برابر شدن نرخ دلاری تأمین آن سبب اثر در بازار گوشت شود.
نحوه تأمین ارز واردات كالاهای اساسی از لایحه بودجه سال جاری درگیر مسائلی شد و در مورد آن اختلاف نظرهایی وجود داشت؛ بطوریكه دولت تاكید داشت ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی ناشی از نفت را برای تأمین كالاهای اساسی با نرخ ۴، ۲۰۰ تومان اختصاص دهد تا فشار كمتری به مردم برای تأمین این كالاها وارد شود.
اما از طرف دیگر مجلس معتقد بود با وجود اختصاص این ارز در طول یكسال گذشته، نتوانسته اثر مثبتی بر قیمت كالاها داشته باشد و البته گران و همسطح دریافت كنندگان ارز نیمایی افزایش قیمت داشته است كه در این شرایط با عنایت به سوءاستفاده هایی كه انجام شده باید ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف و با نرخ نیمایی تأمین شود.
به هر صورت بار دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به لایحه بودجه آمد و تاكید شد دولت مكلف است ۱۴ میلیارد دلار از منابع حاصل از صادرات نفت را به دو طریق، صرف پشتیبانی از معیشت مردم و تأمین مابه التفاوت ارز برای تولید داخل كند؛ بطوریكه واردات یا خرید و پشتیبانی از تولید داخل و توزیع كالاهای اساسی، تأمین دارو و تجهیزات پزشكی، نهاده های كشاورزی و دامی با نرخ ارز ترجیحی صورت گیرد.
همچنین واردات یا خرید تولیدات داخل و توزیع كالاهای اساسی و تأمین دارو و تجهیزات پزشكی و نهادهای كشاورزی و دامی با نرخ ارز نیمایی و اختصاص مابه التفاوت آن با نرخ ترجیحی برای معیشت مردم و پشتیبانی از تولید كالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشكی است.
در همین رابطه اخیراً نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه - موضع دولت برای اجرای این بند از قانون بودجه را اعلام و اظهار داشت كه در سال قبل حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه برای ارز پرداخت شده، اما باید بررسی شود كه آیا به اهدافی كه می خواستیم رسیدیم یا خیر؟ اما باید قبول كرد كه روش چندان مناسبی نیست و باید نظارت ها در مورد آن جدی تر شود.
وی این را هم گفته كه افزایش قیمت دلار سبب افزایش قیمت كالاهای اساسی و فشار بر اقشار جامعه خواهد شد، از این رو پیشنهاداتی برای برگرداندن اختلاف قیمتی كه در نتیجه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد می شود مطرح بود كه همچون آن كوپنی كردن كالاهای اساسی بوده است ولی فعلاً همین سوژه باز معین نمی باشد و تصمیم گیری در ارتباط با آن نشده است.
دولت كه مدعی است یارانه مربوط به تأمین ارز كالای اساسی (حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد می شود) را در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بار دیگر و به صورتی دیگر به مردم برمی گرداند در شرایطی دست به حذف ارز گوشت زده كه ظاهراً قبل آن برنامه ای برای جبران افزایش قیمت ارز تأمین این كالا كه در مدت اخیر با رشد قیمتی بالایی همراه بود، نداشته است و الان گوشت با ارز نیمایی و كه حدود قیمتی آن به ۸۵۰۰ تومان در هر دلار می رسد، باید وارد شود.
بر این اساس فعلاً جریان ارزی گوشت این گونه بوده كه دلار آن دو برابر شده و خبری هم از كوپن یا راهكار دیگر برای جبران این افزایش قیمت و جلوگیری از نوسان قیمت گوشت در بازار به سبب این تصمیم اعلام نشده است.1398/01/27
21:09:36
5.0 / 5
4809
تگهای خبر: افزایش , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی