Niazgah نیازگاه
مروری بر مهم ترین های بانكی ۹۷

آرامش پس از طوفان!

آرامش پس از طوفان!

نیازگاه: مهم ترین اتفاقات بانكی سال جاری را بازار ارز رقم زد و در این سال افزایش قیمت ارز عاملی بود كه تأثیر مستقیم بر معیشت مردم داشت، اما در همین شرایط بانك مركزی و تیم اقتصادی دولت باز تلاش كردند به رغم تمام این مشكلات، بازار را كنترل كنند و از تأثیرات منفی آن بكاهند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، رویدادهای منفی و مثبت بانكی امسال كم نبود، با این همه هر چند نظام مالی و بانكی ایران در ابتدای سال، شرایطی پرتنش را تحمل كرد، اما اختتام سال در نهایت بازار به ثبات رسید و در همین راستا برآنیم مهم ترین رویدادهای نظام مالی و بانكی كشور را امسال به تفكیك ماه های سال مرور نماییم.
فروردین
بانك مركزی در شروع سال ۱۳۹۷ اعلام نمود كه به رغم افزایش قیمت دلار و نوسان ارزی درانتها سال ۱۳۹۶، این سال با تورم تك رقمی ۹.۶ درصد به اختتام رسیده است.
همین طور در اولین ماه از سال جاری بانك مركزی، بند ”الف“ تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور را كه برمبنای آن مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریك از زوج ها، ۱۵ میلیون تومان تعیین شده بود به شبكه بانكی ابلاغ نمود.
از طرف دیگر فروردین ماه سال جاری آغاز افزایش قیمت ارز بود؛ به طوریكه نرخ ارز كه رقمی پایین تر از ۴، ۰۰۰ تومان در سال قبل از آن داشت، در فرودین ماه از ۵، ۰۰۰ تومان باز گذشت.
اما یكی از تأثیر گذارترین تصمیمات اقتصادی كشور در فرودین ماه سال جاری از طرف ستاد اقتصادی دولت در خصوص یكسان سازی نرخ ارز با بهای ۴، ۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریكا به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد؛ تصمیمی كه ولی الله سیف - رئیس كل وقت بانك مركزی - آنرا بهترین تصمیم در آن شرایط خواند اما در ادامه انتقادات خیلی از كارشناسان را برانگیخت و دولت باز سپس مدتی آنرا متوقف كرد.
بر طبق این تصمیم، از تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ بانك مركزی نسبت به تأمین ارز برای تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی در قالب قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی كشور بر اساس هر دلار ۴، ۲۰۰ تومان اقدام نمود.
همین طور در این ماه، اولین اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد پیمان پولی - سوآپ ارزی ریال ایران و لیر تركیه برای تأمین مالی تجارت از كشور تركیه افتتاح شد كه این اعتبار اسنادی به سبب قرارداد بانك های مركزی دو كشور راه اندازی شد.
اردیبهشت
اما در دومین ماه سال جاری بانك مركزی اعلام نمود كه به كارگیری ابزار بیت كوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراكز پولی و مالی كشور ممنوع می باشد.
همین طور برمبنای اعلام این بانك در دو هفته پایانی فروردین ماه مبلغ معادل دو میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار آمریكا، با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی برمبنای ضوابط جدید ارزی برای واردات كشور تخصیص ارز انجام شد.
در این ماه یكی از مهم ترین اتفاقات ارزی كشور رخ داد و آن هم ایجاد سامانه نیما برای درخواست های ارزی واردكنندگان و فروش ارز صادركنندگان بود، البته این سامانه چندان مورد استقبال واقع نشد و بطور رسمی فعالیت خودرا از نیمه مرداد ماه شروع كرد.
از طرف دیگر در امتداد كنترل خروج ارز از كشور، خروج ارز‏، اسناد بانكی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر مجموعاً تا سقف مبلغ ۵، ۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ ۲، ۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز شد.
خرداد
در اولین روزهای خرداد ماه امسال بانك مركزی در بخش نامه ای به شبكه بانكی موارد پنچ گانه ای درباب ثبت سفارش با تخصیص ارز بانكی ابلاغ نمود كه برمبنای یكی از مفاد این بخش نامه، مسئولیت خرید ارز، به غیر از مواردی كه بانك عامل تعهد پرداخت ارز به ذی نفع (فروشنده) را دارد، بر عهده واردكننده (مشتری) بود و واردكننده برمبنای آن باید با بازگشت به سامانه جامع تجارت رأساً مبادرت به تأمین ارز از سامانه نیما می كرد.
این ماه همین طور حاوی خبرهای خوشی برای سپرده گذاران مؤسسات غیرمجاز منحل شده بود؛ به طوریكه با مصوبه شورای سران سه قوه، مقرر شد فرآیند بازپرداخت سپرده های سپرده گذاران تعاونی های اعتباری منحله ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و تشكیلات البرز ایرانی ها تا سقف ۱۰ میلیارد ریال و تعیین تكلیف سپرده گذاران دارای سپرده های بالاتر از ۱۰ میلیارد ریال، از بامداد روز دوشنبه ۲۱ خرداد ماه در شعب منتخب بانك ها و مؤسسات اعتباری عامل آغاز و تمامی سپرده های آنها تا اختتام مرداد ماه محاسبه و پرداخت گردد.
تیر
اما یكی از حاشیه سازترین اتفاقات بانكی كشور امسال مربوط به انتشار لیست دریافت كنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات بود كه این امر با هدف شفاف سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و باز با عنایت به تاكید و دستور رئیس جمهوری، به تفكیك شركت ها و افراد انتشار یافت، البته بانك مركزی اعلام نمود كه این مبادرت به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و صرفاً مربوط به كالاهایی است كه توسط این وزارت خانه ثبت سفارش شده است.
با این وجود، انتشار لیست ناقص دریافت كنندگان ارز و سوءاستفاده برخی شركت ها در واردات كالاهایی نامربوط با حوزه كاری آنها سبب شد تا برخی كارشناسان نمایش ارز ۴۲۰۰ تومانی را رانت به برخی افراد بخوانند و از این رو دولت تخصیص ارز برای واردات را به كالاهای اساسی و ضروری محدود كرد.
۱۹ تیرماه سال جاری باز بانك مركزی از سامانه نیما بعنوان بازار ثانویه خرید و فروش ارز توسط صادركنندگان و واردكنندگان رونمایی نمود تا این بازار از مردادماه به صورت رسمی كار خودرا آغاز كند.
مرداد
مهم ترین اتفاق بانكی در مردادماه سال جاری تغییر رئیس كل بانك مركزی از طرف رئیس جمهور بود. روز سوم مردادماه ولی الله سیف بار خودرا از بانك مركزی بست و عبدالناصر همتی كه قبل از آن رئیس كل بانك ملی و رئیس بیمه مركزی بود، جای او را گرفت و به سرعت برنامه های خودرا برای كنترل بازار ارز اجرایی كرد.
از طرف دیگر با اجرایی شدن بسته جدید ارزی دولت از ۱۶ مرداد ماه نقل و انتقال ارز در سامانه نیما باز جدی تر مورد پیگیری قرار|گرفت و دولت كوشش كرد از این طریق ارز موردنیاز واردكنندگان را تأمین كرده و از فشار بر بازار ارز بكاهد.
همین طور بانك مركزی مقررات جدید خرید و فروش ارز توسط صرافی ها را باز ابلاغ نمود كه برمبنای آن خرید و فروش ارز در صرافی های مجاز صرفاً با ثبت در سامانه نیما و سنا امكان پذیر شد و قیمت فروش آن توسط صرافی ها یك درصد بالاتر از قیمت خرید آن تعیین شد.
شهریور
در این ماه، بانك مركزی در بخش نامه ای مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی را به شبكه بانكی ابلاغ نمود كه در این بخش نامه، بانك ها نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسكناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار با نرخ سود به ترتیب سه، دو و چهار درصد با تضمین بانك مركزی مجاز خواهند بود.
از طرف دیگر، در امتداد اجرایی كردن سیاست ارزی دولت در این ماه برای ساماندهی و مدیریت بازار ارز، ورود ارز به صورت اسكناس توسط صرافی های مجاز از محل منابع ارزی خریداری شده و همین طور درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده در سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) مجاز اعلام شد؛ بطوریكه صرافی ها مجاز شدند كه نسبت به ورود ارز به صورت اسكناس از محل منابع اشاره شده اقدام نموده و نسبت به فروش آن به نرخ بازار به متقاضیان در قالب دستورالعمل های ابلاغ گردیده، به خصوص مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها در محل استقرار صرافی خود اقدام نمایند.
مهر
مهر ماه پرحاشیه ترین ماه سال از نظر نوسانات ارزی بود؛ به طوریكه در اولین روزهای این ماه قیمت دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان باز رفت، اما با ورود به دهه دوم ماه با سیاست های ارزی بانك مركزی، قیمت ارز كم شد و بار دیگر به رقم ۱۵ هزار تومان رسید.
همین طور در این ماه بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران از تمام بانك های مجاز به عملیات ارزی خواست، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام نمایند، نرخ قیمت خرید ارز در بانك ها در ابتدا پایین تر از بازار آزاد بود، اما به تدریج قیمت بانك ها به بازار نزدیك شد.
آبان
در این ماه آمریكا موج دوم تحریم های خودرا مقابل ایران اعمال كرد كه به دنبال آن سوئیفت باز دسترسی بخش عمده ای از بانك های ایرانی به این سامانه را قطع كرد. البته چهار بانك از لیست تحریم های ثانویه آمریكا خارج شدند كه این بانك ها دلیل احتمالی این مساله را فعالیت برای واردات دارو و كالاهای ضروری دانستند.
همین طور بانك مركزی در بخش نامه ای نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه ی اقتصادی كشور را ابلاغ نمود. در این بخشنامه تمام صادركنندگان مكلف به نمایش تعهد برگشت ارز شدند و بانك مركزی باز مكلف شد صرفاً برای واردات كالا و خدمات صادركنندگانی تأمین ارز كند كه نحوه بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی كشور مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل بانك مركزی باشد.
آذر
بانك مركزی در آذرماه سال جاری اعلام نمود كه اجرای طرح اتصال كارت های بانكی به نظام مدیریت مصرف سوخت كشور با بهره گیری از زیرساخت های تبادل داده و ابزارهای تسویه و پرداخت در نظام بانكی انجام شد.
همین طور در این ماه دستورالعمل جدیدی برای خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ابلاغ گردید كه این مساله بعضاً نارضایتی صرافان از عدم ثبات بخش نامه ها را به دنبال داشت.
یكی دیگر از رویدادهای مهم در آذرماه سال جاری در حوزه بانكی تغییر شرایط صدور چك های تضمینی بود، به این صورت كه برمبنای بخش نامه جدید بانك مركزی چك های تضمین شده بانكی باید حتماً در وجه ذی نفع صادر شده و كد ملی شخص در آن ثبت شده باشد. از طرف دیگر پشت نویسی این چك ها ممنوع و فاقد اعتبار شد.
در این ماه همین طور قیمت ارز در بازار تثبیت شد و آرامش نسبی به بازار ارز برگشت.
دی
تسویه تجاری و مالی فعالان رسمی و غیررسمی درانتها سال مالی میلادی سبب افزایش مقطعی تقاضا می شود. در همین راستا بانك مركزی برای پاسخگویی به این تقاضا و تأمین ارز مورد نیاز، اعلام نمود كه تمام صرافی های مجاز می توانند بوسیله بانك های عامل نسبت به خرید ارز از بانك مركزی برای مشتریان خود اقدام نمایند.
همین طور در این ماه از طراحی جدید ایران چك های ۵۰ هزار تومانی باز رونمایی گردید و همزمان با آن سوژه حذف چهار صفر از پول ملی بار دیگر برای چهارمین بار در تاریخ اقتصاد جمهوری اسلامی عنوان شد.
بهمن
بانك مركزی در بهمن ماه به منظور انتظام بخشی به فعالیت های در جریان و فراهم آوردن امكان برنامه ریزی برای فعالان حوزه رمز ارزها، پیش نویس سیاست نامه بانك مركزی درباب رمز ارزها را برای آگاهی و كسب نظر كارشناسان و صاحب نظران منتشر نمود تا ظرف یك ماه نظرات علاقه مندان درباب آن ستاندن شود.
اسفند
مهم ترین اتفاق بانكی ماه جاری باز ادغام بانك های وابسته به نیروهای مسلح در بانك سپه بود. بر این اساس بانك های قوامین، حكمت ایرانیان، مهر اقتصاد، انصار و مؤسسه اعتباری كوثر در بانك سپه ادغام شدند كه برمبنای تصمیم بانك مركزی قرار شد تا چهار ماه این بانك ها به روال سابق خود ادامه داده و مجمع آنها اجرا شود و سپس این چهار ماه، روند ادغام آغاز شود.
همین طور به رغم نوسان بازار ارز، قیمت ارز تغییر چندانی در این ماه نداشت و دلار باز سال ۱۳۹۷ را در حدود ۱۳ هزار تومان به اختتام رساند.1397/12/28
00:18:25
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی